آمریکا فروش اضطراری مهمات به رژیم صهیونیستی را تایید کرد

۱۹ آذر ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰ کد : ۲۰۲۳۵۲۵ سرخط اخبار

دولت رئیس‌جمهوری آمریکا با اعطای مجوز اضطراری برای فروش ۱۰۶.۵ میلیون دلار مهمات تانک به رژیم صهیونیستی برای استفاده در جنگ علیه حماس در نوار غزه، اختیارات کنگره را در مورد کمک‌های نظامی به تل‌آویو دور زد.

به گزارش ایسنا، با تشدید حملات صهیونیست‌ها علیه نوار غزه، وزارت خارجه آمریکا شنبه گفت که کنگره را در جریان این فروش تسلیحاتی به رژیم صهیونیستی قرار داده‌است.

یک روز پیش از آن، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که «وضعیت اضطراری، این فروش فوری» گلوله توپ به تل‌آویو را توجیه می‌کند. او که کشورش با ارسال مهمات برای صهیونیست‌ها نقش پررنگی در قتل‌عام فلسطینیان دارد، مدعی شد که این کار با هدف «حفاظت از منافع امنیت ملی» آمریکا است.

تایید چنین فروش تسلیحاتی، ظاهرا تنها زمانی صادر می‌شود که قوه مجریه نیاز به تحویل تسلیحات را «بیش از حد ضروری» قلمداد کند که منتظر اقدام قانونگذاران باشد. قرارداد با رژیم صهیونیستی ظاهرا شامل نزدیک به ۱۴۰۰۰ گلوله تانک با قابلیت انفجاری قوی است. گلوله‌های انفجاری قوی M۸۳۰ قادر به انهدام تانک‌ها و سایر اهداف زرهی هستند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده به «امنیت» رژیم صهیونیستی متعهد است و همچنین کمک به آن برای «توسعه و حفظ قابلیت دفاع از خود قدرتمند و آماده» را برای منافع ملی آمریکا «حیاتی» خواند و مدعی شد که این فروش پیشنهادی با آن اهداف «سازگار» است تا تل‌آویو از این توانایی تقویت‌شده به عنوان «بازدارنده در برابر تهدیدات منطقه‌ای و تقویت دفاع از خود» استفاده کند.

این فروش اضطراری در حالی صورت می‌گیرد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای کسب موافقت کنگره برای ۱۰۶ میلیارد دلار هزینه‌های امنیتی تکمیلی، از جمله ۱۴.۳ میلیارد دلار برای رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند.

برخی از دموکرات‌ها تاکید دارند که هرگونه حمایت نظامی از رژیم صهیونیستی باید مشروط به برداشتن گام‌هایی برای کاهش تلفات غیرنظامیان در غزه باشد. از زمان آغاز جنگ در ماه اکتبر، نزدیک به ۱۸۰۰۰ فلسطینی به شهادت رسیده و ۱.۹ میلیون نفر آواره شده‌اند.


نظر شما :