اردوگاهی که در اختیار داعش است

بمب ساعتی الهول

۱۵ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۰۲۶۴۱۵ اخبار اصلی خاورمیانه
عراق از کشورهای عربی، اروپایی و آسیایی خواسته شهروندان خود را از این اردوگاه بازگردانند و در این راستا از کشورهای بریتانیا، فرانسه، سوئد، آلمان، روسیه، چچن، تاجیکستان و برخی کشورهای عربی دعوت کرده زیرا ماندن آنها در اردوگاه، به معنای افراط گرایی در آینده و خطری برای عراق است.
بمب ساعتی الهول

دیپلماسی ایرانی: عراق در تلاش است تا آوارگان عراقی ساکن در اردوگاه الهول را که غالبا از خانواده‌های گروه های تروریستی هستند، به کشور بازگرداند و آنها را پس از توانمندسازی در جامعه ادغام کند.

به گزارش میدل ایست نیوز، مقامات عراقی بارها نسبت به این اردوگاه و ساکنان آن هشدار داده‌اند و آن را بمب ساعتی خوانده‌اند و از کشورهایی که شهروندان آنها در این اردوگاه هستند، خواسته‌اند که شهروندان خود را به کشورهایشان بازگردانند، اما گویا تنها عراق در این زمینه پیشگام است.

دلیل نگرانی عراق نزدیک بودن این اردوگاه به مرزهای کشور و امکان شکل‌گیری نسل جدیدی از تروریست‌ها است، از این رو پرونده بستن اردوگاه الهول، یکی از دغدغه‌های دولت عراق به شمار می‌رود.

عراق همواره خواستار همکاری بین المللی برای تعیین تکلیف اردوگاه شده است چرا که حدود 20 هزار کودک و نوجوان از کشورهای مختلف در آن به سر می‌برند و آنان می‌توانند در آینده نیروهای خطرناکی برای امنیت منطقه و جهان باشند.

با توجه به حضور شهروندانی از ملیت‌های گوناگون در این اردوگاه لازم است که نهادهای بین‌المللی و کشورهای جهان برای حل این مشکل همکاری کنند.

در این اردوگاه قتل و جنایت هم بسیار است و گروه تروریستی داعش در پشت سر این جنایت‌ها قرار دارد که معمولا این جنایت‌ها یا با شلیک گلوله یا با استفاده از سلاح‌های سرد انجام می‌شود.

اردوگاه الهول واقع در شمال شرق سوریه و در نزدیکی مرز عراق تنها میزبان پناهندگان عادی نیست بلکه ستیزه‌جویان پیشین گروه تروریستی داعش و خانواده‌ آنها هم در این اردوگاه زندگی‌ می‌کنند، این در حالی است که مدیریت اردوگاه فاقد کادر اداری آموزش دیده برای تامین امنیت ساکنین آن است.

اردوگاه الهول که تحت کنترل نیروهای کُرد سوریه قرار دارد، میزبان 62 هزار نفر از کشورهای مختلف از جمله 10 هزار طرفدار داعش است که از مناطق مختلف تحت تسلط نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) به این اردوگاه منتقل شده‌اند.

در صورت تداوم اهمال بین‌المللی نسبت به بازگرداندن ساکنان این اردوگاه به کشورهایشان، اردوگاه الهول سرنوشتی بسیار خطرناک برای همه کشورهای جهان رقم خواهد زد و این اردوگاه در صورتی که عناصر تروریستی بتوانند فرار کنند یا خود را سازماندهی دوباره کنند، همچون بمبی ساعتی است.

در همین راستا عراق، آوارگان بازگشته از استان‌های مختلف کشور را قبل از اینکه به مناطق اصلی خود بازگردند، چند ماه در دوره‌های روانی و توانبخشی اجتماعی نگه می دارد.

اردوگاه الهول دربردارنده حدود 7000 خانواده عراقی، و تقریبا همین تعداد سوری، و بیش از 10 هزار تن از حدود 20 ملیت مختلف است که تنها حدود 13 کیلومتر با مرز عراق و سوریه فاصله دارد.

داعش می‌کوشد که از طریق عناصر خود ایدئولوژی‌اش را در ذهن ساکنان این اردوگاه تثبیت کند.

در اردوگاه الهول نسل تازه‌ای از کودکانی بار آمده‌اند که با مادران و بستگانشان از مناطق تحت کنترل داعش در عراق و سوریه به این منطقه منتقل شده‌اند.

