نخست وزیر سوریه فردا در تهران

۲۵ دی ۱۳۹۱ | ۲۱:۴۱ کد : ۱۹۱۱۵۴۱ سرخط اخبار

 

مهمان پرست گفت: نخست وزیر سوریه فردا (سه شنبه) در راس هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی به تهران سفر می کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که همکاری دولت سوریه در آزادی 48 زائر ایرانی ربوده شده در سوریه بسیار مهم بود، خاطرنشان کرد: یکی از بندهایی که بشار اسد در طرح خود اعلام کرده بود عفو عمومی و آزادی زندانیانی بود که دست شان به خون مردم سوریه آلوده نشده بود و خوشبختانه با این موضوع کمک بسیاری به آزاد شدن زائران ایرانی انجام شد. فعالیت های دستگاه دیپلماسی جواب داد، سفارت ما فعالیت های زیادی داشت و وزیر امور خارجه نیز تماس های مکرری با مقامات کشورهای منطقه داشت و در همه مذاکراتی که انجام می شد موضوع 48 زائر ایرانی یکی از موضوعات اصلی بود.

او ادامه داد: خوشبختانه تلاش ها به نتیجه رسید و ایرانی ها به آغوش خانواده های شان باز گشتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان هم چنین درباره رویکرد ایران نسبت به حل بحران سوریه نیز اظهار کرد: حمایت از مردم سوریه خواست مشترکی است که کشورهای دیگر نیز ادعای آن را دارند اما ما معتقدیم بهترین اقدامی که می تواند به مردم سوریه کمک کند و آن ها آسیب بیش تری نبینند این است که همه کمک کنند که درگیری ها متوقف شود و مطالبات مردم در سایه روند دموکراتیک و جریان مردم سالارانه قابل تحقق است.

مهمان پرست تاکید کرد: معتقدیم کشورهای مدعی دموکراسی در کشورهای مختلف باید از راه حل هایی که می تواند ثبات و امنیت را به سوریه بازگرداند و فضای مناسبی ایجاد کند تا مردم بتوانند در یک انتخابات شرکت کنند و رای شان را ارائه کنند حمایت کنند.

وی با اشاره به طرح شش ماده یی کشورمان برای حل بحران سوریه، گفت: این طرح جامعیت مناسبی داشت، هم در جهت برقراری آرامش و توقف درگیری ها و هم برای توقف ارسال سلاح از سوی کشورهای مختلف به داخل سوریه و جلوگیری از مداخلات خارجی و انجام گفت وگوهای ملی و تشکیل دولت انتقالی برای برگزاری انتخابات پارلمانی، ریاست جمهوری و اصلاحات قانون اساسی و ارسال کمک های انسان دوستانه و برآورد خسارت به مردم. پس از این که طرح ایران ارائه شد این طرح با کشورهای مختلف در میان گذاشته شد و شاهد طرح های دیگری نیز از جانب کشورهای مختلف بودیم که در نهایت بشار اسد طرح سه ماده یی را در سخنرانی خود ارائه کرد که در چارچوب طرح پیشنهادی ایران بود و هدف اصلی آن، توقف درگیری ها و جلوگیری از ارسال سلاح، حفظ مرزها، گفت وگوهای ملی و مداخلات خارجی و در نهایت شکل گیری نهادهای مردمی با انتخابات و ایجاد دولت جدید با گرایش هایی که مردم به آن اعتقاد دارند، در طرح اسد وجود داشت. ضمن این که آزادی زندانیان و رسیدگی به مردم و کمک های انسان دوستانه نیز گنجانده شده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: نزدیک ترین طرح و مسالمت آمیزترین روشی که می تواند در اسرع وقت مانع خسارات بیش تر به مردم شود و فضای مناسبی ایجاد کند که مردم به مطالبات شان دسترسی پیدا کنند طرحی است که بشار اسد اعلام کرده است و در چارچوب طرحی است که ما قبلا ارائه کرده بودیم.

