اهداف اولین سفر نخست وزیر عراق به تهران چیست؟

از امنیت مرزی تا نشست بغداد

۰۷ آذر ۱۴۰۱ | ۰۸:۰۰ کد : ۲۰۱۶۱۰۲ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: عبدالرحمن فتح الهی
روز شنبه (۵آذر) سفیر ایران در عراق در دیدار با السودانی دعوت ابراهیم رییسی برای سفر نخست وزیر عراق به تهران را به وی تقدیم کرد. حال که برای اولین بار محمد شیاع السودانی در مقام نخست وزیر عراق به تهران سفر کند دو موضوع امنیت مرزی و نشست بغداد با هدف احیی روابط تهران – ریاض بر این حضور سایه جئی انداخته است.
از امنیت مرزی تا نشست بغداد

دیپلماسی ایرانی: مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد که نخست وزیر این کشور روز سه شنبه سفری به تهران خواهد داشت و درخصوص موضوع حملات ایران به مواضع تروریست ها در اقلیم کردستان گفت‌وگو خواهد کرد. پیش از این محمدکاظم آل صادق، سفیر ایران در عراق، در گفت‌وگویی اظهار کرد: «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق اواسط هفته جاری برای دیدار به مقامات ایران به تهران سفر می کند. نخست وزیر عراق به دعوت ابراهیم رییسی، رئیس جمهور ایران به تهران سفر می کند.

روز شنبه (۵آذر) سفیر ایران در عراق در دیدار با السودانی دعوت ابراهیم رییسی برای سفر نخست وزیر عراق به تهران را به وی تقدیم کرد. حال که برای اولین بار محمد شیاع السودانی در مقام نخست وزیر عراق به تهران سفر کند دو موضوع امنیت مرزی و نشست بغداد با هدف احیی روابط تهران – ریاض بر این حضور سایه جئی انداخته است. آنگونه که قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق در گفت‌وگو با شبکه کردی رووداو بیان داشته است یکی از موضوعات اصلی سفر السودانی به ایران ناظر به حملات ایران به مناطق اقلین کردستان عراق است.

در این مصاحبه الاعرجی تاکید داشت: «بغداد هرگونه نقض حاکمیت عراق را نمی‌پذیرد و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق روز سه شنبه سفری به تهران خواهد داشت و به طور جدی و مفصل درمورد این موضوع با مقامات ایران گفت وگو خواهد کرد.» مشاور امنیت ملی عراق در خصوص حملات اخیر ایران گفت: «تفاهم هایی میان بغداد و اربیل انجام شده است و یک کمیسیون عالی برای تفاهم با جمهوری اسلامی ایران و همچنین ترکیه برای ایجاد راه حل‌های مناسب تشکیل خواهد شد.» 

در همین حال و در پی درخواست ایران از دولت مرکزی عراق برای کنترل مرزهای مشترک یک رسانه عربی به نقل از مسئولان عراقی اعلام کرد که این کشور قصد دارد نیروهایی از ارتش و مرزبانی را در مرزهای ایران مستقر کند. به گزارش العربی الجدید به نقل از یک مسئول عراقی اعلام کرد که ایرانی‌ها به کشور عراق اسناد و مدارکی دادند که نشان می‌دهد از خاک این کشور علیه ایران استفاد می‌شود از جمله اینکه برخی مجموعه‌های کرد از خاک اقلیم کردستان به داخل ایران سلاح قاچاق می‌کنند.

این مسئول که خواستار عدم فاش شدن نامش شده است به سفر اخیر سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه به عراق اشاره کرد و گفت: «سردار قاآنی در دیدار با مقامات عراقی موضعش درخصوص انجام عملیات زمینی در داخل خاک عراق و توقف فعالیت گروه های کرد که متهم به دست داشتن در ناآرامی های اخیر ایران هستند، روشن بود.» این مقام عنوان کرد: «طرف عراقی به این نتیجه رسیده است که یگان های نظامی از ارتش و نیروهایی از مرزبانی خود را در مرزهایش با ایران به طول ۲۰۰ کیلومتر مستقر کند.»

در این گزارش آمده است که نمایندگی سازمان ملل در عراق نیز از این برنامه استقبال کرده تا ایران دیگر اقدام نظامی در اقلیم کردستان عراق انجام ندهد. این مسئول عراقی خاطر نشان کرد: «ماموریت این نیروهای مستقر در مر ایران و عراق ممانعت از فعالیت مجموعه‌های کرد علیه ایران است اما به نظر می رسد که این برنامه هنوز رضایت ایران را جلب نکرده است.» از سوی دیگر، تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق در گفت‌وگو با العربی الجدید گفت که دولت عراق اکنون به طور جدی برای ارسال نیروهای نظامی بیشتر به مرز ایران و عراق تلاش می‌کند و هماهنگی‌هایی میان دولت فدرال عراق و اقلیم کردستان برای استقرار نیروهای مشترک در مرزها وجود دارد.

