مهمانپرست: نسبت به آینده مذاکرات با 1+5 خوش بینیم

۱۵ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۲:۳۹ کد : ۱۹۱۳۵۸۸ سرخط اخبار

به گزارش خبرنگار مهر، رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان شب گذشته در برنامه کنکاش که از شبکه جهانی جام جم پخش شد در پاسخ به سؤالی درباره مذاکره مستقیم ایران وآمریکا گفت: فعلاً هیچ بحثی راجع به رابطه با آمریکا در دستور کار نداریم و فاصله بین ما و آمریکا به لحاظ سیاسی بسیار طولانی است.

وی افزود: شرایط برای اینکه روابط در دستور کار قرار گیرد موقعی آماده می شود که حسن نیت و صداقت طرف مقابل ثابت و دست از دشمنی برداشته باشد.

مهمانپرست خاطرنشان کرد: آمریکا باید به حقوق ملت ایران احترام بگذارد و در مسائل داخلی ما و کشورهای منطقه دخالت نکند.

مجری برنامه درباره مذاکرات ایران و 1+5 در آلماتی سئوال کرد و مهمانپرست پاسخ داد:ما برای مذاکرات جدی و آماده و نسبت به آینده مذاکرات خوش بینیم.

وی با اشاره به اینکه  کشورهای غربی عضو 1+5 باید رویه منطقی داشته باشند، بیان کرد: در صورتیکه این رویه منطقی را دنبال کنند جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل برای مذاکرات جدی را دارد که نتیجه آن منجر به تفاهم مورد توافق طرفین خواهد شد.

مهمانپرست به نقش مثبت قزاقستان در میزبانی مذاکرات ااشاره کرد و افزود: قزاقستان از کشورهای عضو گروه 1+5 خواست که صادقانه ، عادلانه و منطقی رفتار کنند .

وی ادامه داد: ما چیزی فراتر از حقوقمان نمی خواهیم و اجازه نمی دهیم که حقوقمان نادیده گرفته شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره  اظهارات وزیر خارجه بحرین در نشست شورای همکاری خلیج فارس درباره جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: متأسفانه برخی از مقامات کشورهای حوزه خلیج فارس اظهاراتی را دائماً و به کرات علیه کشور و ملت ما مطرح می کنند که صحت ندارد.

وی با تأکید بر اینکه  هیچ دخالتی در امور کشورهای منطقه نداشته و نداریم،بیان کرد: به مقامات این کشورها توصیه می کنیم که بهتر است به مطالبات مردمی پاسخ بدهند.

مهمانپرست تصریح کرد: مشکلات این کشورها با ایراد اتهام به جمهوری اسلامی حل نمی شود و بهتر است دست از این اظهارات بردارند و به سمت همکاری منطقه ای پیش بروند.

وی درباره اظهارات جان کری وزیر خارجه آمریکا که گفته است تماس های مستقیمی بین مقامات ارشد دو کشور بوده خاطرنشان کرد: شاید منظورشان این است که پیام هایی که دارند و مواضع مورد نظرشان و تغییراتی که ادعا می کنند می خواهند انجام دهند به گوش مقامات ما می رسد.

مهمانپرست گفت: لازم نیست که نشست مستقیمی بین مقامات باشد. پیام ملت ما از طریق مسئولان ارشد کشور بیان می شود.

وی با بیان اینکه موضوع ارتباط اگر به منظور این است که بحث جدیدی برای تصحیح اشتباهات گذشته آنها باشد ما مطالبشان را می شنویم و کافی است، اظهار داشت:  گر اظهارات مطرح شده به مرحله عمل برسد و ملت ما شاهد باشد که حرکت جدیدی شکل می گیرد و آمریکایی ها می خواهند گذشته را جبران کنند ملت ما عملکرد مقامات آمریکایی را ارزیابی می کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اگر شاهد رویکرد واقعی و عمل جدیدی در صحنه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باشیم حتماً این رفتار را ارزیابی خواهیم کرد.پیام ملت ما و کشورمان توسط مسئولان ارشد اعلام و به گوش مقامات آمریکایی می رسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی درباره بحران سوریه نیز گفت: طرح 6 ماده ای جمهوری اسلامی ایران با استقبال کشورهای منطقه و خارج از منطقه روبرو شد ه است.

وی افزود: تنها راه حل سوریه گفت وگوهای ملی است و باید حق انتخاب به مردم سوریه داده شود و درگیری ها متوقف و گفت وگوهای ملی شکل گیرد.

مهمان پرست  تصریح کرد:  رایزنی های ایران با سران معارضه و مقامات سوریه ادامه دارد، ما می خواهیم تسهیل کننده گفت وگوهای ملی سوریه باشیم.

وی در پایان در پاسخ به سئوالی درباره لغو یک طرفه روادید با مصر بیان کرد: مصر کشوری مهم در منطقه با تاریخی غنی است و اگر ظرفیت های دو کشور در کنار هم قرار گیرد به نفع دو ملت و کشورهای منطقه خواهد بود.

مهمانپرست با اشاره به اینکه ایران یک کشور قدرتمند در منطقه است و مصر به تازگی انقلاب کرده است، تأکید کرد:  ما شرایط آنها را درک می کنیم و همکاری ها باید متناسب با واقعیت ها شکل گیرد.

وی افزود: روابط دو ملت می تواند گسترش یابد و ما لغو روادید یک طرفه را به نفع دو ملت می دانیم.

مهمان پرست درباره اجرای لغو روادید گفت: آمادگی این کار را داریم و به زودی این امر محقق می شود. این اقدام به توسعه همکاری های گردشگری، اقتصادی و تجاری کمک می کند.

 

کلید واژه ها: سوریه مذاکرات آمریکا کشورهای منطقه جمهوری اسلامی وزارت امور خارجه


نظر شما :