مهمان پرست گفت: تماس های ما با سایر کشورها ادامه دارد، همان طور در سفری که وزیر امور خارجه به قاهره داشت، وی ضمن بررسی روابط دوجانبه به موضوع سوریه نیز پرداخت و مذاکرات مفصلی با مقامات مصر انجام شد. دیداری با اخضر ابراهیمی صورت گرفت. تلاش های اخضر ابراهیمی و گفت وگوهایش با نمایندگان مصر، سوریه، روسیه، چین، آمریکا و ایران ادامه دارد.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه در مورد گفت وگوهای اخضر ابراهیمی در ژنو نیز اظهار کرد: نکته قابل توجه این است که کشورهای مختلف در حال رسیدن به این نتیجه هستند که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید از یک رویکرد سیاسی حمایت کنند. این یک گام به جلو است زیرا قبل از این برخی از کشورها با تداوم خشونت و درگیری ها سعی می کردند به حقوق خود دسترسی پیدا کنند. معتقدیم همین که آن ها به راه حل های سیاسی روی آورده اند و رایزنی ها را در دستور کار گذاشته اند می تواند یک گام مثبت باشد. ما باید بر مشترکات بیش تر کار کنیم اصولی که همه از آن حمایت می کنند و حداقل ادعا می کنند به خاطر آن فعالیت می کنند، باید مورد توجه قرار گیرد. با مبنا قرار دادن مشترکات به این نتیجه می رسیم که توقف درگیری ها و انتخابات مناسب می تواند بهترین راه حل باشد اما درباره جزییات طرح ها بحث های مختلفی بوده است. یکی از موضوعاتی که باعث شده هنوز توافق نهایی حاصل نشود این است که برخی کشورها مانند آمریکا پیشنهاد می کنند قبل از انجام تغییرات، بشار اسد استعفا کند. ما معتقدیم این نظراتی که در این زمینه ارائه می شود به نوعی تحمیل نظرات افراد و جریان های خاص به مردم است زیرا مردم سوریه هستند که باید تصمیم بگیرند.

او ادامه داد: معتقدیم مردم سوریه جمعیت 24 میلیون نفر هستند اما گروه های مسلح جدا از این که اتباع برخی کشورها همراه آن ها هستند و یا توسط کشورهای خارجی حمایت می شوند جمعیت محدودی هستند و حداکثر 100 هزار نفر تخمین زده شده اند. با کدام شاخص می شود گفت این تعداد افراد نمایندگی اکثریت مردم سوریه را دارند که شرط تعیین کنند که اسد استعفا بکند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: اگر واقعا این گروه های مخالف از حمایت اکثریت مردم برخوردارند نباید نگران دموکراسی و انتخابات باشند و اگر واقعا ادعا می کنند که بشار اسد مورد حمایت مردم نیست حتما باید از انتخابات با نظارت هایی که دخالت نکردن را می کند حمایت کنند و نباید نگرانی از برگزاری چنین انتخاباتی بروز دهند. معتقدیم کسانی که از برقراری ثبات و آرامش در سوریه نگران هستند و نمی خواهند انتخابات مشارکتی برگزار شود مشخص است که به دنبال حق و حقوق مردم سوریه نیستند و اهداف سیاسی خاصی را دنبال می کنند. البته نباید غافل بود که وضعیت رژیم صهیونیستی به ویژه پس از شکست در جنگ هشت روزه غزه و موج بیداری اسلامی داشت آن ها را تحت فشار قرار داده و اتفاقا کسانی از درگیری ها و افزایش خشونت ها در سوریه حمایت می کنند که حامیان اصلی رژیم صهیونیستی هستند و از جنایت آن ها حمایت می کنند.

