ناامیدی سازمان ملل از ماموریت الابراهیمی

۰۶ دی ۱۳۹۱ | ۱۹:۱۳ کد : ۱۹۱۰۸۳۴ سرخط اخبار

به رغم تلاش های فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه برای حل و فصل بحران این کشور، سازمان ملل نسبت به موفقیت ماموریت الابراهیمی برای خروج سوریه از بحران کنونی ابراز تردید کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه الجزیره، منابع دیپلماتیک سازمان ملل از ناامیدی این سازمان نسبت به موفقیت تلاش های اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه در ماموریتش برای حل و فصل بحران این کشور خبر دادند.

 

بنا به گفته منابع دیپلماتیک، سازمان ملل با ابراز ناامیدی نسبت به موفقیت الابراهیمی تاکید کرده است که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به هیچ وجه با الابراهیمی مذاکره نخواهد کرد.

 

منابع دیپلماتیک سازمان ملل در ادامه اعلام کردند که این سازمان نسبت به اینکه با شدت گرفتن درگیری ها در کشورشان مردم سوریه امید خود را در خصوص حل و فصل بحران این کشور از دست داده اند، هشدار داد و اعلام کرد که افق های امید برای رسیدن به راهکاری دیپلماتیک و کاهش کمک های بین المللی کور شده است.

 

این منابع همچنین تاکید کردند: مذاکرات فرستاده بین المللی در سوریه با بشار اسد هیچ نتیجه چشمگیری را به دنبال نداشته و نتایج این دیدار نشان می دهد که اسد تمایلی به مذاکره ندارد.

 

این منابع در ادامه نسبت به اینکه بحران سوریه به جنگ طایفه ای کشیده شود، هشدار دادند.

 

یکی از اعضای دیپلماتیک سازمان ملل نیز اعلام کرد: بشار اسد در دیدار اخیر خود با الابراهیمی در دمشق تاکید کرده بود که مجددا با الابراهیمی مذاکره نخواهد کرد.

 

بنا به گفته این منبع، شورای امنیت نیز بعید دانسته است که اسد حمایت های لازم را از الابراهیمی ارائه دهد.

 

پیشتر نیز بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نسبت به موفق شدن الابراهیمی در سوریه ابراز تردید کرده و گفته بود: ما هیچ افقی برای پایان خشونت در سوریه و آغاز گفتگوی سیاسی در این کشور نمی بینیم.

 

الابراهیمی بعد از ظهر روز یکشنبه از راه زمینی وارد لبنان شده و در دیداری از پیش تعیین نشده با بشار اسد در خصوص وضعیت سوریه گفتگو کرد.

 

همچنین اخضر الابراهیمی روز سه شنبه با هیاتی از مخالفان سوریه در داخل این کشور دیدار کرد.

 

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیات مخالفان سوریه که متشکل از شش تن به رهبری حسن عبدالعظیم، رئیس هیات هماهنگی ملی "گروه هایی تغییر دموکراتیک سوریه" است در دیدار با الابراهیمی در خصوص وضعیت سوریه و آخرین تحولات این کشور گفتگو کرد.

 

حسن عبدالعظیم در پی این دیدار اعلام کرد که با الابراهیمی در خصوص لزوم توافق بین المللی با حل و فصل بحران سوریه از طریق راهکارهای سیاسی و کنار گذاشتن خشونت ها از سوی دو طرف درگیر توافق کرده است.

 

شبکه خبری روسیه الیوم به نقل از عبدالعظیم گزارش داد: هیات مخالفان سوری با الابراهیمی درباره موافقت کشورهای جهان از جمله روسیه و آمریکا با راهکاری مسالمت آمیز و سیاسی درباره حل و فصل بحران سوریه توافق کرده است.

 

عبدالعظیم افزود: الابراهیمی تا روز یکشنبه آینده به منظور مذاکراه با نمایندگان دولت سوریه و مخالفان در سوریه باقی خواهد ماند.

 

رجاء الناصر، دبیرکل هیات هماهنگی بین المللی مخالفان سوریه نیز اعلام کرد: مذاکرات هیات مخالفان با الابراهیمی درباره مراحل پایانی حل و فصل بحران سوریه بود.

 

وی تاکید کرد: با گزینه نظامی نمی توان نظام دموکراتیک در سوریه پایه ریزی کرد لذا باید بحران سوریه از طریق راهکار سیاسی حل و فصل شود.

 

وی تنها راه خروج از بحران سوریه را توافق بین المللی درباره راهکاری سیاسی درباره سوریه دانست.

 

الابراهیمی چندین بار به دمشق سفر کرده و با مقام های سوریه و مخالفان این کشور دیدارهایی را انجام داده است.

 

در همین حال ریاض حداد، سفیر سوریه در روسیه اخبار منتشر شده درباره استفاده نظام کشورش از سلاح های شیمیایی را بر ضد مخالفان در استان حمص سوریه به شدت تکذیب کرد و گفت: اینها اخباری ساختگی است که هدف آن بهانه تراشی برای دخالت نظامی کشورهای خارجی در سوریه است.

 

خبرگزاری اینترفاکس روسیه به نقل از حداد گزارش داد: صحبت درباره استفاده سوریه از سلاح های شیمیایی بر ضد مخالفان در حمص مساله ای نادرست بوده و یکی از طرح های کشورهای خارجی برای اعمال فشارهای روانی بر دولت سوریه است.

 

همچنین وزارت خارجه روسیه نسبت به صحت گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه در خصوص اینکه نظام این کشور از گاز های سمی بر ضد مخالفان مسلح در نزدیکی حمص استفاده کرده است، ابراز تردید و اعلام کرد: مقام های سوریه هیچ انگیزه و دلیلی برای استفاده از این نوع سلاح ها ندارند.

