تکذیب همکاری موشکی و هسته‌ای ایران و کره‌شمالی

۲۱ آذر ۱۳۹۱ | ۲۱:۴۱ کد : ۱۹۱۰۲۵۲ سرخط اخبار

سخنگوی وزارت خارجه گفت: روابط ایران با گروه های حماس و جهاد در بهترین شکل خود قرار دارد و حرف هایی که رسانه های غربی به آن دامن می زنند به خاطر مشکلاتی است که در حمله به غزه پیدا کردند و نمی توانند پیروزی مردم فلسطین را تحمل کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رامین مهمان پرست در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اظهار کرد: فعالیت مردم فلسطین در مقابله با جنایات و تجاوزات رژیم صهیونیستی و حمایت از این مبارزات و در کنار مردم فلسطین بودن از سیاست های اصولی ایران بوده است و روابط ما با حماس و دیگر گروه های جهاد در بهترین شکل خود قرار دارد.

مهمان پرست در پاسخ سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در مذاکرات روز پنج شنبه 23 آذرماه با آژانس مطالعات ادعایی مورد بحث قرار می گیرد و آیا آژانس تضمین می کند که پاسخ های ایران به بیرون درز نکند؟ گفت: طبیعی است مسوولان آژانس که اطلاعات محرمانه کشورهای عضو را نگهداری می کنند نسبت به حفظ آنها تعهد و مسوولیت داشته باشند و نمایندگان کشور ما در آژانس بر مبنای تعهدات این نهاد بین المللی خواستار درز نکردن اطلاعات کشورشان هستند.

وی گفت: امیدواریم در نگهداری اسناد و اطلاعات ایران دقت بیشتری شود. پیش از این افشای برخی اطلاعات موجب ترور دانشمندان ما شد و این مساله می تواند پای مسوولان آژانس را در درز این اطلاعات باز کند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه هیلاری کلینتون در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما اعلام کرده حاضر به گفت وگوی دوجانبه با ایران هستند، نظر ایران در این رابطه چیست؟ به این پاسخ اکتفا کرد «درباره اظهارات خانم کلینتون و مذاکرات میان ایران با آمریکا قبلا به اندازه کافی نظرمان را اعلام کرده ایم».

مهمان پرست در پاسخ به پرسش یک خبرنگار کویتی مبنی بر اینکه رسانه های خارجی خبر از نقص های فنی بزرگ در نیروگاه اتمی بوشهر می دهند که ممکن است دمای نیروگاه را بالا ببرد با تکذیب این ادعا از سوی رسانه های غربی اظهار کرد: اصولا تبلیغاتی که توسط برخی رسانه های غربی در منطقه درباره نیروگاه بوشهر دنبال می شود و شاید منشا اصلی آن مواضع کشورهای غربی و طراحی رژیم صهیونیستی باشد ایجاد نگرانی در بین مردم منطقه نسبت به فعالیتهای هسته یی ایران است.

او اضافه کرد: نیروگاه بوشهر در بالاترین سطح ایمنی طراحی شده است و مساله ایمنی برای مردم ما بسیار مهم است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطر نشان کرد: اگر استفاده از تاسیسات هسته یی و نیروگاه های اتمی این نگرانی ها را ایجاد می کرد طبیعی بود کشورهای عربی به دنبال چنین تاسیسات و فعالیتهایی نروند. معتقدم این تبلیغات بی اساس و برای ایجاد نگرانی براساس طراحی جریان آمریکایی - صهیونیستی در منطقه شکل می گیرد.

وی گفت: اگر کشورهای عربی هم به این جریان دامن بزنند همان خط و جریان را دنبال می کنند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه هم چنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره این که یکی از گروه های تجزیه طلب به رهبری یکی از نمایندگان مجلس جمهوری آذربایجان اظهاراتی را علیه ایران مطرح می کنند، سفارت ایران پاسخی به این مساله داده است؟ پاسخ وزارت خارجه به این مساله چیست؟ گفت: فعالیت های مشکوکی توسط برخی از جریان ها در منطقه صورت می گیرد تا روابط کشورهای منطقه را مخدوش کنند. ما تصمیم جدی برای توسعه همکاری های کشورهای منطقه و کشورهای هم سو از جمله جمهوری آذربایجان داریم. همواره به مسوولان مربوطه این توصیه را داشته ایم که با کمک یکدیگر مانع فعالیت جریان های بدخواه نسبت به روابط دو کشور باشند.

