تلاش تازه اعراب برای به رسمیت شناختن فلسطین در سازمان ملل

دیپلماسی عربی تلاش می کند تاثیر تصمیم ترامپ را خنثی کند

۱۸ دی ۱۳۹۶ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۷۴۲۶۰ اخبار اصلی خاورمیانه
ایمن صفدی، وزیر امور خارجه و امور بیگانگان اردن گفت که کشورهای عربی به زودی تلاش های دیپلماتیکی را برای راضی کردن سازمان ملل برای به رسمیت شناختن فلسطین بر اساس مرزهای 4 ژوئن 1967 به پایتختی بیت المقدس شرقی آغاز می کنند.
دیپلماسی عربی تلاش می کند تاثیر تصمیم ترامپ را خنثی کند

دیپلماسی ایرانی: ایمن صفدی، وزیر امور خارجه و امور بیگانگان اردن گفت که کشورهای عربی به زودی تلاش های دیپلماتیکی را برای راضی کردن سازمان ملل برای به رسمیت شناختن فلسطین بر اساس مرزهای 4 ژوئن 1967 به پایتختی بیت المقدس شرقی آغاز می کنند.

شش وزیر امور خارجه عرب در امان، پایتخت اردن روز شنبه با یکدیگر ملاقات کردند تا تصمیم های گرفته شده سابق در اتحادیه عرب را پی بگیرند و راهی برای مقابله با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا بیابند که در ماه دسامبر بیت المقدس را پایتخت اسرائیل نامید و به طور ناگهانی سیاست امریکا در برابر قضیه فلسطینی را تغییر داد.

در همین رابطه بلافاصله بعد از نشست فوق العاده اتحادیه عرب در قاهره که مدت کوتاهی بعد از اعلام تصمیم ترامپ برگزار شد، کمیته ای متشکل از مصر و مغرب و عربستان سعودی و امارات متحده عربی و فلسطین به ریاست اردن تشکیل شد. اتحادیه عرب از دولت امریکا خواسته که از تصمیمی که در رابطه با بیت المقدس گرفته است تجدید نظر کند.

اتحادیه عرب در آن موقع گفت که این تصمیم می تواند خشونت را در منطقه به انفجار برساند و تصمیم ترامپ را «نقض خطرناک قوانین بین المللی» دانست که اثرات قانونی ندارد.

الصفدی همچنین گفت که وزرای امور خارجه سلسله پیشنهادهایی را قبل از جلسه اتحادیه عرب در سطح وزرا که قرار است به زودی در ماه جاری میلادی برگزار شود، مطرح خواهند کرد.

وی همچنین گفت: «تصمیمی که گرفته شده این است که تلاش شود توافق سیاسی در سطح بین المللی و جهانی برای به رسمیت شناختن فلسطین بر اساس مرزهای 4 ژوئیه 1967 به پایتختی بیت المقدس به دست آید.»

وی زمانی برای این تلاش های دیپلماتیک که گفت قرار است در سطح شورای امنیت یا مجمع عمومی سازمان ملل انجام شود، ارائه نداد.

در همین رابطه احمد ابوالغیط، دبیر کل اتحادیه عرب گفت که در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه عرب که قرار است به زودی برگزار شود درباره نقش آتی ایالات متحده در از بین بردن مذاکرات صلح میان اعراب و اسرائیل و وضعیتی که به اعتقاد کشورهای عربی به دلیل هماهنگی و تمایل امریکا به اسرائیل در معرض نابودی است، بحث و تبادل نظر خواهد شد.

وی همچنین گفت: «تلاش خواهیم کرد کمترین هزینه را متحمل فلسطینی ها کنیم و جلوی موفقیت های اسرائیل در برابر فلسطینیان را بگیریم.»

دبیر کل اتحادیه عرب در ادامه افزود: «کشورهای عربی همچنین درباره نشست استثنائی مورد انتظار در موعد مقرر که قرار است در ریاض، پایتخت عربستان در پایان ماه مارس برگزار شود، با یکدیگر بحث و تبادل نظر خواهند کرد.»

تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال سفارت ایالات متحده به بیت المقدس و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل باعث خشم کشورهای عربی شده و نزد متحدان امریکا در غرب نیز ناامیدی ایجاد کرده است. همچنین این نگرانی قوت گرفته است که این تصمیم ترامپ ضربه ای مهلک به تلاش ها برای صلح میان اعراب و اسرائیل وارد خواهد کرد و تهدیدی برای انفجار بیشتر خشونت ها در منطقه خواهد بود.

منبع: العرب / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اتحادیه عرب بیت المقدس فلسطین


نظر شما :