 

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود اعلام کرد: ما مطمئن نیستیم که گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است درباره استفاده سوریه از سلاح های شیمیایی درست باشد چرا که مسکو هیچ دلیل و سندی برای استفاده دمشق از سلاح های شیمیایی در اختیار ندارد.

 

این در حالی است که برخی مخالفان روز دوشنبه اعلام کردند: نیروهای نظام سوریه بمب های حاوی گاز های سمی را به منطقه الخالدیه در حمص پرتاب کرده اند که این مساله منجر به زخمی شدن شدید ساکنان و مشکلات تنفسی و آسیب های چشمی ساکنان حمص شده است.

 

موشه یعالون، معاون نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در گفتگو با رادیوی این رژیم در خصوص دقیق بودن گزارش هایی در خصوص استفاده سوریه از سلاح های شیمیایی بر ضد مخالفان این کشور ابراز تردید کرد.

 

وی گفت: ما گزارش هایی را از مخالفان سوریه دریافت کرده ایم و این بار اولی نیست که مخالفان این گزارش های را ارائه می دهند ولی باید گفت که مخالفان خواهان دخالت نظامی کشورهای جهان هستند.

 

یعالون خاطرنشان کرد: تاکنون ما دلیل یا مدرکی که این مساله را برای ثابت کند و نشان دهد سوریه از سلاح شیمیایی عملا استفاده کرده در اختیار نداریم اما نسبت به این مساله نگران بوده و آن را از نزدیک دنبال می کنیم.

 

شبکه سوری ناظر بر حقوق بشر نیز از سازمان های بین المللی و نهادهای جامعه جهانی خواست تا جنایت های گروه های تروریستی را در سوریه که با حمایت های برخی از کشورهای منطقه و جهان صورت می گیرد، محکوم کند.

 

این نهاد حقوق بشر در بیانیه خود تاکید کرد: ما از سازمان های حقوق بشر در سراسر جهان می خواهیم همه اشکال خشونت و تروریسم را که گروه های تروریستی مسلح در سوریه انجام می دهند محکوم کرده و عاملان آن را به دادگاه کیفری بین الملل معرفی کنند.

 

شبکه سوریه ناظر بر حقوق بشر همچنین ادامه خشونت ها و جنایت های گروه های تروریستی با حمایت برخی کشورهای جهان و مخالفان خارجی به نمایندگی ائتلاف مخالفان را محکوم کرد.

 

در همین راستا، رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران تنها راهکار حل و فصل بحران سوریه را برگزاری انتخابات دموکراتیک در این کشور دانست.

 

وی در این اظهارات خود خاطرنشان کرد: ما از همه گروه های ذیربط در خصوص سوریه می خواهیم که به طور مشترک و با همکاری یکدیگر برای ممانعت از ادامه درگیری ها در سوریه وارد عمل شوند.

 

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از مهمان پرست که اخیرا به آنکارا سفر کرده است، گزارش داد: همه گروه ها از نظام سوریه تا گروه های مخالف باید برای برگزاری انتخاباتی دموکراتیک در سوریه به عنوان تنها راهکار حل و فصل بحران سوریه همکاری کنند.

 

مدیر عملیات بشردوستانه دفتر سازمان ملل نیز گفت: سازمان ملل ناچار است به خاطر کمبود بودجه سهمیه های غذایی را که برای 5 / 1 میلیون سوری اختصاص داده است، کاهش دهد.

 

این مسوول بین المللی همچنین اعلام کرد که در حال حاضر چهار میلیون تن در داخل سوریه نیازمند کمک هستند و بیش از 500 هزار تن دیگر در خارج از سوریه به عنوان آوارگان سوری نام نویسی کرده اند.

 

در همین حال دفتر ریاست منطقه کردستان عراق با صدور بیانیه ای اخبار منتشر شده در خصوص بستن مرزهای کردستان به روی کردهای سوریه را به شدت تکذیب و اعلام کرد: در حال حاضر هیچ گذرگاه مرزی رسمی میان منطقه کردستان و سوریه وجود ندارد که ما بخواهیم آن را ببندیم.

 

در بیانیه دفتر ریاست منطقه کردستان عراق تاکید شده است: اخبار برخی روزنامه های محلی کرد در این باره صحت ندارد.

 

وزارت امور مهاجرت و مهاجران عراق نیز در 15 ماه جاری میلادی اعلام کرده بود، عراق به آوارگان سوری بدون موافقت سازمان ملل حق اقامت، کار و جابجایی در خاک این کشور را نمی دهد.

میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان نیز تاکید کرد که کشورش مرزهای خود را به روی آوارگان سوری نبسته است.

 

وی خاطرنشان کرد: اخباری که در این خصوص منتشر شده صحت ندارد و کابینه نیز اخیرا نشستی را در این خصوص برگزار کرد.

 

سوریه از 22 ماه قبل شاهد درگیری میان ارتش و گروه های مخالف مسلح در شماری از استان های سوریه به ویژه دمشق، حلب و منطقه شمال شرقی این کشور است که در پی آن هزاران تن کشته و صدها هزار تن دیگر آواره شده اند.

کلید واژه ها: سوریه الابراهیمی بحران حل و فصل فصل و فصل حل و حل و فصل بحران فصل بحران و فصل بحران با الابراهیمی بین المللی سلاح از سلاح روسیه سوری شیمیایی حقوق بشر فصل بحران سوریه سیاسی دیپلماتیک از سلاح های شیمیایی دیدار حمص و فصل بحران سوریه از سلاح های سلاح های شیمیایی دموکراتیک الابراهیمی در بیانیه ضد مخالفان دمشق خشونت توافق تردید بر ضد مخالفان سوریه سوریه از سلاح بشار اسد بر ضد مخالفان کردستان عراق


نظر شما :