مهمان پرست افزود: درباره نشست این گروه تجزیه طلب در آذربایجان نیز اعتراض شدید خود را از طریق سفارت مان در باکو اعلام کردیم. سفارت ایران که نماینده کشور ما است مساله را مطرح کرده است.

وی هم چنین درباره اخبار منتشر شده مبنی بر همکاری آذربایجان و اسراییل درباره استفاده از پهپادها علیه ایران نیز گفت: این اظهارنظرها تا زمانی می تواند موثر واقع شود که سیستم دفاعی ما امکان مقابله با آن را نداشته باشد و این پهپادها بتوانند از سیستم دفاعی کشور ما عبور کنند. با توجه به اقتدار کامل دفاعی کشور ما در حفاظت از مرزهای کشورمان، هر جریان و کشوری که قصد سوء استفاده داشته باشد با قاطعیت پاسخ خود را خواهد گرفت و طرح این مسائل در رسانه ها و اخبار در این رابطه بدون این که منبع درستی داشته باشند می تواند هم سو شدن با تبلیغات جریان های بدخواه نسبت به دو کشور را به همراه داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه هم چنین درباره اظهارات یک عضو آمریکایی مذاکره کننده با ایران در نشست 1+5 درباره ارائه فرصت تاریخی به ایران ضمن پذیرش حق غنی سازی کشورمان نیز گفت: یکی از اعضای آمریکایی عضو مذاکره کننده با کشورهای 1+5 اظهاراتی را مطرح کرده است که حق ایران درباره غنی سازی پذیرفته شود، اگر چنین اظهاراتی مطرح شده باشد نشان می دهد آن ها در حال نزدیک شدن به واقعیات هستند، اگر واقعا می خواهند بحث به نتیجه مناسبی برسد باید حقوق کشورها را رعایت کنند و به آن ها احترام بگذارند. این مساله ای است که مورد تایید اکثریت کشورهای جهان است و جامعه جهانی از این رویکرد حمایت می کند.

مهمان پرست با بیان این که کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها بارها از فعالیت های هسته یی ایران حمایت کرده اند، اضافه کرد: آمریکایی ها و برخی کشورهای غربی نیز باید به حقوق ملت ما در این باره احترام بگذارند.

وی هم چنین در رابطه با اخبار منتشر شده مبنی بر حمله به سفارت ایران در دانمارک نیز گفت: این یک فضاسازی رسانه یی است. ممکن است افراد محدودی در برخی از کشورها قصد داشته باشند برای بزرگ نمایی خودشان و هم سو شدن با جریان صهیونیستی پس از تحرکاتی که در خاورمیانه بود اقداماتی را دنبال کنند. البته اخباری که در رابطه با دانمارک منتشر شده خبر دقیقی نبود. چند نفری از پناهندگان اعتراضی داشتند که ممکن است در هر کشوری توسط اتباع آن موارد جزیی پیش آید که اصلا قابل توجه نیست. حرکت رسانه های غربی در جهت بزرگ نمایی این مسائل است و هر موردی هم که اتفاق بیفتد توسط نمایندگی های سیاسی ایران اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: دیپلمات ها مصونیت دارند و کشورها باید به رعایت مصونیت اماکن دیپلماتیک توجه کنند.

او در پاسخ به این پرسش که خالد مشعل در سفر به غزه پرچم مخالفان سوری را بلند کرده است و آن ها را قهرمان توصیف کرد، موضع ایران در این باره چیست؟ گفت: مبارزات مردم فلسطین علیه رژیم صهیونیستی همواره مورد توجه ما بوده است. جریان های مختلف سیاسی در منطقه ممکن است در کنار روابط خوبی که دارند نسبت به برخی از مسائل سیاسی با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند. این اختلاف نظرها طبیعی است و از طریق مذاکرات و گفت وگو ها باید به دیدگاه مشترک برای دست یافتن به بهترین راه حل بحران های منطقه رسید.

مهمان پرست اضافه کرد: این که برخی سعی می کنند از موضوعاتی در جهت اهدافی که تاکنون رژیم صهیونیستی برای دور کردن کشورهای حامی مقاومت داشته استفاده کنند، حرکتی تبلیغاتی و بی اثر است. روابط بین کشور ما و کشورهایی که در جریان مقاومت حضور فعال دارند و مبارزان فلسطین، پیوند ناگسستنی است.

