اخبار داخلی - آرشیو

تغییر الگو از ژئواستراتژی به ژئواکونومی زمینه ورود به صحنه جهانی
نقدی بر مقاله پزشکیان در تهران تایمز

تغییر الگو از ژئواستراتژی به ژئواکونومی زمینه ورود به صحنه جهانی جدید

سعیدرضا خلخالی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: ژئوپولیتیسین ها و ژئواستراتژیست ها، قرن بیست و یکم را قرنِ پیشتازی مفهوم و پدیده ژئواکونومی، نامیده اند. درحقیقت ژئواکونومی پدیده ایست که تلاش دارد درنظمِ بین المللیِ قرنِ حاضر، ابزارآلاتِ اقتصادی را جایگزینِ اهدافِ نظامی کند تا به عنوان وسیله اصلی دولت ها برای تثبیتِ قدرت وشخصیتِ وجودیشان درصحنه بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

ادامه مطلب
لطفا منصف باشید
ده نکته بر ایرادات مقام بلندپایه دولت روحانی به مقاله رئیس جمهوری منتخب

لطفا منصف باشید جدید

سید محمد حسین ملائک در نقد انتقادهای حمید ابوطالبی نسبت به مقاله دکتر پزشکیان در روزنامه تهران تایمز در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: انصافا بند ۴ و ۵ مطلب خود را دوباره بخوانید. چه راه حلی برای کشور در رابطه با اروپا و آمریکا جز مذاکره، پیشنهاد دارید؟ آیا شما معتقدید که ایران به سوی سلاح هسته ای رفته و آزمایش اتمی انجام دهد یا معتقدید چون لیبی تمام تجهیزات را بار کشتی کنیم به آمریکا بفرستیم؟ 

ادامه مطلب
دولت سایه یا دولت پنهان
ریاست جمهوری پزشکیان و نوید تغییرات ساختاری

دولت سایه یا دولت پنهان جدید

صادق ملکی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: دولت سایه در دموکراسی ها دولت جانشین است و کارکرد آن شفاف و روشنتر از آفتاب است. دولت سایه در واقع احزاب جایگزین و مورد حمایت دولت مستقر است و برنامه و بودجه و امکانات دیگر دارند و پاسخگو و مسولیت پذیر هستند. اما دولت سایه ای که در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد واقعا دولت سایه ای است که باید از آن ترسید. این دولت سایه نه تنها با استانداردهای شفافیت و معیارهای دمکراسی همخوانی ندارد، بلکه سدی در برابر آنهاست. به واسطه سال ها اقامتم در ترکیه در کسوت دیپلمات، دولت سایه طرح شده در انتخابات ریاست جمهوری ایران، نه دولت سایه، بلکه دولت پنهان بود. 

ادامه مطلب
انتخاب پزشکیان مهر تاییدی بر تغییر نگاه و روش در نحوه مدیریت کشور
آیا با یک گل بهار می شود؟

انتخاب پزشکیان مهر تاییدی بر تغییر نگاه و روش در نحوه مدیریت کشور جدید

محمد کرمی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: ملت بزرگ و سترگ ایران با انتخاب جناب آقای دکتر مسعود پزشکیان به عنوان رئیس جمهوری کشور در حقیقت مهر تاییدی بر تغییر نگاه و روش در نحوه مدیریت کشور و نحوه تعامل با نظام بین الملل زدند و نشان دادند که خواستار تغییر رویه های گذشته هستند.

ادامه مطلب
انتخاباتی که دموکراسی ایران را به رخ کشید
کابینه چینی و باسدی_ قوسدی های احزاب

انتخاباتی که دموکراسی ایران را به رخ کشید جدید

رسول اسماعیل زاده دوزال در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: برخی از اصحاب کرام همچون جناب ظریف و بسیاری از دوستان نزدیک وقتی این ازدحام و باسدی قوسدی را می بینند از روی دلسوزی و بزرگ منشی گامی عقب‌تر آمده اند که رئیس جمهوری منتخب بتواند با آسودگی خاطر به کارش برسد. در کنار آن، تردیدی نیست که فحاشان و تحریف گران و سهم خواهان فضا را برای شکل گیری یک دولت شایسته و در شان جناب پزشکیان آلوده و متشنج می خواهند.

