یک چاقوی سوئیسی زیر شمشیر داموکلس

جزیره آزادی زنان تحت تهدید دائمی طالبان

۰۲ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰ کد : ۲۰۱۸۳۴۲ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
رادیویی که قبل از به قدرت رسیدن طالبان ایجاد شد، شش ساعت درس روزانه و فضایی برای بیان زنان افغان محروم از مدرسه و دانشگاه ارائه می داد. اکنون رادیو بیگم یک چاقوی سوئیسی است ... که زیر شمشیر داموکلس طالبان به سر می برد. حمیده هشدار می دهد: «هر لحظه ممکن است ما دستگیر شویم.  هر روزی که می گذرد یک مهلت است، اما نگرانی نیز وجود دارد.» این تبر که بالای سر برنامه ریزان آویزان است، قبلاً به دست سازمان های مردم نهاد افتاده است که دیگر نمی توانند زنان را استخدام کنند.
جزیره آزادی زنان تحت تهدید دائمی طالبان

نویسنده: ژان دوریو

دیپلماسی ایرانی: رادیویی که قبل از به قدرت رسیدن طالبان ایجاد شد، شش ساعت درس روزانه و فضایی برای بیان زنان افغان محروم از مدرسه و دانشگاه ارائه می داد.

صوفیه، دختر 15 ساله افغان، روزانه تلفن خود را به رادیو بیگم  وصل می کند تا از درس های تاریخ-جغرافیا، انگلیسی یا الهیات که به زبان های دری و پشتو ارائه می شود یادداشت بردارد.

 حمیده امان، مؤسس آن، این رسانه را در بهار 2021 راه اندازی کرد. این سوئیسی-افغانی پرانرژی می گوید: «در آن زمان طالبان هنوز به قدرت نرسیده بودند، اما در صحبت ها همه چیز به جز حقوق زنان ذکر شد.»

 در پاسخ به این آینده نامشخص، حمیده رادیو بیگم را ایجاد کرد، «فضایی که برای حفظ صدای زنانه در کشوری که توسط مردان و برای مردان اداره می شود، طراحی شده است.»

 حمیده امان یادآوری می  کند: «طالبان مدارس را بستند، اما آموزش را ممنوع نکردند. بنابراین، رادیو بیگم یک ایستگاه رادیویی 100% آموزشی و آموزنده، مورد علاقه عمومی برای زنان خواهد بود و از هرگونه سوال سیاسی اجتناب خواهد کرد، که شرط لازم برای ادامه قانونی پخش در امواج رادیویی است.»

 حمیده می خواهد این فضای گرم را  به هر قیمتی حفظ کند. او می گوید: «شما باید این دخترها را تشویق کنید. این برنامه جایگزینی برای مدرسه در نظر گرفته نشده است، اما به شما اجازه می دهد تا این ارتباط را از دست ندهید.» برنامه ریزان آن که درس‌ها را ضبط می‌کنند، خود دانش‌آموزان و دختران مدرسه‌ای سابق هستند.

محرومیت مضاعفی که وضعیت زنان را در کشور تشدید می کند. ممنوعیت سفر به تنهایی بدون «محرم» ، تبعید زنان از سالن‌های ورزشی، پارک‌ها و حمام‌های عمومی... شریعت به عنوان یک قانون زندگی در افغانستان عمل می‌کند و زنان بازنده بزرگ هستند.حمیده  می گوید که به آنها آموزش معنوی می دهد. او توضیح می دهد: «ما شنوندگان را با آموزش متون مقدس مسلح می کنیم تا بتوانند از خود دفاع کنند. و تاکید می کند: «استناد به قرآن یک راه ضروری برای دفاع از خود در برابر شوهر یا خانواده بدسرپرست است.»

 برنامه ریزان آن نیز توسط متخصص زنان و زایمان حمایت می شوند. این به مشکلات سلامتی که زنان ممکن است با آن مواجه شوند، کمک می کند. سوفیا می گوید: «دختر عموی من یک بار به رادیو زنگ زده بود، زیرا به تازگی زایمان کرده بود و بسیار افسرده بود. مجریان به حرفهایش گوش دادند و یک ساعت به او توصیه کردند، این به او کمک زیادی کرد.»

 رادیو بیگم یک چاقوی سوئیسی است ... که زیر شمشیر داموکلس به سر می برد. حمیده هشدار می دهد: «هر لحظه ممکن است ما دستگیر شویم.  هر روزی که می گذرد یک مهلت است، اما نگرانی نیز وجود دارد.» این تبر که بالای سر برنامه ریزان آویزان است، قبلاً به دست سازمان های مردم نهاد افتاده است که دیگر نمی توانند زنان را استخدام کنند.

منبع: فیگارو

کلید واژه ها: افغانستان طالبان رادیو بیگم


( ۴ )

نظر شما :