این نسل که در اردوگاه الهول شکل می گیرد خطرناک‌تر از نسل اول داعش است چون در فضایی سراسر نفرت و کینه برآمده و سودای گرفتن انتقام پدرانش را دارد. این کودکان وقتی یک روزنامه‌نگار یا فردی از بیرون اردوگاه را می‌بینند به آنها سنگ پرتاب می‌کنند و شعار می‌دهند که «سرتان را خواهیم برید».

ائتلاف بین المللی در آماری مربوط به شمار افراد باقی مانده در اردوگاه «الهول» سوریه اعلام کرد در حال حاضر 21 هزار و 633 عراقی ساکن این اردوگاه هستند.

بر اساس آمارهای غیر رسمی حدود 30 هزار تن با تابعیت ده‌ها کشور خارجی در اردوگاه الهول به سر می‌برند که بخش بزرگی از آنها خانواده‌های عراقی و سوریه‌ای تروریست‌های داعش هستند.

عراق از کشورهای عربی، اروپایی و آسیایی خواسته شهروندان خود را از این اردوگاه بازگردانند و در این راستا از کشورهای بریتانیا، فرانسه، سوئد، آلمان، روسیه، چچن، تاجیکستان و برخی کشورهای عربی دعوت کرده زیرا ماندن آنها در اردوگاه، به معنای افراط گرایی در آینده و خطری برای عراق است.

بسیاری کشورها با همکاری سازمان ملل شهروندان خود را از این اردوگاه خارج کرده‌اند و عراق با جدیت برای برچیدن آن تلاش می کند.

از میان این کشورها می توان به قرقیزستان و فرانسه اشاره کرد؛ این افراد از جمله زنان فرانسوی به‌صورت داوطلبانه خود را به مناطق تحت کنترل تروریست‌های داعش رسانده بودند و بعد از سرنگونی خلافت خودخوانده داعش دستگیر شده بودند.

در تازه‌ترین اقدام، عراق 191 خانواده پناهجوی عراقی ساکن اردوگاه الهول را روز یکشنبه 28 آوریل به کشور بازگرداند.

لازم به ذکر است که از ابتدای سال میلادی جاری، این دومین دسته از پناهجویان عراقی ساکن اردوگاه الهول هستند که به عراق باز می‌گردند.

در ماه‌های گذشته، قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، سلسله نشست‌هایی با سفرای کشورهای خارجی و عربی در بغداد برگزار کرد و در آن از آنها خواست تا اتباع خود را از داخل این اردوگاه بازگردانند.

افرادی که بازگردانده شده‌اند برای مدتی در اردوگاه الجدعه (جنوب موصل) اقامت خواهند کرد تا برای انتقال به سکونتگاه‌های خود بازپروری شوند.

اردوگاه الجدعه در ناحیه القیاره در استان نینوا واقع شده است و 2 هزار چادر برای اسکان آوارگان دارد.

کلید واژه ها: اردوگاه الهول الهول عراق تروریسم سوریه داعش خانواده های داعش


( ۵ )

نظر شما :

فرهاد ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۰۴:۱۰
مسلما کشورهایی مثل ترکیه که همواره از داعش به طور مستقیم و غیرمستقیم حمایت کردند، جلوی تعطیلی آنجا را خواهند گرفت چون از آن به عنوان اهرم فشار علیه کردها استفاده خواهند کرد. البته در صورت تعطیل شدن هم باید ترتیبی اتخاذ شود که اعضای سابق داعش توسط ترکیه دوباره در گروه های دیگر سازماندهی نشوند. بسیاری از اعضای قبلی گروه های تکفیری و تروریستی توسط ترکیه در ارتش به اصطلاح آزاد سوریه و گروه های وابسته به آنها وارد شده اند و الان بخش قابل توجه این گروه های تحت حمایت ترکیه دارای اعضای با تفکرات افراطی و تروریستی هستند.
ایرانی ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۷:۲۱
کشورهایی مثل قطر و ترکیه که تکفیریها را حمایت مالی و تسلیحاتی کردند خودشان باید مسئولیت این افراد را به عهده بگیرند. همچنین کشورهایی که اتباعشان در این اردوگاه هستند. البته خیلی از آنها چنین کاری را تا مجبور شوند نمی‌کنند چون اصولا حضور داعش به نفعشان است.