کشته شدن ملا فضل الله معامله بین پاکستان و آمریکا

طالبان برای داعش شدن پوست اندازی می کند

۳۰ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۹:۳۰ کد : ۱۹۷۷۳۱۴ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
عاشق حسین طوری، مدیر رادیو پشتو: یک هیئت بلند رتبه از امریکا رسما از پاکستان خواسته بود در مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان کمک کند که در همین رابطه خواسته بزرگ پاکستان مبنی بر کشتن ملا فضل الله نیز از سوی امریکای ها مورد پزیرش قرار گرفت.
طالبان برای داعش شدن پوست اندازی می کند

عاشق حسین طوری، مدیر رادیو پشتو

دیپلماسی ایرانی: ملا فضل الله، رهبر سابق پاکستان که توسط هواپیمای بدون سرنشین امریکایی در تاریخ ٢٣ خرداد ماه سال ١٣٩٧(١٣ ژون ٢٠١٨) در شهرستان مروره در ولایت کنر در شرق افغانستان همراه با محافظین خود کشته شده است، از تعقیب ترین تروریست ها برای پاکستان محسوب می شد و نقش مرکزی و کلیدی در وحشتناکترین حوادث تروریستی ایفا کرده بود۔ حکومت پاکستان از دولت افغانستان خواسته بود که او را دستگیر و تحویل دهد یا علیه او اقدام نظامی صورت گیرد. همچنین از مقامات امریکایی نیز در این زمینه کمک خواسته شده بود و وزارت خارجه امریکا در سال جاری میلادی پنج میلیون دلار به عنوان جایزه برای نشانی او اعلام کرده بود. ناگفته نماند خبر کشته شدن ملا فضل الله زمانی در رسانه ها منتشر شد که چند روز قبل از آن ژنرال قمر جاوید باجوه فرمانده ارتش پاکستان نیز به کابل سفر کرده و در این سفر او با ژنرال جان نکلسن، فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان نیز ملاقات کرده بود.

این در حالی است که یک هیئت بلند رتبه از امریکا رسما از پاکستان خواسته بود در مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان کمک کند که در همین رابطه خواسته بزرگ پاکستان مبنی بر کشتن ملا فضل الله نیز از سوی امریکای ها مورد پزیرش قرار گرفت. اکنون پرسش این است که این معامله چگونه صورت گرفت؟ آیا قانع کردن طالبان افغانستان برای پذیرش آتش بس سه روزه در روزهای عید فطر بر اساس این معامله بوده یا کدام خواسته دیگری است که پاکستان باید آن را بعدا تحقق بخشد؟

ملا فضل الله چه کسی بود؟

ملا فضل الله در سال ١٩٧٤ میلادی در منطقه سوات ایالت خیبر پشتونخوا در پاکستان به دنیا آمد. او متعلق به قبیله یوسفزی از قوم پشتون بود و از یک پا می لنگید. او در سال ٢٠١٣ بعد از کشته شدن حکیم الله محسود به عنوان رهبر طالبان پاکستان تعین شد و نسبت به پیشروی خود (حکیم الله محسود) افراطی تر و خطرناک بود. در دوره ریاستش بر طالبان، حملات تروریستی بسیار خطرناکی از جمله حمله به یک مدرسه خصوصی  فرزندان نظامیان در شهر پشاور صورت گرفت که در نتیجه آن ١٤٨ دانش آموزان از جمله معلمان کشته و ده ها تن دیگر شدیدا مجروح شدند. بعد از این حادثه تلخ بود که ارتش پاکستان تصمیم گرفت عملیات شدید بدون هیچ تفاوت علیه طالبان باید صورت گیرد. درحالی که قبل از این حملات وحشتناکتر تروریستی علیه مردم به ویژه شیعیان صورت گرفته بود و آن هنگام چنین تصمیم قاطع برای عملیات علیه طالبان در نظر گرفته نشده بود. ملا فضل الله، داماد مولانا صوفی محمد از کالج جهانزیب در سوات دیپلم کسب کرده بود و کمی نیز در مدرسه دینی درس طلبگی خوانده بود. ولی بیشتر در درس و تدریس پدرزنش مولانا صوفی محمد شرکت می کرد. وقتی امریکا در سال ٢٠٠١ افغانستان را مورد تهاجم نظامی قرار داد، مولانا صوفی محمد هزاران نفر را برای جنگ با امریکا به افغانستان برد که ملا فضل الله نیز جزو آنان بود و هنگام بازگشت از افغانستان ملا فضل الله دستگیر شد و ١٧ ماه در زندان بسر برد.

