اسرائیل و کشورهای عربی برای به هم زدن معادله علیه ایران تلاش می کنند

جنگ در آسمان خاورمیانه

۲۲ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰ کد : ۲۰۱۱۰۰۳ اخبار اصلی خاورمیانه
ولید فارس می نویسد: تا کنون آمریکا، کشورهای عربی و اسرائیل را زیر فشار قرار داده تا از حمله به اهدافی در داخل ایران در واکنش به حملات موشکی سپاه پاسداران در منطقه خودداری کنند ولی اگر شهرهای کشورهای عربی و اسرائیل هدف قرار گیرند، این فشار برداشته خواهد شد.
جنگ در آسمان خاورمیانه

نویسنده: ولید فارس

دیپلماسی ایرانی: تهران تا کنون از نیروی هوایی خود برای مقابله با حملات ائتلاف عربی به مواضع گروه های مسلح حوثی در یمن و حملات اسرائیل به مواضع مرتبط با ایران در سوریه و احیانا لبنان و حملات آمریکا به مواضع گروه های نظامی وابسته به ایران در عراق استفاده نکرده است. زیرا نیروی هوایی ایران توانایی دستیابی به پیروزی را در برابر نیروی هوایی هیچ یک از سه طرفی که در بالا ذکر شد ندارد.

صرف نظر از کیفیت هواپیماها و آموزش خلبانان و تجربه آنها، تعداد هواپیماهای نظامی هر یک از سه کشور مصر و عربستان و اسرائیل به تنهایی بیشتر از مجموع هواپیماهای نظامی ایران و سوریه است. به همین علت است که مقامات ایرانی هواپیماهای خود را در هیچ نبردی خارج از مرزهای ایران مشارکت نداده اند. 

در صورتی که توافق هسته ای در وین امضا شود، دولت آمریکا به ریاست جو بایدن از تنش نظامی در برابر ایران خواهد کاست تا این توافق با مشکل مواجه نشود. به این ترتیب ایرانی ها فرصتی به دست خواهند آورد تا تحرکات نظامی خود را در منطقه گسترش دهند و بر حضور میدانی خود در عراق و سوریه و لبنان بیفزایند و از نظر راهبردی به اسرائیل و اردن و عربستان و کویت نزدیک شوند. اسرائیل احتمالا آغازگر حملات فشرده علیه ایران خواهد بود و ایران احتمالا حزب الله را در مقابله با اسرائیل مشارکت خواهد داد و اسرائیل نیز برتری هوایی خود را از عراق تا ساحل مدیترانه گسترش خواهد داد و نیروهای ایرانی و متحدانشان را در این مناطق هدف قرار خواهد گرفت. 

در صورتی که حملات موشکی حوثی ها به عمق خاک عربستان و امارات به درخواست ایران و برای نابودی یا تضعیف اقتصاد این دو کشور ادامه پیدا کند، احتمالا ائتلاف عربی راهبرد خود را در پاسخ به این حملات تغییر خواهد داد. استفاده ایران از گروه های مسلح، به ائتلاف عربی حق خواهد داد شبه نظامیان مرتبط با ایران و حتی نیروهای ایرانی را که به سمت عربستان و کویت و اردن پیشروی می کنند هدف قرار دهد. به این ترتیب فرصتی برای نیروی هوایی ائتلاف عربی فراهم خواهد شد تا منطقه پرواز ممنوع در مناطق جنوبی عراق و سوریه ایجاد کند و گروه های مسلح وابسته به ایران را در این مناطق هدف قرار دهد. در این سناریو، اسرائیل و ائتلاف عربی به طور مشترک کنترل آسمان بین مرزهای ایران تا مدیترانه را به استثناء منطقه تحت سیطره روسیه در شمال غرب به دست خواهند گرفت و به این ترتیب حضور میدانی و سامانه های موشکی ایران در عراق و سوریه و لبنان و همچنین یمن زیر نظر نیروی هوایی اسرائیل و ائتلاف عربی قرار خواهد داشت بدون آن که نیروی هوایی ایران توانایی دفاع از آنها را داشته باشد. 

در صورتی که رویارویی ها در منطقه بین محور ایران از یک سو و ائتلاف عربی و اسرائیل از سوی دیگر تشدید شود، احتمالا جنگ به آسمان ایران کشیده خواهد شد. تا کنون آمریکا، کشورهای عربی و اسرائیل را زیر فشار قرار داده تا از حمله به اهدافی در داخل ایران در واکنش به حملات موشکی سپاه پاسداران در منطقه خودداری کنند ولی اگر شهرهای کشورهای عربی و اسرائیل هدف قرار گیرند، این فشار برداشته خواهد شد. اکنون به چنین شرایطی نزدیک شده ایم چرا که موشک های ساخت ایران، ریاض و ابوظبی و اربیل را هدف قرار می دهند و سامانه های موشکی ایران به مرزهای اسرائیل نزدیک شده اند و شهرهای آن را نشانه رفته اند. این معادله هر لحظه ممکن است شکسته شود و نیروی هوایی کشورهای عربی و اسرائیل حمله ای همه جانبه را علیه گروه های مسلح مورد حمایت ایران در مشرق عربی و یمن آغاز کنند و در صورتی که ایران کشورهای متحد آمریکا را هدف قرار دهد، در آسمان ایران چنان طوفانی به پا خواهد شد که در زمان جنگ ایران با عراق هم سابقه نداشته است.