وی هم چنین درباره نصب موشک های پاتریوت در مرز ترکیه و سوریه به درخواست دولت ترکیه از طرف ناتو نیز اظهار کرد: تحرکی که کشورهای ناتو می خواهند در منطقه داشته باشند و از طریق اقدامات مختلف امنیت منطقه را به خطر اندازند و برای مداخلات بیش تر در منطقه زمینه سازی داشته باشند همواره توسط مسوولان کشور ما و یا کشورهای منطقه تذکر داده شده است و از آن ها خواسته شده در مسیری حرکت نکنند که این مسیر می تواند مداخلات کشورهای خارجی و عضو ناتو را همراه داشته باشد و در نهایت این مداخلات می تواند به منافع ملی همه کشورهای منطقه آسیب وارد کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: باید با درایت عمل کرد، وضعیت منطقه حساس است و چشم داشتی که جریان های غربی، کشورهای قدرت طلب و آمریکایی ها و حامیان رژیم صهیونیستی نسبت به منطقه در گذشته داشته اند با تلاش بیش تری دنبال می شود. نباید اجازه حضور نیروهای خارجی و نمایندگان ناتو در منطقه داده شود. حضور آن ها منجر به ناامنی، بی ثباتی و ایجاد اختلاف و درگیری بین کشورهای منطقه خواهد بود و کشورهایی که به دنبال ثبات و امنیت منطقه هستند باید در تصمیمات خود دقت لازم را داشته باشند.

مهمان پرست در پاسخ به سوال ایسنا درباره اخبار منتشر شده مبنی بر سفر کارشناسان نظامی ایران به کره شمالی برای انجام همکاری های موشکی با این کشور نیز اظهار کرد: روابط دوجانبه با کره شمالی بعد از پیروزی انقلاب در همه زمینه ها شکل گرفت و در مقطعی در زمان جنگ تحمیلی این همکاری ها شامل همکاری های نظامی هم می شد. پس از آن مقطع همکاری های ما در زمینه های سیاسی و اقتصادی و کمک های انسان دوستانه ادامه پیدا کرد و تاکنون نیز این روابط در همین چارچوب دنبال می شود.

وی اضافه کرد: ادعایی که مطرح می شود به ویژه درباره همکاری های موشکی و هسته یی، تبلیغات بی اساسی است و تلاش می کنند از این طریق هراسی ایجاد کنند روابط ما با کشورهای مختلف منطقه را تحت الشعاع قرار دهند. این مساله به هیچ وجه صحت ندارد.

خبرنگار دیگری با اشاره به برخی مطالب منتشر شده از جانب سایت ویکی لیکس مبنی بر این که آمانو به آمریکا قول داده است حرف شنوی کامل داشته باشد پرسید آیا می توان به مدالیته برای حل مسائل با آژانس دست یافت؟ که دستیار ویژه وزیر خارجه ایران پاسخ داد: ما همکاری های خود را با آژانس بر اساس عضویت در آن حقوق و تعهدات مان و امضای معاهده ان .پی .تی تعریف می کنیم. روابط و همکاری ها و گفت وگوهای مان را بر اساس اسناد ویکی لیکس تعریف نمی کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ایران عضو آژانس است و معاهده را امضا کرده است. ما تعهداتی را پذیرفته و طلایه دار حرکت خلع سلاح جهانی بوده ایم. اولین پیشگام برای ایجاد منطقه ی خاورمیانه عاری از سلاح های هسته یی بوده ایم و طرف هایی که متهم به نقض این معاهده هستند، آمریکایی ها و کسانی هستند که مانع از پیگیری طرح های مهمی مانند منطقه خاورمیانه عاری از سلاح های هسته یی هستند. ما مذاکرات مان را با مسوولان آژانس در این چارچوب دنبال می کنیم و به مسائل احتمالی پشت صحنه یا برخی موضوعات ادعایی کاری نداریم.