 ملا فضل الله در سال های ٢٠٠٥ و ٢٠٠٦  رادیو اف.ام را به طور غیر قانونی در سوات راه اندازی کرد که در مدت خیلی کم توانست صدای خود را به مردم آن منطقه برساند و بیشتر بیانات او ضد رفتن دخترها به مدارس و واکسن و قطره چکانی برای کودکان و ضد غرب بود. در سال ٢٠٠٦ شریعت خود ساخته را در در سوات اعلام و به اجرا گذاشت. مسائل و دعواهای مردم در دادگاه های خود ساخته او حل و فصل می شد. در کوچه و خیابان ها جنگجویان او به گشت می پرداختند و آهسته آهسته فعالیت های غیر قانونی ملا فضل الله به حملات انتحاری نیز رسید. مدارس را مورد حملات قرار می داد و افراد را به گروگان می گرفت. تا سال ٢٠٠٩ اقدامات غیر قانونی و غیر اسلامی ملا فضل الله به اوج خود رسید. هر کسی و هر بزرگ قومی که مخالف عقیده او می بود را  از پا در می آورد و صدها نفر بی گناه توسط ملا فضل الله جان خود را از دست داده اند.

در سال ٢٠١٣ حکومت ایالتی خیبر پشتونخوا معاهده ای را با مولانا صوفی محمد رهبر نهضت اجرای شریعت محمدی  امضا کرد که بر اساس آن حکومت پاکستان در ٨ شهرستان آن منطقه از جمله سوات و مالاکند باید دادگاه های قضایی و شرعی موازی با سیستم قضایی پاکستان تشکیل می داد. در عوض مولانا صوفی محمد ملا فضل الله را از فعالیت های افراطی برحذر می داشت و طلبان تحت امر ملا فضل الله باید خلع سلاح می شدند. ولی مولانا صوفی محمد موفق نشد داماد خود را از کارهای غیر قانونی و غیر اسلامی برخذر دارد. بنابراین ارتش پاکستان در ماه می  در سال ٢٠٠٦ عملیات نظامی را علیه ملا فضل الله آغاذ کرد و جنگجویان فضل الله از اکثر شهرستان ها فرار کردند. در همین هنگام ملا فضل الله ناپدید شد که بعدا به افغانستان فرار کرد و در ولایات نورستان و کنر در شرق افغانستان مستقر شد.

این در حالی بود که نیروهای امریکایی نیز در این ولایات مستقر بودند و کل منطقه را تحت کنترل داشتند. جنگجویان فضل الله پس از آن از خاک افغانستان برای اقدامات تروریستی به پاکستان می رفتند و ملا فضل الله از خاک افغانستان عملیات تروریستی در پاکستان را طراحی می کرد که وحشتناکترین آن حمله به مدرسه خصوصی  فرزندان نظامیان در شهر پشاور بود که در آن ١٤٨ دانش آموزان از جمله معلمان کشته شدند. در نهایت چهار شنبه هفته گذشته بر اساس یک معامله بین پاکستان و امریکای ها در تاریخ ٢٣ خرداد ماه ١٣٩٧(١٣ ژون ٢٠١٨) در شهرستان مروره در ولایت کنر در شرق افغانستان توسط هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی مورد هدف قرار گرفت و به هلاکت رسید. البته بنابر دیدگاه های کارشناسان کشتن ملا فضل الله در راستای مبارزه با تروریسم نبود، بلکه در راستای تغییر شکل تروریسم از طالبان به داعشی کردن صورت گرفته است.

کلید واژه ها: ملا فضل الله طالبان افغانستان عاشق حسین طوری


( ۳ )

نظر شما :