به گزارش ایسنا، مهمان پرست که با شبکه خبر سیما گفت وگو می کرد در مورد این که شایعاتی شنیده می شود که قرار است رییس جمهور کشورمان نیز سفری به مصر داشته باشد؟ گفت: صالحی توسط همتای خود دعوت رسمی به مصر داشت. انتخاب این مقطع زمانی به این دلیل بود که روابط دوجانبه ایران و مصر ظرفیت های بسیار بالایی دارد و همکاری دو کشور می تواند برای حل بحران های منطقه یی و سوریه بسیار تاثیرگذار باشد. صالحی به دنبال سفر به سه کشور آفریقایی بنین، غنا و بورکینافاسو انجام شد که در پایان سفری به قاهره داشت. فرصت خوبی بود که دیداری با اخضر ابراهیمی انجام دهد. با وزیر خارجه و رییس جمهور مصر دیدار انجام شد و درباره روابط دوجانبه و همکاری ها برای بخش های اقتصادی و بازرگانی به ویژه در شرایط فعلی مصر و پس از انقلاب در این کشور رایزنی شد، در ضمن موضوع همکاری ها برای حل بحران سوریه نیز به صورت تفصیلی مطرح شد و صالحی دعوت احمدی نژاد را به مرسی برای سفر به ایران ابلاغ کرد که با استقبال مرسی مواجه شد اما هنوز درباره زمان دقیق آن بحثی نشده است که نیازمند پیگیری های دیپلماتیک است اما مرسی نیز رییس جمهور کشورمان را برای اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که قرار است بهمن ماه در قاهره تشکیل شود دعوت کرد. قرار شد ضمن دعوتی که به صورت مکتوب ارائه شد این دعوت نامه از طرق دیپلماتیک نیز دنبال و پیگیری شود و آن ها باید زمان بندی رییس جمهور را برای تسریع در انجام این سفر بررسی کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در دعوت نامه پیام دیپلماتیک دیگری نیز گنجانده شده بود؟ گفت: این دعوت به صورت شفاهی صورت گرفت و توصیه های رییس جمهور برای توسعه ی همکاری ها و روابط دوجانبه و همکاری هایی که برای برقراری ثبات و امنیت و توسعه کشورهای منطقه می تواند به کار بگیرند نکته ای بود که قبلا هم در مناسبت های مختلف چه زمانی که مرسی به تهران آمد و چه در ملاقات در مکه و در اجلاس سران همکاری اسلامی انجام شد و مناسبت های مختلف، برای توسعه روابط و رایزنی ها این مذاکرات صورت می گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: استقبالی که از صالحی در سفر به مصر انجام شد و مذاکرات خوبی که صورت گرفت به نزدیک شدن کشورهای موثر و بزرگ منطقه کمک می کند که معتقدیم همکاری های کشورها بهترین راه حل بحران های منطقه یی است.

مهمان پرست درباره برخی اقدامات ضدایرانی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز گفت: توسعه روابط با کشورهای همسایه و منطقه و جهان اسلام یکی از اولویت های سیاست خارجی ما است. نفع کشورهای منطقه در همکاری های هر چه بیش تر است. این که بین کشورهای منطقه اختلافی ایجاد شود و یا سعی کنند به موضوعات اختلافی بپردازند را فتنه خارجی می دانیم و تنها کسانی از آن خوشحال می شوند که وحدت کشورهای منطقه را به ضرر خود می دانند. مسلما رژیم صهیونیستی و حامیان این رژیم نامشروع بیش ترین خوشحالی را از این بابت خواهند داشت.

او ادامه داد: بیان اظهاراتی مخالف فضای صمیمانه تحت شرایط مختلف منطقه یی صورت می گیرد. امیدواریم مسوولان کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه همگی متوجه اهمیت همکاری ها و نزدیکی با یکدیگر باشند. در حال حاضر دستور کاری که دشمنان منطقه و کشورهای منطقه دارند ایجاد اختلافات مذهبی و طایفه یی است. آن ها فکر می کنند با اختلاف افکنی در مورد مسائل شیعه و سنی و بین اقوام می توانند فضایی ایجاد کنند که برنامه خود را پیش ببرند، ضمن این که مساله دیگری در منطقه در حال وقوع است که باعث عکس العمل برخی کشورها شده است. احساس وقوع بیداری اسلامی تاثیراتی در وضعیت کشورها گذاشته است که ممکن است وارد کشورهای دیگری شود که باعث عکس العمل برخی کشورهای خلیج فارس شده است، همان طور که شاهد مسائلی نامطلوب در بحرین هستیم. توصیه می کنیم کشورهای منطقه برای قدرتمند شدن به مطالبات مردم شان پاسخ مثبت دهند و به جای این که آن ها را سرکوب کنند گفت وگوهای سازنده را شروع کنند تا از حمایت مردم برخوردار شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: فرق دیدگاه ما با برخی از کشورهای منطقه این است که آن ها فکر می کنند برای قدرتمند شدن باید به کشورهای قدرتمند غربی متکی باشند در حالی که ما معتقدیم اتکا به قدرت مردمی و حمایت های مردم اقتدار واقعی را ایجاد می کند. توصیه می کنیم به جای سرکوب مردم و مداخلات خارجی، زمینه های گفت وگوهای سازنده را با مردم خودشان آغاز کنند.