همچنین مهدی تقی آمرلی، هماهنگ کننده کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق گفت: «دولت محمد شیاع السودانی در پرونده مرزها با ایران جدی است تا برخی طرف‌ها که می خواهند از خاک عراق علیه ایران و یا هر کشور همسایه دیگری عملیات انجام دهند از شکاف‌های موجود در آن جا سوء استفاده نکنند.» وی ضمن اشاره به هماهنگی‌های موجود میان دولت بغداد و دولت اقلیم کردستان عراق درخصوص استقرار نیرو در مرزهای ایران و ترکیه تاکید کرد: «در این خصوص توافق شده است تا حاکمیت عراق حفظ شود.»

در ادامه موضوع مهم دیگر سفر السودانی به تهران می تواند به مسئله نشست بغداد برای ترمیم روابط ایران و عربستان باز گردد. در همین باره فواد معصوم، وزیر خارجه عراق طی مصاحبه ای با الوطن بحرین در پاسخ به سوالی پیرامون تلاش های بغداد برای نزدیک کردن رویکرد کشورهای همجوار گفت: «تلاش‌های عراق برای همه شناخته شده است و به همت این کشور نشست هایی میان ایران و عربستان برگزار شد و اگر دو کشور بار دیگر آماده برگزاری نشست باشند ما نیز آماده کمک در این راستا هستیم.» وی تاکید کرد که عراق تلاش دارد در تمام منطقه امنیت ایجاد کند زیرا این امر به سود همه است و تنش ها در منطقه بر اوضاع داخلی کشورهای دیگر تاثیر می گذارد.

چند روز پیش احمد الصحاف، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق هم عنوان داشت: «گفت‌وگوهای ایرانی-سعودی از مرحله امنیتی به مرحله دیپلماتیک رسید و اهمیت این گام نزدیک کردن رویکردها و حل اختلافات میان دو طرف است که در راستای منافع دو کشور و تمام منطقه است.» سخنگوی وزارت خارجه عراق تاکید کرد که این کشور برای ایجاد فضای مثبت و نزدیک کردن رویکردها تلاش می کند و آخرین نشست ایران و عربستان در بغداد و تحت نظارت وزارت خارجه برگزار شد. وی خاطرنشان کرد که ما همچنان میان دو طرف هماهنگی ایجاد می کنیم تا امکان برگزاری نشست های آتی و رسیدن به توافقات بیشتر فراهم شود.

پیش از این عبدالرحمن الجمعه، نماینده دائم عربستان در اتحادیه عرب در حاشیه نشست این اتحادیه در کشور الجزایر در گفت‌وگو با شبکه الشرق گفته بود که ایران همسایه ما است و عربستان همواره برای رسیدن به توافق با ایران دستش به سوی این کشور دراز است؛ توافقی که به موجب آن، آن چه اقدامات بی ثبات کننده ایران در کشورهای عربی خواند، متوقف شود.

قبل تر نیز محمد شیاع السودانی، نخست وزیر جدید عراق در اولین نشست خبری خود تصریح کرد که امیدوار به تداوم میزبانی از گفت‌وگوهای ایران‌ و عربستان در بغداد در دوره نخست‌وزیری‌اش است. وی عنوان داشت که پیام هایی مبنی بر اهتمام به تداوم تلاش‌های بغداد برای تسهیل گفت‌وگو میان ریاض و تهران دریافت کرده است.

السودانی بدون پرداختن به جزئیات گفت: «از ما درخواست شد که به این تلاش ها ادامه دهیم.» همچنین عبداللطیف رشید، رئیس جمهور جدید عراق، در گفت‌وگو با شبکه قطری الجزیره به این مسئله اشاره داشت که کشورش به میانجیگری میان عربستان و ایران ادامه می دهد و نشست ها ادامه دارد اما نتایج در دست دو کشور است.

در آن سو همچنین علی اکبر هم در گفت‌وگو با شبکه المیادین درخصوص روابط ایران و عربستان  تاکید کرده بود که ما همسایه عربستان هستیم و باید با هم همزیستی کنیم؛ بنابراین سفارتخانه‌های دو کشور باید فعال باشند تا مشکل از طریق بهتری حل شود. ولایتی اضافه کرده بود که ما همچنین از کشور دوست و برادر، عراق، حمایت می‌کنیم و امیدواریم نقش تاریخی این کشور بازگردانده شود./شرق

عبدالرحمن فتح الهی

نویسنده خبر

روزنامه نگار و کارشناس ارشد روزنامه نگاری سیاسی و عضو تحریریه دیپلماسی ایرانی.

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: ایران عراق محمد شیاع السودانی ابراهیم رییسی


( ۳ )

نظر شما :