مهمان پرست هم چنین در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات ایران و نمایندگان 1+5 نیز گفت: این مذاکرات شامل موضوعات مختلفی است که یکی از آن ها نیز فعالیت صلح آمیز هسته یی کشورمان است. کشورهای 1+5 در مذاکرات خود بیش تر رویکردی سیاسی دارند. اگر حتی نسبت به فعالیت های هسته یی صلح آمیز کشورمان مطالبی را مطرح می کنند آن را در چارچوب فنی و حقوقی نمی بینیم. اگر واقعا نسبت به فعالیت های ما نگاه فنی و حقوقی وجود داشت این مسائل و نگرانی ها بسیار سریع قابل حل بود.

او توضیح داد: به نظر می رسد در مذاکرات ایران و 1+5 نمایندگان سه کشور اروپایی و آمریکا بیش تر در این جهت تلاش دارند که موضوعات مختلف سیاسی را مطرح کنند. مسائل مختلفی مطرح است ما از این مذاکرات استقبال می کنیم به شرط این که با رویکرد منطقی امکان حل بحران های مختلف در منطقه و جهان با مشارکت همه کشورها از جمله ایران فراهم شود. بحران های زیادی در دنیا وجود دارد که مسبب اصلی آن طرح ها و ایده های نادرست کشورهای غربی و مقامات آمریکایی بوده است که منجر به این بحران های اقتصادی، اجتماعی، تجاوزات به سایر کشورها و جنگ ها شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: ما از ظرفیت های خود برای حل این بحران ها استفاده خواهیم کرد و آمادگی خود را همواره اعلام کرده ایم.

مهمان پرست با تاکید بر این که بحث مذاکرات ما با آژانس چارچوب فنی و حقوقی دارد، گفت: در این چارچوب کاملا بر اساس معاهده ان .پی .تی و مواد مختلف آن، تعریف می شود که کشورها در چه زمینه ای باید تعهدات خود را داشته باشند و در چه مواردی از حقوق خود بهره مند شوند. ما در این چارچوب آمادگی مذاکره با آژانس را داشته ایم و بیش ترین همکاری ها با آژانس از جانب کشور ما صورت گرفته است. فعالیت های هسته یی کشور ما همواره زیر نظر بازرسان آژانس بوده است و در چارچوب کاملی آمادگی داریم نسبت به رفع نگرانی های احتمالی اقدام کنیم و هم این که حقوق کشورمان در بهره مندی از دانش هسته یی به شکل کامل به رسمیت شناخته شود و مورد احترام قرار گیرد و به همین دلیل همه اقداماتی که به شکل غیرقانونی علیه ملت ما به بهانه فعالیت های هسته یی کشورمان صورت گرفته باید برطرف شود.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری مبنی بر این که نماینده آمریکا در آژانس هشدار داده است که اگر ایران قبل از ماه مارس در مورد مذاکرات هسته یی به توافق نرسد آمریکا این مساله را به شورای امنیت منتقل می کند، خاطرنشان کرد: اگر نمایندگان آمریکایی نسبت به بعضی از موضوعات سیاسی هشدار می دهند ما هم به آن ها هشدار می دهیم که به مسائل داخلی خود بپردازند. غربی ها برای خود مشکل دارند و هر جا وارد شده اند مشکلات منطقه را افزایش داده اند.

وی اضافه کرد : هر کشوری که مایل به ایجاد ثبات و امنیت در کشورهای مختلف است اولین مساله ای که باید مدنظر قرار دهد این است که به حقوق ملت ها احترام بگذارد و استقلال و تمامیت ارضی آن ها را به رسمیت بشناسد. متاسفانه نمایندگان آمریکایی یاد نگرفتند که به حقوق کشورها احترام بگذارند، بیش تر گوینده بوده اند و هشدار می دادند. به آن ها توصیه می کنیم مقداری شنونده باشند. هشدار می دهیم که سخنان ملت ها را بیش تر گوش کنند، وضعیت با گذشته تفاوت جدی پیدا کرده است.

مهمان پرست در پاسخ به این پرسش که گفته می شود اگر آمریکا تحریم ها علیه ایران را رفع کند، ایران مذاکرات خود با آژانس را به شیوه ای دنبال می کند که غنی سازی را متوقف کند، گفت: توافقات با آژانس باید توافقات کاملی باشد که در آن حق ایران در بهره مندی از دانش هسته یی به شکل کامل از جمله داشتن چرخه سوخت و غنی سازی برای فعالیت های صلح آمیز هسته یی وجود داشته باشد و در عین حال رفع نگرانی های احتمالی آژانس که نسبت به فعالیت های ما ممکن است مطرح کند نیز در دستور قرار گیرد. این که چگونه این چارچوب تعریف شود و به چه صورت به توافق برسیم را کارشناسان دو طرف در همین نشست بررسی می کنند. باید مقداری صبور بود تا ببینیم در نشست چه اتفاقاتی می افتد.

