در مناظره تلویزیونی با صفار هرندی

صادق خرازی: به بهانه دفاع از سردار سلیمانی بر سر ظریف نزنیم

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰ کد : ۲۰۰۲۲۶۴ اخبار اصلی اخبار داخلی
دبیرکل حزب ندای ایرانیان در رابطه با وزارت امور خارجه هم گفت: نمی خواهم فردا روزی وقتی به وزارت خارجه رفتم به من گوجه و تخم مرغ پرتاب کنند در حال حاضر وزارت خارجه در تاریخی ترین مدیریت خود قرار گرفته اما متاسفانه بر سر این وزارتخانه زده شد؛ آقای ظریف از متدین ترین، انقلابی ترین و و شریف ترین مردم است. در یک جایی حاج قاسم را آمریکایی ها برایمان شهید می کنند قاسم سلیمانی مقدس است قاسم سلیمانی برآمده از چند صدسال مجاهدت مردم است اما اگر به بهانه دفاع از قاسم، بد دفاع کنیم و کسی دیگر را بزنیم... عقل سلیم حکم می کند که باید واقع بینانه نگاه کنیم.
صادق خرازی: به بهانه دفاع از سردار سلیمانی بر سر ظریف نزنیم

صادق خرازی دبیرکل حزب ندای ایرانیان و محمد حسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت وگوی ویژه خبری به بررسی نقش رئیس جمهور در حل مشکلات کشور پرداختند. هر دو سیاستمدار معتقد به احیای جایگاه نخست وزیری در کشور بودند.

به گزارش واحد مرکزی خبر محمد حسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این برنامه گفت: اگر ما را برگردانند به سال ۶۸ و روزهای بازنگری بندهای قانون اساسی، اگر بنده طرف مشورت بودم آن زمان می گفتم به جای حذف جایگاه نخست وزیر باید جایگاه رئیس جمهور حذف می شد، ما نیاز به رئیس دولت داریم، آن زمان که آقایان حضور رئیس جمهور و حذف نخست وزیر را طراحی کردند به رئیس جمهور، شأن رئیس الوزرایی دادند ولی اگر امروز پای صحبت وزرا بنشینیم می بینیم وقتی یک وزیر سه سال در نوبت است تا رئیس جمهور به آن وقت اختصاصی بدهد معلوم است که دولت نمی تواند پیش برود.

او ادامه داد: تحریم ظالمانه در اختیار ما نیست اما رئیس جمهوری که می آید و می گوید کلید مشکل را در دست دارد و زبان آنها را بلد است نمی تواند بعد از هشت سال بگوید همان جای اول هستیم و تحریم ها بیشتر هم شده و پول هم به خزانه نیامده است، مردم این حرف ها را نمی پذیرند مردم به امیدی در خیابان ها ریخته و خوشحالی کردند و فریاد می زدند دلار قرار است بشود هزار تومان ولی امروز همان هایی که مردم را می ترساندند که اگر ما نیاییم دلار به پنج هزار تومان می رسد الان می گویند ممکن است دلار به زیر ۲۰ هزار تومان هم برسد خیلی از چیزها به هدف گذاری های داخل یک دولت مربوط می شود.

صفار هرندی: وزارت خارجه حوزه های گوناگون را تعطیل کرد

صفارهرندی تصریح کرد: وزارت خارجه عملاً در حوزه های گوناگونی خود را تعطیل کرده بود و فقط روی برنامه هسته ای متمرکز شده بود آن هم در قالب برجام، بنابراین خیلی از دوستان ما در جاهای مختلف دنیا نادیده گرفته شده بودند.

او گفت: در اقتصاد مقاومتی به ما نشان داده شده که باید راه های دسترسی به جهان گسترش یابد و کشورهایی را مدنظر قرار بدهیم که احتمال ارتباط با جهان را برای ما فراهم می آوردند اما در عوض، اصرار داشتیم با کشورهایی رابطه داشته باشیم که البته آنها هم ما را ناکام گذاشتند برای مثال طی سال های گذشته با کل اروپا جمعاً یک میلیارد دلار ارتباط نداشته ایم این در حالی است که فقط با یک کشور همسایه مان سالانه حدود ۱۲ میلیارد دلار گردش مالی داریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط با رابطه اقتصادی با کشور چین گفت: اگر قرار بود از بیرون کشور هم مدد بگیریم، اینجا جایی بود که باید سرمایه گذاری می کردیم ما اصرار داشتیم که آنها را پس بزنیم، او می گوید من خواهان رابطه راهبردی با ایران هستم ما مسخره اش می کردیم، هنوز هم باور ندارند با چنین قدرتی که همه او را به عنوان قدرت نخست جهان قبول دارند (البته به یک عبارتی) از روی تبختر رفتار کردیم و پیش اروپایی ها گردن کج کردیم آنها هم ما را ناکام گذاشتند اینجاست که دولت اشکالات استراتژیک داشته است.

