بعد از تخلیه از سوریه و عراق

کلمه رمز، داعش کجا می رود؟

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۷۱۶۶۶ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: احمد عبدالتواب
اتفاقات روی داده سبب می شود این گونه فکر کنیم که ممکن است داعش به زودی در میانمار زیر پوشش دفاع از مسلمانان روهینگیا علیه بودایی های کافر ظاهر شود و به این ترتیب شوکی در گلوی چین و نزدیک به کره شمالی ایجاد کند.
کلمه رمز، داعش کجا می رود؟

دیپلماسی ایرانی: حقایق با تکذیب نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا در سوریه تغییر نمی کنند. آنها گفتند که دیرالزور را از شماری از فرماندهان داعش تخلیه کرده اند.

اواخر ماه اوت، قبل از آن که نیروهای ارتش سوریه این شهر را آزاد کنند، سرپناهی برای آنها فراهم شد تا کشته یا اسیر یا محاکمه نشوند.

خبرهایی منتشر شد که البته نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا آن را تکذیب کردند و آن این که هدف از تخلیه شهر دیرالزور از وجود داعشی ها، استفاده از آنها در ماموریتی دیگر بوده که همچنان در طرح های امریکا و متحدانش چنین ماموریت هایی بسیار است! اما شایعه دخالت ائتلاف به رهبری امریکا برای نجات تروریست های داعش از سوی افکار عمومی پذیرفته شده است. این هم سندی دیگر برای این که ثابت کند داعش ساخته و پرداخته امریکا و اسرائیل به کمک تعدادی از کشورهای اروپایی است.

خبر جابه جایی آنها در حالی افشا شده که بنا بود این خبر سری باقی بماند، اما سیاست ها و اتفاقات روزانه صحت آن را تایید کرده است، اظهارات بعضی از رهبران غربی نیز بر تاکید آن افزوده است. مثلا فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری سابق فرانسه هشدار داد که شکست داعش به دیگر جریان ها و سازمان های ناشناخته فرصت تازه ای برای عرض اندام و قدرت گرفتن می دهد! این حداقل اعترافی ضمنی از دانستن ماهیت داعش است. همچنین آن طور که روزنامه های اسرائیل فاش کرده اند، چند هفته پیش بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مخاطرات شکست داعش را شرح داده و گفته است که از بین رفتن داعش می تواند نفوذ ایران را گسترش دهد! اسرائیل از این می ترسد که حملات دردناک روسیه به داعش فرصت بهتری برای ایران و حزب الله فراهم کند، و این خطری قابل توجه و جدی برای اسرائیل است.

همه اینها نگران کننده است، و خوشحالی از پیروزی نظامی علیه داعش را که در عراق و سوریه با کمک قاطع روسیه محقق شده است از بین می برد. همچنین این نگرانی را به وجود می آورد که از بین بردن داعش از صحنه حوادث سبب شود که این جریان به زیر زمین برود و به یک جریان زیرزمینی تبدیل شود، آن گاه ناگهان عملیات تروریستی علیه سازمان ها و مردم این دو کشور مرتکب شود.

هر چه باشد اطلاعات موجود تاکید می کنند که امریکا و متحدانش همچنان بر این باورند که داعش دستاوردهایی برای آنها داشته که هزینه آن از دخالت مستقیم نظامی برای رسیدن به این دستاوردها چه در داخل منطقه چه خارج از آن کمتر است. این مساله سبب می شود که این گونه فکر کنیم که ممکن است داعش به زودی در میانمار زیر پوشش دفاع از مسلمانان روهینگیا علیه بودایی های کافر ظاهر شود و به این ترتیب شوکی در گلوی چین و نزدیک به کره شمالی ایجاد کند.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

احمد عبدالتواب

نویسنده خبر

احمد عبدالتواب، سرهنگ بازنشسته ارتش مصر است که در حال حاضر نماینده مجلس این کشور است. وی در مرکز مطالعات استراتژیک الاهرام نیز فعال است و از ستون نویس ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: داعش سوریه عراق امریکا


( ۱ )

نظر شما :