وی هم چنین درباره این که آیا ایران ممکن است با رفتن اسد موافقت کند نیز گفت: هیچ کشوری حق ندارد به جای مردم سوریه برای آینده این کشور تصمیم بگیرد. مردم سوریه مهم ترین بخش بحران سوریه هستند و آن ها خودشان باید آینده کشور را تعریف کنند. معتقدیم بهترین راه تحقق خواست اکثریت ملت، ایجاد فضای مناسب برای شرکت مردم در انتخابات عادلانه است که در آن اکثریت مردم نظرات خود را ابراز خواهند کرد.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: باید برای این مساله، درگیری ها و ارسال سلاح به سوریه متوقف شود. این رویکرد در جهت ایجاد دموکراسی برآوردکننده حقوق ملت سوریه خواهد بود. مردم سوریه تصمیم می گیرند که چه کسی رییس کشورشان باشد و چه کسی نباشد. کشورهای غربی و برخی از جریان های سیاسی منطقه یی مخالف ایجاد ثبات و برگزاری انتخابات و تحقق خواست اکثریت مردم هستند. سوال مردم منطقه این است که چرا مخالفند که فضا برای دنبال کردن خواست اکثریت مردم ایجاد شود و کشورهای غربی از چه چیزی نگرانند که مایل نیستند که مردم سوریه در امور خود مشارکت داشته باشند. این که چه کسی در این کشور بماند را مردم سوریه باید تصمیم بگیرند و به آن ها مرتبط است. هر کشوری که ادعا می کند به نمایندگی از مردم سوریه می خواهد آینده این کشور را تضمین کند دخالت آشکار و نقض مقررات بین المللی را دنبال می کند و برای ما نیز فقط خواست مردم سوریه ملاک خواهد بود که این خواست باید در چارچوب دموکراتیک و روند مردم سالارانه در فضای مناسب در زمان توقف خشونت ها به دست آید.

مهمان پرست هم چنین درباره این که آیا امکان دارد موضوع هسته یی کشورمان نیز مانند موضوع عراق و افغانستان تبدیل به مذاکرات موضوعی با آمریکا بشود؟ گفت: قبلا نیز گفته شده است در مورد موضوعات و مسائل خاص این مذاکرات می تواند انجام شود، همان طور که درباره عراق و افغانستان قبلا انجام شد. بنابراین بحث مشارکت ایران در حل بحران های منطقه یی موضوع جدیدی نیست و درخواست طرف آمریکایی برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و استفاده از ظرفیت های کشور ما مطرح شده بود که ما در مذاکرات شرکت کردیم و تلاش خود را برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه انجام دادیم؛ بنابراین بحث مذاکرات در موضوعات خاص امر جدیدی نیست.

او تصریح کرد: ضمن این که نمایندگان آمریکا نیز جزو نمایندگان 1+5 هستند و نظرات خود را اعلام می کنند. در این مذاکرات نیز نمایندگان آمریکا حضور دارند و این که این گفت وگوها در قالب 1+5 یا در اشکال دیگر باشد نمایندگان کشورمان پیشنهادات را دریافت و بررسی می کنند و تصمیم نهایی را می گیرند.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه در مورد این که آیا به طور رسمی به ایران پیشنهاد جدیدی در ارتباط با مذاکرات داده شده است یا خیر؟ اظهار کرد: هیچ پیشنهادی به صورت رسمی به ایران اعلام نشده است. اظهارات متفرقه ای توسط برخی از شخصیت ها و کشورهای مختلف غربی صورت می گیرد، هیچ زمان به صورت رسمی پیشنهادی در قالب مجموعه جدید به ایران داده نشده است.