صفارهرندی با اشاره به بیانات رهبری در خصوص راه حل مشکلات و تحریم ها گفت:​ بخشی از درد ما در بیرون از کشور است به فرموده رهبر معظم انقلاب،​ رفع تحریم دست ما نیست اما خنثی کردن و دور زدنش که دست ماست، برخی اصرار داشتند که انگار دور زدن تحریم ها اخلاقاً بد است و اصرار داشتند خودمان را بیندازیم در دامان تحریم کنندگانی که عملکردی بی رحمانه علیه ما داشتند در حالی که همین دولت الان روزانه بیش از یک میلیون شبکه نفت می فروشد به کجا می فروشد؟ به اروپا و آمریکا؟ به رفقای آنها؟ خیر. به همان جایی که تاکنون اصرار داشته با آن رابطه برقرار نکند اگر ریشه دردها شناسایی شود یافتن راه حل ها راحت تر خواهد بود.

خرازی: باید ساختار قانون اساسی اصلاح شود

سیدمحمد صادق خرازی دبیر کل حزب ندای ایرانیان در سوی دیگر استودیو گفت: اختیاراتی که قانون اساسی برای رئیس جمهور قائل شده که در عمل، حوزه این اختیارات و امکانات گاهی ناهماهنگ می نماید و این ناهماهنگی ها و ایرادات، مشکلاتی را پدید می آورد.

او ادامه داد: اگر رئیس جمهوری درد آشنا با زندگی مردم باشد و بتواند بر مشکلات فائق آید در حل مشکلات کشور هم می تواند موفق باشد  صادق خرازی افزود: در حال حاضر ما در کشوری غیر متمرکز زندگی می کنیم که شاید باید ساختار قانون اساسی آن اصلاح شود.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان تصریح کرد: اگر رئیس جمهور فردی باشد که موانع و مشکلات را از حوزه عمل وی بردارند عملکرد موفق تری خواهد داشت، رئیس جمهور نباید فردی باشد که درپایان دوره کارش بگوید اختیارات من چنین و چنان بود خب اگر اختیاراتش آن گونه که در پندارش بوده، فراهم نبوده باید پس از صحبت با رهبر، دولت را تحویل می داد و می رفت یا از روز اول با مردم شفاف صحبت کرده و راه حل ارائه می داد.

خرازی فزود: آقای روحانی و دولتش هم حرف دارند، من معتقدم با همین قانون اساسی موجود می توان برای مشکلات کشور راه حل یافت مشکلات کشور، لاینحل نیست.

او ادامه داد: آیا ساز و کاری که برای انتخابات در نظر گرفته ایم اجازه می دهد که نیروها قوی و در تراز جهانی به کرسی مدیریت اجرایی کشور بنشینند؟

در انتخابات شورای شهر نیروهای متدین را حذف کردند

دبیرکل حزب ندای ایرانیان با اشاره به انتخابات شورای شهر گفت: با وجود تمام هجمه هایی که برای شرکت نکردن در انتخابات از سوی مخالفین و معاندین نظام ایجاد می شود در برخی از استان ها، نیروهای ملی و متدین و خانواده های شهدا را از یک جریان فکری حذف کردند.

خرازی افزود: اگر بخواهیم مشکلات کشورمان حل و مملکتمان آباد شود باید قانون اساسی یک بار دیگر مورد بازنگری قرار گیرد به گونه ای که دوباره نخست وزیر و مجلس مشروعیت پیدا کنند و رئیس دولت به معنای واقعی و مانند دیگر کشورها، رئیس دولت باشد و احساس نکنند که پادشاه است من فکر می کنم باید ساختار انتخاباتی کشورمان را تغییر جدی دهیم.

