قصه پر رمز و راز داعش

وقتی هواپیمای امریکایی داعشی ها را نجات می دهند

۱۸ دی ۱۳۹۶ | ۲۰:۳۰ کد : ۱۹۷۴۲۳۶ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: فاروق جویده
اگر روابط مشکوکی میان امریکا و داعش وجود دارد پس چرا این همه ویرانی به بار آمد، آیا امریکا می خواست عراق را اشغال و ویران کند بعد مسئولیت تکمیل این ماموریت را به نیروهای داعش بسپرد؟
وقتی هواپیمای امریکایی داعشی ها را نجات می دهند

دیپلماسی ایرانی: صحنه عجیبی بود، دنیا در صفحه های تلویزیون و شبکه های اجتماعی می دید که هواپیماهای امریکایی عناصر داعش را از اراضی سوریه به جاهایی نامعلوم منتقل می کنند.

دنیا نمی تواند این موضع را تفسیر کند، آیا آن را باید در چارچوب مسائل حقوق بشری و انسانی تفسیر کرد یا این که به صراحت کاری مزورانه از سوی بزرگترین کشور دنیاست که با شبکه جنایت کار داعش هماهنگی و همکاری می کند.

اگر روابط مشکوکی میان امریکا و داعش وجود دارد پس چرا این همه ویرانی به بار آمد، آیا امریکا می خواست عراق را اشغال و ویران کند بعد مسئولیت تکمیل این ماموریت را به نیروهای داعش بسپرد؟ دنیا همواره می پرسید که منابع تامین سلاح های پیشرفته که شامل موشک هم می شدند کجا بودند و چگونه این سلاح ها به دست داعش رسیدند و منابع حمایت و تامین برای رفع نیازهای این شبکه تروریستی که بود؟

دنیا می دانست که ترکیه نفت را از داعش می خرد و در مقابل به آن سلاح می دهد. دنیا این را هم می دانست که داعش از منابع مختلف سلاح های پیشرفته به دست می آورد، اما مواضع امریکا درباره داعش همواره به گونه ای بوده که نشان می داد امریکا از هر گونه کارهای وحشیانه ای که این شبکه تروریستی انجام می داد و جهان عرب را ویران کرد، مبراست.

سوال مهمتر این است که هواپیماهای امریکایی که نیروهای داعش را حمل می کردند به کجا رفتند و کدام کشور منتظر استقبال از آنها بوده است، ماموریت جدید آنها چه خواهد بود؟

بعضی ها احتمال می دهند که ممکن است آنها به ترکیه رسیده باشند یا به اسرائیل رفته باشند تا از آن جا به کشورهای دیگر بروند، گفته می شود احتمالا مقصد بعدی آنها لیبی یا سینا یا هر دوی آنها با هم است.

چه چیزی باعث می شود که امریکا بخواهد بقایای به جا مانده از داعش را نجات دهد، آیا باید آن را در چارچوب هماهنگی و پشتیبانی تفسیر کرد، اگر امریکا می توانست عملیات داعش را در سرزمین های عربی متوقف کند چرا در طول این سال ها این کار را نکرد و اجازه داد این شبکه تروریستی پایتخت های عربی را ویران کند؟

نکته عجیب این است که داعش یک گلوله به سمت اسرائیل شلیک نکرد و یک موشک به اراضی ترکیه نفرستاد با وجود این که سال ها در سوریه و عراق جنگید، هر دوی این کشورها با ترکیه مرز دارند.

شبکه داعش همچنان پر رمز و راز باقی خواهد ماند و سوال های بسیار را مطرح خواهد کرد، چگونه ظاهر شد، از کجا آمد و روابطش با امریکا و ترکیه و اسرائیل چه بود. رازهایی پوشیده همچنان وجود دارد.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

فاروق جویده

نویسنده خبر

فاروق جویده (متولد 1946) شاعر نامی و از روزنامه‌نگاران و روشنفکران منتقد مصری است. وی از جمله کسانی است که همواره از محرومیت‌های کشورش در تمامی دوره‌ها نقدهای جدی ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: داعش امریکا سوریه عراق


( ۳ )

نظر شما :