وی افزود: محل طرح این پیشنهادات، نشست های بین نمایندگان کشورمان و 1+5 است. قبلا هم فرصت های بسیار خوبی وجود داشته است که آن ها دیدگاه های خود را مطرح کنند و ما نیز پیشنهادات جامع خود را مطرح کردیم. دسترسی به یک نتیجه بسیار راحت خواهد بود. اگر نمایندگان غربی عضو 1+5 حقوق ملت ما و سایر کشورهای مستقل را در دسترسی به دانش روز دنیا برای اهداف صلح آمیز و پیشرفت و توسعه به رسمیت بشناسند، چندان احتیاج به پیشنهادات پیچیده ندارد. حقوق ما را به رسمیت بشناسند همه چیز حل خواهد شد.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه یی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره دلیل لغو سفر زرداری به ایران و قرارداد خط لوله صلح و هم چنین سفر اخیرش به پاکستان نیز گفت: سفری که به پاکستان انجام شد در راستای برنامه های تعریف شده دیپلماسی عمومی و رسانه یی بود که البته ملاقات هایی با شخصیت های مختلف در اسلام آباد، کراچی و لاهور انجام شد.

مهمان پرست در مورد سفر زرداری نیز گفت: این سفر با سفر وی به چند کشور دیگر هم زمان شده بود که عملا به لحاظ زمانی شرایط مناسب را برای دیدار از ایران فراهم نمی کرد. قرار شد با تاخیر کوتاهی این سفر انجام شود. یکی از موضوعاتی که بین ایران و پاکستان مطرح است کمکی است که ایران در تهیه بودجه لازم برای اجرای خط لوله صلح در پاکستان می تواند داشته باشد. مذاکرات دو طرف در این باره انجام شده است، وزیر انرژی پاکستان سفری به ایران داشت، ایران برای حداقل 250 میلیون دلار فاینانس این پروژه آمادگی خود را اعلام کرده است. درخواست طرف پاکستانی، افزایش 500 میلیون دلاری است، موضوعات کارشناسی در این باره در دست بررسی است.

او توضیح داد: این قرارداد برای دو طرف بسیار مهم است. با توجه به نیاز جدی که پاکستان در زمینه نفت، گاز و الکتریسته دارد ما می توانیم کمک خوبی داشته باشیم و نیازهای این کشور را برطرف کنیم، در کنار آن ظرفیت های بزرگی همکاری های اقتصادی وجود دارد که برخی از کالاهای مورد نیاز نیز از طریق پاکستان قابل تامین است.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه درباره نشست هفته آینده در ترکمنستان برای بررسی رژیم حقوقی دریای خزر نیز اظهار کرد: باید با سرعت عمل بیش تری این رژیم حقوقی تعریف شود تا زمینه بهره برداری همه کشورهای ساحلی از دریای خزر فراهم شود. موضوعات مختلفی توسط نمایندگان کشورها در دریای خزر مطرح شده است و نشست هفته آینده نیز در ادامه این مذاکرات خواهد بود. امیدواریم 30 درصدی که از بحث رژیم حقوقی دریای خزر تاکنون باقی مانده است با تلاش کشورها هر چه سریع تر به نتیجه برسد تا شاهد بهره برداری بیش تر کشورهای ساحلی باشیم.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین درباره آخرین اخبار درباره پیگیری وضعیت ایرانیان ربوده شده در سوریه نیز گفت: با جدیتی تمام این موضوع در دست پیگیری است. سفارت ما با تلاشی که انجام می دهد توسط دولت و ارتش سوریه این موضوع را دنبال می کند. مخالفینی که ارتباط با ربایندگان دارند مساله را با جدیت پیگیری می کنند و از طرف دیگر با کشورهای مختلف منطقه که تاثیر و ارتباطی با ربایندگان دارند، مذاکره در حال ادامه است. امیدواریم هر چه زودتر شاهد آزادی زائرین کشورمان در سوریه باشیم. انجام این اقدامات را روش های غیرانسانی می دانیم که به هیچ وجه نمی تواند تامین کننده اهداف گروه های مخالف باشد. توصیه می کنیم حتما از این اقدامات دست بردارند و اتباع بی گناه کشورهای مختلف از جمله زائرین ما را آزاد کنند.

خبرنگار دیگری پرسید در نشست بحرین، رییس شورای عالی امنیت ملی یمن اظهاراتی را درباره ایران مطرح کرده است، موضع کشورمان در این باره چیست؟ مهمان پرست گفت: ادعاهای مختلفی که صورت می گیرد ادامه ادعاهای قبلی است که توسط مقامات سابق یمن مطرح می شد. انتظار ما این است که با تحولاتی که در ساختار قدرت در یمن شکل گرفته است شاهد تغییر رفتار و ادعاهای مقامات جدید در این کشور باشیم. این ادعاها تکرار ادعاهای قبلی است و به هیچ وجه صحت ندارد.

