کمک سایبری آمریکا به کشورهای عربی برای تقابل با ایران

۱۹ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۴:۰۶ کد : ۱۹۱۷۱۵۲ سرخط اخبار
اتهامات جدید شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران، برنامه آمریکا برای تقویت سایبری کشورهای خلیج فارس در مقابل ایران، تلاش شرکت های اروپایی برای دور زدن تحریم ها و ادامه تجارت با ایران، ادعای یک سایت اسرائیلی درباره نقش ایران در ناآرامی های ترکیه و ادعاهای رئیس ائتلاف مخالفان سوری علیه ایران و حزب الله، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است. 
 
کمک سایبری آمریکا به کشورهای عربی برای تقابل با ایران
 
به گزارش «تابناک»، در ادامه موضع گیری ها و اتهام زنی های شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران، خبرگزاری کویت از موردی جدید از این گونه اقدامات خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، «عبداللطیف الزیانی»، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، آنچه مداخله ایران در یمن خوانده را محکوم کرده و از ایران خواسته به خواسته های مردم یمن احترام بگذارد. الزیانی این اظهارات را در جریان دیدار با «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهور یمن بیان کرده و همچنین بر حمایت شورای همکاری از یمن تا زمان تکمیل فرایند گذار سیاسی در این کشور تأکید کرده است. هادی نیز در این زمینه اظهار داشته یمن هم اکنون در حال خروج از بحران است. 
 
کمک سایبری آمریکا به کشورهای عربی برای تقابل با ایران
 
البته همان گونه که مشخص است، بخش عمده ای از این موضع گیری های منطقه ای علیه ایران، با زمینه سازی غرب و به ویژه آمریکا انجام می گیرد؛ همان گونه که «نیویورک تایمز» در مطلبی، به جدیدترین تلاش آمریکا در این زمینه اشاره کرده است. به نوشته این روزنامه، دولت آمریکا در حال حاضر برنامه ای را آغاز کرده تا بر اساس آن، در مقابل آنچه «زرادخانه رو به گسترش سلاح های سایبری ایران» خوانده، از متحدان خود در منطقه خاورمیانه حمایت کرده و به آن ها کمک کند. مقامات آمریکایی گفته اند بخشی دیگر از این برنامه نیز در شرق آسیا و با هدف مقابله با اقدامات سایبری کره شمالی انجام می گیرد. این مقامات آمریکایی نگفته اند دقیقاً کدام کشورهای منطقه خاورمیانه از این کمک های آمریکا بهره مند می شوند، اما نیویورک تایمز می نویسد به احتمال زیاد، سه کشور عربستان، امارات و بحرین در این فهرست قرار دارند. 
 
کمک سایبری آمریکا به کشورهای عربی برای تقابل با ایران
 
اما با وجود همه تلاش های آمریکا برای تشدید فشار بر ایران، روزنامه «نشنال» امارات از تلاش های متقابل شرکت های آمریکایی، اروپایی و به ویژه انگلیسی جهت یافتن راه هایی برای ادامه مبادلات با ایران خبر داده است. این روزنامه می نویسد شرکت های انگلیسی، اروپایی و آمریکایی، از طریق شرکت های واسطه مستقر ترکیه، روسیه و دیگر کشورها، اقدام به دور زدن تحریم ها و تجارت با ایران می کنند. نشنال که در این زمینه با «لرد لامونت»، وزیر امور مالی پیشین انگلیس و رئیس اتاق بازرگانی ایران و انگلیس گفت و گو کرده، می نویسد به اعتقاد وی، محدودیت های وضع شده بر تجارت با ایران، مخرب است. «نایجل کاشنر»، حقوقدان و کارشناس تجارت با ایران نیز گفته بسیاری از شرکت های بزرگ انگلیسی، از طریق ترکیه و روسیه با ایران مشغول تجارت هستند و کار کاملاً قانونی است؛ زیرا این کشورها ایران را مورد تحریم قرار نداده اند. 
 
کمک سایبری آمریکا به کشورهای عربی برای تقابل با ایران
 
در میان دیگر اخبار، باید به ادعاهای عجیبی اشاره کرد که یک سایت خبری اسرائیلی، درباره نقش ایران در ناآرامی های اخیر ترکیه مطرح کرده است. سایت خبری «آروتز شوا» مطلب خود را با این تیتر آغاز کرده که «ایران با کمک اوباما، ترکیه را مورد تهاجم قرار داده است». این سایت می نویسد همان گونه که در 22 ژوئن 1941، آلمان نازی به اتحاد شوری حمله کرد، در تاریخ 29 مه 2013 نیز ایران از طریق «تحریک میلیون ها تظاهرکننده خشن شیعه» و تحت پوشش اعتراض به ساخت یک مرکز خرید، ترکیه را مورد تهاجم قرار داده است. این سایت در ادامه این مطلب توهم آلود می نویسد هرچند اردوغان تصور می کرد به واسطه عضویت در ناتو، از چنین تهاجمی از سوی ایران مصون است، اما ثابت شد که وی اشتباه می کرده و در این زمینه، اوباما به اردوغان خیانت کرده است. 
 
کمک سایبری آمریکا به کشورهای عربی برای تقابل با ایران
 
در نهایت، روزنامه «دیلی استار» لبنان، اظهارات رئیس گروه موسوم به «ائتلاف ملی سوریه» را بازتاب داده که در سخنانی، ادعاهایی را علیه ایران و حزب الله مطرح کرده است. به نوشته این روزنامه، جرج صبرا در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی شده مداخله حزب الله لبنان در سوریه، درگیری ها در این کشور را به یک منازعه فرقه ای تبدیل کرده و اظهار داشته تا زمانی که حزب الله و ایران به همراه نیروهای دولت بشار اسد در حال مبارزه با مخالفین هستند، هیچ صلحی در سوریه به دست نخواهد آمد. وی پا را از این هم فراتر گذاشته و مدعی شده سوریه تحت اشغال نیروهای خارجی است و از جامعه بین المللی خواسته هرچه سریعتر نسبت به مداخله در سوریه اقدام کنند.

کلید واژه ها: ایران ترکیه آمریکا یمن خلیج فارس تجارت با ایران سوریه


نظر شما :