او تصریح کرد: در حال حاضر بی انگیزگی بی داد می کند مردم می گویند اگر می خواهید مردم در انتخابات شرکت کنند، به صدا و سیما بگویید صدای مردم باشد اما با این ساز و کار، بسیاری از هیات های نظارتی را دارند می زنند،​ در همین انتخابات ریاست جمهوری نیروهایی بودند که خانه نشین شدند، من با آقای احمدی نژاد اختلاف فکری و مبنایی دارم و از روز اولی که آمد،​ شهر به شهر مخالف او صحبت کردم اما چرا نباید بگذاریم او در انتخابات شرکت کند چرا نباید بگذاریم روسای جمهور دیگری در انتخابات شرکت کنند، اگر اینها صدایشان به جایی می رسد باید بیایند و حرفشان را بزنند باید مردم را در انتخابات آزاد بگذاریم.

خرازی افزود: اما در عوض ما به مردم می گوییم استاندارد زمین فوتبال ما، نصف استاندارد جهان و تعداد بازیکنان ما به جای ۱۱ نفر، پنج نفر است، نتیجه این می شود که مردم حالت بریدگی پیدا می کنند.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت:​ من معتقدم در حال حاضر کشورمان نیازمند رئیس جمهوری است که نرخ زندگی مردم را روزانه بفهمد رئیس جمهوری نیاز داریم که بفهمد اقتصاد عدالت محور چیست، رئیس جمهوری نیاز داریم که در کردستان صدای کوله برها باشد، رئیس جمهوری نیاز داریم که نیاز مردم نیازمند سوختبر سیستان و بلوچستان را بفهمد، رئیس جمهوری نیاز داریم که صدای خانواده های داغداری باشد که عزیزانشان در هواپیما سقوط کردند و اما او حاضر نشد حتی یک روز عزای ملی اعلام کند.

خرازی افزود: اینها در روحیه مردم تاثیر می گذارد ما رئیس جمهوری نیاز داریم که گره از کار مردم ایران باز کند اگر انتخاب هایمان را محدود نکنیم در ایران روسای جمهوری داریم که توانایی تراز اداره پنج کشور را دارند.

به بهانه دفاع از سردار سلیمانی بر سر ظریف نزنیم

دبیرکل حزب ندای ایرانیان در رابطه با وزارت خارجه هم گفت: نمی خواهم فردا روزی وقتی به وزارت خارجه رفتم به من گوجه و تخم مرغ پرتاب کنند در حال حاضر وزارت خارجه در تاریخی ترین مدیریت خود قرار گرفته اما متاسفانه بر سر این وزارتخانه زده شد؛ آقای ظریف از متدین ترین، انقلابی ترین و شریف ترین مردم است.

خرازی افزود: در یک جایی حاج قاسم را آمریکایی ها برایمان شهید می کنند قاسم سلیمانی مقدس است قاسم سلیمانی برآمده از چند صدسال مجاهدت مردم است اما اگر به بهانه دفاع از قاسم، بد دفاع کنیم و کسی دیگر را بزنیم... عقل سلیم حکم می کند که باید واقع بینانه نگاه کنیم.

آقای صفارهرندی در سوی دیگر برنامه گفت: اگر نظام در معرفی نامزدهای انتخابی سخاوتمندانه برخورد کند و فیلترهای سخت نگذارد، ممکن خواهد بود که افراد قویتری انتخاب شوند و مردم هم با نشاط بیشتری در انتخابات شرکت کنند.

او افزود: از انتخابات شوراهای دوم، بازتر نداشتیم در آن انتخابات حتی نهضت آزادیخواه و حتی ضد انقلاب هم در آن فرصت داشتند حتی کسی که برای شهردار اصلاح طلبان آن زمان معرفی شده بود یکی از سخنگوهای جریان ضد انقلاب بود که امروز در صدای امریکا فعال است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آن انتخابات به لحاظ تعداد شرکت کننده ضعیف ترین انتخابات کشورمان بود در آن انتخابات، آقایان اصلاح طلب با همه بضاعت حاضر شدند و مورد بی مهری مردم قرار گرفتند و رای نیاوردند.