مهمان پرست تاکید کرد: برای آینده یمن باید همه گروه های مختلف مردمی و سیاسی مشارکت کامل داشته باشند و با شناسایی که از مردم یمن داریم، آنها اجازه مداخله هیچ کشوری را در مسائل داخلی خود نخواهند داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اینکه مقامات آمریکایی به دلیل نقض حقوق کشورمان در دادگستری تهران محاکمه شوند نیز گفت: این مساله بر اساس مصوبات مجلس صورت می گیرد که مقامات مجرم یا متهم در نقض حقوق ملت ایران اسامی شان اعلام شود و خواستند نسبت به پیگیری های قضایی در این باره اقداماتی صورت گیرد. اینکه چه اقدامی در این باره صورت گرفته از طریق مراجع قضایی می توان آن را دنبال کرد.

وی همچنین درباره اظهارات اخیر کلینتون مبنی بر معافیت 9 کشور از تحریم نفتی ایران به مدت 180 روز نیز اظهار کرد: این اظهارات نشان دهنده دو موضوع است؛ اول اینکه نشان می دهد کشورهای مختلف حاضر نیستند منافع خود را قربانی سیاست های تحمیلی مقامات آمریکایی و برخی از کشورهای غربی کنند. کشورهای آسیایی که بیشترین مخاطب این تحریم ها هستند کشورهایی هستند که در آینده به قدرت های جدید اقتصادی تبدیل خواهند شد و این قدرت ها، رقبای اصلی مقامات آمریکایی در بحث اقتصادی خواهند بود بنابراین به بهانه تحریم ایران، آمریکایی ها قصد فشار آوردن به رقبای آسیایی خود را دارند اما این کشورها حاضر نیستند خود را از دست یافتن به یک منبع انرژی مطمئن محروم کنند.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه اضافه کرد: مساله دیگر این است که مقامات آمریکایی مایل هستند از تحریم به عنوان ابزار تبلیغاتی و جنگ روانی برای فشار علیه ملت ما استفاده کنند و دائما در تبلیغات خود اظهار می کنند که هم فشارها را افزایش می دهند و هم ادعا می کنند نسبت به حقوق مردم ما متعهد هستند، ادعاهای مقامات آمریکایی در ذهن مردم ما کاملا رسوا شده است و اینکه هدف اصلی مقامات آمریکایی، تحت فشار قرار دادن مردم ماست کاملا به مساله ای بدیهی تبدیل شده است و روش های غیرانسانی و غیرمنطقی به دلیل اینکه کشور ما از استقلال خود دفاع می کند هیچ نتیجه ای برای آمریکایی ها نخواهد داشت. آنها اگر می خواهند در آینده مورد احترام ملت ها قرار گیرند بهتر است عذرخواهی رسمی از ملت ها را در دستور کار خود قرار دهند و تغییر واقعی در روش های خود ایجاد کنند. هر زمان چنین تغییری در رفتار خود انجام دادند شاید حافظه تاریخی ملت ها از کینه و دشمنی با آمریکایی ها کمی اصلاح شود.

خبرنگار دیگری درباره سفر صالحی به غزه پرسید که مهمان پرست، اظهار کرد: اعلام آمادگی کرده ایم که در کنار مردم غزه حضور داشته باشیم. این سفر نیاز به ویزا دارد، با زویر خارجه مصر تماسی صورت گرفته است و ایران بر اعلام حمایت از مردم فلسطین تاکید کرده است. برای اخذ ویزا نیاز به موافقت دولت مصر است که تاکنون این موافقت صورت نگرفته است. زمانی که این موافقت انجام شد حتما وزیر خارجه کشورمان، نمایندگان مجلس و هیاتی از هلال احمر ایران خود را در کنار مردم غزه خواهند دید تا این حمایت را مجددا از نزدیک با آنها اعلام کنند.

کلید واژه ها: مذاکرات یی هسته یی پرست نمایندگان سوریه غربی سیاسی آمریکا رسانه وزارت امور خارجه نیز گفت: چارچوب


نظر شما :