دونالد ترامپ اعلام کرد:

آمریکا از برجام خارج شد

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۰۳:۳۶ کد : ۱۹۷۶۵۱۳ اخبار اصلی پرونده هسته ای
ترامپ فرمان خروج از برجام و بازگشتن تحریم‌ها را امضا کرد.
آمریکا از برجام خارج شد

دیپلماسی ایرانی: آمریکا از برجام خارج شد؛ تحریم ها علیه ایران، ۹۰ و ۱۸۰ روز بعد دوباره باز خواهند گشت؛ تحریم های نفتی و ارزی و فروش هواپیما. مشاور امنیت ملی آمریکا گفته که در فرصت باقی مانده تا شروع دوباره تحریم ها، شرکت های خارجی فرصتی مناسب دارند تا به روابطشان با ایران پایان دهند. ایران و اروپا اعلام کرده اند در برجام می مانند. اسرائیل از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حمایت کرده است.
ترامپ چه گفت؟
* در سال های گذشته دولت های قبلی وارد توافق هسته ای با ایران شدند تحت عنوان برجام. بر روی کاغذ این توافق قرار بود از آمریکا و متحدان ما در برابر یک جنون هسته ای از طرف ایران حفاظت کند. سلاحی که فقط باعث به خطر افتادن ایران و دنیا می شد. اما این توافق کمک کرد به ایران که هسته ای شود و به آستانه هسته ای شدن برسد.
*در جایی که آمریکا نهایت اهرم فشار را در دست داشت و این توافق فاجعه بار شکل گرفت تا به این حکومت دست بالا را بدهد و میلیون ها دلار پول به این کشور داد و برخی از این پول ها نقد داده شد که مایه شرمساری من و شهروندان آمریکا است. توافق هسته ای ایران یک افسانه را پرورش داد که یک حکومت جنایتکار می تواند به دنبال برنامه صلح آمیز هسته ای باشد اما این غیرممکن است.
*هفته گذشته اسرائیل اسناد اطلاعاتی را منتشر کرد که قاطعانه نشان داد که حکومت ایران در سال های گذشته به دنبال سلاح هسته ای بوده است بنابراین این توافق هرگز نباید منعقد می شد و باعث ایجاد صلح نشد و هرگز هم نمی توانست بشود.
*بودجه نظامی ایران بعد از برجام ۴۰ درصد افزایش یافته است. در حالی که اقتصاد ایران در شرایط خیلی بد است و پول ها صرف سلاح هایی شده است تا از تروریسم حمایت کند و هرج و مرج در منطقه ایجاد کند. حتی اگر ایران به توافق عمل کند باز حکومتش می تواند در آستانه تولید سلاح هسته ای باشد. اگر اجازه دهیم این توافق پابرجا بماند چراکه به زودی مسابقه تسلیحاتی در منطقه خواهیم داشت.
*ایران پس از این توافق همواره به بلندپروازی های خونین خود در منطقه ادامه داده است و این توافق پوسیده هیچ فایده ای برای ایران نداشته است. ما با دوستانمان در منطقه و متحدان خود در این باره گفت وگو کردیم و ما در درک این خطر که ایران احتمال دستیابی به سلاح هسته ای را دارد هم صدا هستیم. این توافق یک توافق ناقص است ایران یکی از حامیان اصلی تروریسم در دنیا است.
*من اعلام می کنم که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج می شود و طی چند روز آینده با صدور یک فرمان اجرایی، شدید ترین تحریم های هسته ای و اقتصادی را علیه ایران بازمی گردانم. هر کشوری که به ایران کمک کند نیز می تواند تحت تحریم های ایران قرار گیرد. آمریکا را هیچ کشوری نمی تواند گروگان بگیرد.
* ما اجازه نخواهیم داد حکومتی که شعار مرگ بر آمریکا می دهد به سلاح هسته ای دست پیدا کند. اقدام امروز ما پیام مهمی دارد، اینکه آمریکا تهدیدهای توخالی نمی دهد و وقتی وعده ای را مطرح می کند به آن عمل می کند.
* ما در حالی از این توافق خارج می شویم که با شرکای خود کار می کنیم تا به یک راه حل جامع و پایدار در ارتباط با حل موضوع هسته ای ایران دست پیدا کنیم و جلوی فعالیت های تروریستی و موشک های بالستیک ایران را بگیریم. در واقع ما می خواهیم سدی را در برابر اقدامات مخربانه ایران بگذاریم، تحریم های قوی تری علیه ایران اعمال می کنیم، اگر این رژیم به بلندپروازی های خود ادامه دهد، تحریم هایی که آن ها را بیش از هر موقع دیگر با سختی روبرو می کند.
* رهبران ایران می گویند که در مورد یک توافق جدید مذاکره نمی کنند، عیبی ندارد، بگذارید بگویند ولی واقعیت این است که آن ها به دنبال این خواهند بود که یک توافق پایدار را منعقد کنند و هر وقت آن ها بخواهند این کار را بکنند ما آمادگی داریم که این کار را انجام دهیم.