ادامه مطلب
پیام من به جهان جدید
مقاله مسعود پزشکیان در تهران تایمز

پیام من به جهان جدید

مسعود پزشکیان رئیس جمهوری منتخب در یادداشتی که در روزنامه تهران تایمز منتشر کرده نوشته است که در دولت خود قصد دارد سیاستی فرصت‌گرا را پیگیری کند که با ایجاد «تعادل» در روابط با همه کشورها، منطبق با منافع ملی، توسعه اقتصادی و نیازهای صلح و امنیت منطقه و جهان باشد و در این راستا، از تلاش‌های صادقانه برای کاهش تنش‌ها استقبال می‌کنیم و با صداقت به صداقت پاسخ خواهیم داد.

ادامه مطلب
لزوم هوشیاری  پزشکیان نسبت به پان ها و مرتجعین
رای پزشکیان رای به وفاق و عقلانیت

لزوم هوشیاری  پزشکیان نسبت به پان ها و مرتجعین

صادق ملکی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: پزشکیان به عنوان یک ایرانی تبار و آذربایجانی ترک زبان، برای ایران آمده و برای ایران همه وجودش را در طبق اخلاص گذاشته است. متاسفانه جناح‌هایی از مرتجعین بازنده در انتخابات در پیوندی نانوشته با سلطنت طلبان بیرونی درصدد هستند در جامعه ای که می رود شادابی را پس از سال ها باز یابد، ترس القا کنند.

ادامه مطلب
بازگشت توازن به روابط خارجی در دولت چهاردهم
سیاست خارجی در ایران محصول تعامل ساختار و کارگزار است

بازگشت توازن به روابط خارجی در دولت چهاردهم

نوذر شفیعی در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی با بیان اینکه در ایران کارگزار و ساختار روی هم تاثیرگذار هستند و سیاست خارجی محصول تعامل این دو مولفه است، تصریح کرد: با توجه به انتظار مردم و طرف‌های خارجی و همچنین تاثیرگذاری آقای ظریف بر شاهد تحولاتی در حوزه روابط خارجی و بازگشت توازن به آن خواهیم بود.

ادامه مطلب
پزشکیان و چالش‌های سیاست خارجی تعاملی!
درس هایی از دوره برجام و تعاملات منطقه ای

پزشکیان و چالش‌های سیاست خارجی تعاملی!

صابر گلعنبری در یادداشتی می نویسد: طبق رصد نگارنده، استقبال کشورهای منطقه و به ویژه شیخ‌نشین‌های جنوب خلیج فارس از پیروزی پزشکیان فراتر از تعارفات دیپلماتیک معطوف به نوعی خرسندی و رضایتمندی است. ضمنا هواداران «محور مقاومت» در منطقه، به نوعی نگران تاثیر احتمالی بازگشت اصلاح‌طلبان و دید آن‌ها در مورد روابط با آمریکا و غرب و فاصله گرفتن از دیپلماسی میدانی رئیس جمهوری فقیدند. بازخورد این نگرانی در "میدان" می‌تواند دیپلماسی دولت جدید را با چالش جدی مواجه کند.

ادامه مطلب
ریاست جمهوری جدید و افق های تازه در روابط با همسایگان
آغازی بی دغدغه

ریاست جمهوری جدید و افق های تازه در روابط با همسایگان

رسول اسماعیل زاده دوزال در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: شکست جبهه موسوم به جبهه انقلاب، حتی در خارج از کشور به ویژه در کشورهای همسایه نیز دور از انتظار بود. برای همین بود که آنان پس از پیروزی جناب پزشکیان برای ارسال تبریک از هم سبقت می گرفتند. شایان ذکر است آنچه در واکنش این کشورها بیشتر نمود داشت، علاقه بی صبرانه شان در آغازی تازه در روابط، با رویکردی تازه بود. شاید آنان بیشتر از نهادهای سیاسی داخلی از طولانی شدن مدت تشریفات تحلیف و تنفیذ و شکل گیری کابینه در فضای تامل قرار گرفتند.

ادامه مطلب