منبع: ایندیپندنت عربی / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

انتشار این مطلب به معنای تایید آن از سوی دیپلماسی ایرانی نیست و صرفا برای آگاهی خوانندگان دیپلماسی ایرانی منتشر شده است.

کلید واژه ها: ایران و اسرائیل ایران و اعراب ایران و کشورهای عربی ایران و خاورمیانه ایران جمهوری اسلامی ایران ایالات متحده امریکا ایران و امریکا الحوثی ها یمن سوریه


( ۲۸ )

نظر شما :

علی ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۴:۳۴
امروز یا فردا ، بالاخره جنگی درخواهد گرفت با این سطح تنش ها جنگ گریزناپذیره
ناشناس ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۰
این افراد هنوز سنت رجز خوانی را حفظ کرده اند .
میم ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۷:۵۷
در آسمان ایران چنان طوفانی به پا خواهد شد که در زمان جنگ ایران با عراق هم سابقه نداشته است. کاملا درست گفته ولی به بعدش اشاره ای نکرده هواپیماهایی که وارد ایران شوند دیگه در کشورهای خودشان مکانی برای فرود ندارند
آیدین از تبریز ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۹:۱۸
متوهم، بسیار متوهم!!
سوار کار ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۱:۱۰
اگر می توانستند یک لحظه هم صبر نمی کردند
علی ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۱:۱۹
کشورهای عربی دنبال تنش نیستند و امور را مدیریت می کنند همانطور که تاکنون ضربات به عمق کشورهاشون بی پاسخ مانده و.... نتیجه بازگشت به برجام در میان مدت ایجاد یک دو قطبی سنگین خواهد بود ولی بعیده به طرف یه درگیری حرکت کنیم وقایع داخلی ایران آینده منازعات خاورمیانه را مشخص خواهد کرد و باید صبر کرد و دید مقامات ما به چه جهتی حرکت می کنند
یک ایرانی ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۰:۱۵
البته 55 سال پیش همه این کشورهای عربی در یک جنگ مضحک به نام شش روزه شکست خوردند در حالی که شخص محبوب و مردمی مثل جمال عبدالناصر جلودار جنگ بود و داغ فلسطین برای اعراب تازه و یک جبهه بزرگ از افکار عمومی و ناسیونالیسم عربی و تمامی اعراب و مسلمانان آنان را پشتیبانی می کرد و کشوری مانند اسرائیل هم باید در بدو تشکیل خیلی قوی و محکم نمی توانست باشد پرده دوم اما جنگ 33 روزه هست که یک گروه کوچک و پارتیزانی یک همچین کشور که داعیه چهارمی در جهان را داشت شکست داد و آبرویی که اعراب ( مصر و اردن و عربستان و..) نداشتند را هم بر باد فنا داد عربستان هم که بزرگترین معامله تسلیحاتی قرن را بدوش می کشد مقابل یک ملت پابرهنه و تقریبا گرسنه ، وضع اش آن هست که خود می دانید البته که این پادشاهان احمق می دانند که ایران از لحاظ نظامی فقط به امریکا فکر می کند و این سیاهی لشگرها اندازه یک سگ هم ارزش نگاه کردن ندارند و اتفاقا همه شان جمع شده اند که چاره ای برای شب تار خود بیندایشند و نویسنده هم مجبور شده برای این مجیزیه گویی خودش را چیز خور کند وگرنه آنقدر خجالت اور هست که فطرتش مانع می شد
پارسی ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۱
باید به پاسخ ایران هم اشاره ای میشد تا مخاطب دچار نتیجه گیری احساسی نشود. در واقع باید به اون طوفانی که در جایی دیگر اتفاق خواهد افتاد هم اشاره میشد.
Bs ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۰:۱۵
اگه میتونستین تا الان این کار رو میکردین ولی توی کشور یمن مثل خر تو گل گیر کردین دیگه بقیه ی مناطق خاورمیانه که ایران توشون خیلی مسلط تره جای خود دارد شما سوسمارخورا توی جنگ شش روزه از پس اسرائیل تازه تاسیس بر نیومدین میخواین با ایران درگیر بشین واقعا؟
مهندس مهراب لاهیجانی ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰
نویسنده متوهم یادش رفته هفته پیش اعراب بی وجود ، در صحن و سرای بن گورین جلاد اعراب ، ندبه سر داده اند و هم قسم شده اند باز هم مجلس عیش شبانه داشته باشند و امریکا انتقام ایشان را از ایران بگیرید.!!!!!!!!