صفار هرندی: درباره احمدی نژاد شورای نگهبان تصمیم می گیرد نه ما

صفارهرندی با اشاره به انتخابات اخیر مجلس گفت: این انتخابات چندان موافق طبع همه ما قرار نگرفت اما در این انتخابات یک سری از سرخط های جریان اصلاح طلب حاضر بودند حتی یکی از چهره های شاخص روحانیون که سرلیست اصلاح طلبان بود تعداد آراء اش یک چندم آخرین نفر لیست پیروز بود باید نگاهی متفاوت داشت باید دید وفای به عهدهایی که با مردم کردیم، داشتیم؟

او با اشاره به موضوع حضور احمدی نژاد در انتخابات گفت: حضور او دست ما نیست و به تصمیم شورای نگهبان مربوط می شود در چارچوب قانون اگر کسی بیاید و بگوید که اصلا نظام جمهوری اسلامی را قبول ندارد هستند کسانی که در حال حاضر از جمهوری اسلامی عبور کرده اند و می گویند که جمهوری اسلامی دیگر به درد نمی خورد کجا با کسی را که با اصل نظام درگیر باشد می پذیرند تا درانتخابات، نامزد شود؟!

خرازی: حضور 14 درصدی مردم در انتخابات مجلس هنر نیست

خرازی در ادامه برنامه با اشاره به ناتوانی و عملکرد ضعیف دولت، گفت: در ناتوانی و ضعف مدیریت دولت، شبهه ای نیست، اگر در مطرح کردن انتخابات شوراها ترسی نداریم، خب بگذاریم دوباره تکرار شود حضور ۱۴ درصد مردم تهران در انتخابات مجلس که هنر نیست ما معتقدیم که در مسیر انتخابات باید مشارکت همه جانبه وجود داشته باشد حرف ما این است که نامزدهای انتخاباتی،​ خارج از وظیفه شان تصرف قدرت نکنند ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بسیار خوب عمل کرده و دولت اگر دولت عاقلی بود ستاد اجرایی فرمان امام (ره) را روی سر می گذاشت و در خیلی جاها امنیت قضایی مردم را تضمین می کرد.

او افزود: حرف من این است که اگر می خواهید مردم در صحنه باشند و مردم را عامل قدرت می دانید، پس راه را برای مردم باز کنید.

صفار هرندی: باید قدردان قرارگاه خاتم سپاه باشیم

صفار هرندی در سوی دیگر استودیو با بیان اینکه، مشکلات کشور راه حل دارد افزود: با رجوع به خود مردم می شود بن بست شکنی کرد، کلیدهای حل مشکل ما از بیرون نمی آید نباید راه را به بیرون بست اما باید بلد باشیم کجا سرمایه گذاری کنیم آیا نباید قدردان زحمات قرارگاه خاتم سپاه پاسداران بود؟ قرارگاهی که در دوران تحریم جای خالی شرکت های خارجی را پر کرد و ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان طلب از دولت، هنوز هم زیر بار پروژه های جدید می رود و بیش از دو سوم بنزین مورد نیاز و سایر فرآورده های نفتی کشور در کشورمان تولید می کند، باید دست چنین ارگانی را بوسید، این قرارگاه مسئولیت می فهمد اما متاسفانه باز به دنبال شرکت های بین المللی خارجی می رویم که با هر تحریم کار را زمین می گذارند و می روند.

کلید واژه ها: سید محمد صادق خرازی ایران و امریکا انتخابات ریاست جمهوری ایران انتخابات ایران انتخابات 1400 سردار سلیمانی محمد جواد ظریف


( ۷ )

نظر شما :

تندیس ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۲۶
بد نیست تیم نیویورک که در نوشتار فوق مشخص شد صادق لاریجانی نیز عضوی از این تیم است بهتر است یکبار دیگر بیانات مقام معظم رهبری را مرور کنند تا بیشتر با میدان عمل وزارت خارجه اشنا شوند . ظریف اعلام نموده در مصاحبه اش صادقانه نظرش را در خصوص سیاست خارجه در جمهوری اسلامی بیان داشته و ایشان از این منظر که چونان دیگر همفکرانش نقاب دورویی بر چهره نزده اند و منافقانه در زیر چتر انقلاب جا خوش نکرده اند قابل ستایشند . در قاموس واژگان حضرت امام منافقان از کفار بدترند . بهتر است طیف مورد علاقه ظریف نیز نقاب از چهره برداشته و با شجاعت حرف دلشان را بزنند تا برای تاریخ معلوم شود چه کسی در وسط میدان بوده و چه کسی بر حاشیه سفره عافیت !