مهمان پرست هم چنین درباره سفر هیاتی از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران نیز اظهار کرد: چهارشنبه هیاتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد تهران می شود. بحث هسته یی ما در دو قالب دنبال می شود؛ یکی از آن ها در قالب جوانب فنی و تکنیکی است که بحثی است که نمایندگان کشورمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی دارند. ما عضو متعهد آژانس هستیم و برای اجرایی شدن مواد آن از جمله جلوگیری از اشاعه سلاح های هسته یی و خلع سلاح پیشتاز بوده ایم و خواهان استفاده همه کشورها از دانش هسته یی صلح آمیز هستیم. آخرین نشستی که در تهران برگزار شد با اظهارات مثبت دو طرف همراه بود. معاون آمانو اظهار خرسندی از این مذاکرات داشت و گفت امیدواریم در نشست بعدی که چهارشنبه در تهران برگزار می شود به توافق کلی با ایران برسیم. ما نیز با دید مثبت وارد مذاکرات شدیم.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم در مجموعه کلی به توافقی برسیم که در آن هم حقوق ما به رسمیت شناخته شود و ما نیز آمادگی داریم نگرانی هایی که احتمالا ممکن است داشته باشند و برخی از ابهامات آنها را نیز برطرف کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در عین حال گفت: بحث ما با کشورهای 1+5 از چارچوب فنی و حقوقی اش خارج شده است زیرا اگر می خواستند از دید فنی با ما صحبت کنند آمادگی داشتیم مباحث فنی را دنبال کنیم و به لحاظ حقوقی نیز حق خودمان می دانیم که فعالیت های صلح آمیز را انجام دهیم. به نظر می رسد آن ها می خواهند با دید سیاسی با کشورمان وارد بحث شوند. اگر بخواهند با دید سیاسی نیز وارد بحث شوند بهترین راه حل این است که حقوق ما را به رسمیت بشناسند و دست از فشارهای بیهوده بردارند. البته زمان و مکان مذاکرات هنوز قطعی نشده است.

مهمان پرست هم چنین در پاسخ به این پرسش که حساس ترین سفری که انجام دادید کدام سفر بود؟ گفت: سفر اخیری که به ترکیه انجام شد بسیار حساس بود زیرا ما نباید اجازه دهیم روابط خوب دو کشور مخدوش شود و اگر ابهامی در ذهن مسوولان و یا مردم دو کشور وجود دارد باید در چارچوب منطقی مطرح و حل کنیم.

وی در مورد این که نگران کننده ترین مذاکراتی که شما نیز در آن حضور داشتید کدام بوده است؟ اظهار کرد: بحثی که امروز با کشورهای غربی داریم و فشارهای سیاسی که برای پایمال کردن حقوق کشور ما وارد می کنند و هیچ منطقی ندارد سخت ترین مذاکرات است که البته نمی تواند در اراده مسوولان ما تاثیری بگذارد.

کلید واژه ها: سوریه یی پرست مصر کشورهای منطقه سیاسی مذاکرات مردم سوریه خارجی وزارت امور خارجه درگیری ها بحران راه حل وزارت امور خارجه کشورمان بشار اسد کشورهای مختلف وگوهای گفت وگوهای انجام شد


نظر شما :