پاسخ روحانی چه بود؟

* امشب به همان سخنی رسیدیم که از چهل سال پیش آن را تکرار می کردیم و آن اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبندی دارد و آمریکا کشوری بوده که هیچگاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.
* آمریکایی ها امشب اعلام کردند که از برجام خارج شدند. این در واقع تصریحی بود بر کاری که آن ها در ماه های گذشته هم به شکل دیگری انجام داده بودند. آمریکا بگوید از زمان توافق هسته ای تا امروز چه زمانی به همه تعهدات خود عمل کرده بوده است؛ جز چند امضاء و چند بیانیه، آیا هرگز به نفع مردم ایران و در چارچوب تعهدات برجام عمل کرده بودند یا نه؟
* برجام توافق بین ایران و آمریکا نبوده که آمریکا بخواهد اعلام کند از این توافق خارج می شود. برجام یک توافق چند جانبه و یک توافق بین المللی بوده، برجام توافقی است که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه ۲۲۳۱ قرار گرفته است. بنابراین آمریکا امشب رسماً اعلام کرد که به تعهدات بین المللی توجهی ندارد.
* از این لحظه توافق برجام بین ایران و ۵ کشور است. از این لحظه ۱+۵، یک را از دست داده است و در این شرایط ما باید منتظر آن باشیم که این کشورهای بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل خواهند کرد. به وزارت امور خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده با مذاکرات با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ دیگر، یعنی روسیه و چین رایزنی ها و هماهنگی و مذاکرات لازم را انجام دهد.
* اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه به این نتیجه رسیدیم که با همکاری ۵ کشور می توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم، علی رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش های آن ها و حرف های بی نزاکت امشب ترامپ برجام پایدار خواهد ماند و ما می توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم های خودمان را برداریم.
* اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد، به زودی با مردم ایران صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می رسانم.
*مردم نباید هیچگونه نگرانی برای آینده کشور داشته باشند. از هفته ها و ماه ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ به تعهدات بین المللی و از جمله به برجام وفادار نخواهد بود و بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسایل اقتصادی کشور اتخاذ کردیم و تصمیمی که نسبت به مسایل ارزی اتخاذ شد بر همین مبنا بود.
* ما با برجام بدون آمریکا مواجه هستیم و مردم شاهد خواهند بود که رشد اقتصادی و آرامش و ثبات بازار ادامه خواهد یافت. ارز مورد نیاز کشور را در شرایط آینده به خوبی تأمین خواهیم کرد. در کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز مردم هیچگونه نگرانی نباید وجود داشته باشد.
* ملت ایران از امشب مصمم تر و متحد تر از گذشته است. کار ترامپ یک جنگ روانی و یک فشار اقتصادی بود و ما نخواهیم گذاشت ترامپ در جنگ روانی و یا در فشار اقتصادی به ملت ایران موفق شود.
* به سازمان انرژی اتمی دستور دادم آمادگی لازم را برای اقدامات بعدی در صورت نیاز داشته باشند تا در صورتی که مورد نیاز باشد، غنی سازی صنعتی خودمان را بدون محدودیت آغاز کنیم و ما تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می کنیم؛ با دوستان و متحدین خودمان، با اعضایی که پای برجام و توافق برجام امضاء کردند و وفادار خواهند بود، به رایزنی می پردازیم.
* اگر منافع ملت ما در برجام تأمین باشد ما همین روند را ادامه خواهیم داد و اگر برجام بخواهد کاغذی باشد بدون اینکه منافع ملت ایران را تضمین کند، آنگاه راه بسیار روشنی پیش روی خود داریم.
* به مردم ایران اطمینان می دهم که دولت از ماه ها پیش برای تمام شرایط برنامه لازم را آماده کرده و به هیچ عنوان مشکل حادی پیش رو نخواهیم داشت و از این مقطع تاریخی با اتحاد، هماهنگی و استقامت به خوبی عبور خواهیم کرد.
* مردم ما مشکلاتی را در زندگی روزمره خودشان در هفته ها، ماه ها و سال های آینده، به حول و قوه الهی احساس نخواهند کرد: امشب از یک نظر متأسفم که مردم آمریکا که مردم بزرگی هستند، گرفتار زمامدارانی شده اند که حیثیت آن ها را زیر پا گذاشته است و از طرفی خوشحال هستم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است.
* بی تردید راه مان را با موفقیت ادامه می دهیم و من به زودی در یک مصاحبه مفصل با مردم عزیز و بزرگوارمان صحبت خواهم کرد.

کلید واژه ها: ترامپ برجام


نظر شما :