ماموریت سه ماهه امریکا و انگلیس به فرانسه

خاورمیانه جدید با طراحی پاریس در راه است؟

۰۳ مهر ۱۳۹۹ | ۱۸:۰۰ کد : ۱۹۹۵۵۶۵ اخبار اصلی خاورمیانه
واگذاری اختیار به پاریس از سوی دو متحد سنتی این کشور تا زمان مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا امری واضح است. پس از آن آمریکا به همراه انگلیس بازمی گردد تا فعالیت خود را در طرح های اردن جدید، سوریه جدید و خاورمیانه جدید از سر بگیرند.
خاورمیانه جدید با طراحی پاریس در راه است؟

نویسنده: فرح مرقه

دیپلماسی ایرانی: طبق اطلاعات درز کرده به بیرون در لبنان و فرانسه به زودی ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در کاخ الیزه دیدار خواهد کرد. پیش از این مکرون به لبنان و عراق سفر کرده بود و طی این سفرها گویی درصدد ترویج نقش جدید کشورش در منطقه بود و در این راه از نبود دو متحد سنتی خود یعنی ایالات متحده امریکا و انگلیس و سرگرم بودن آنها به امور داخلی خود بهره برداری کرد.

امانوئل مکرون خود را به عنوان یک رهبر اروپایی قدرتمند در مرحله ای نشان می دهد که انگلستان از اتحادیه اروپا خارج می شود و به این ترتیب او رئیس جمهوری تنها کشور اروپایی می شود که تسلیحات اتمی در اختیار دارد و عضو دائم شورای امنیت است.

مکرون دو بار به فاصله کوتاه به لبنان سفر کرد و در سفر دوم دو نشان را با یک تیر زد. او صد سالگی تاسیس لبنان را با لبنانی ها جشن گرفت و با این کار صد سالگی قیمومت فرانسه بر لبنان و صد سالگی فروپاشی قدرت عثمانی در منطقه را جشن گرفت. گویی او تایید کرد که قیمومیت معنوی بر لبنان تمام نشده و حل مشکلات این کشور در دست فرانسه باقی خواهد ماند و به عثمانی ها اجازه بازگشت نخواهد داد.

سفر مکرون به عراق بعد نمایشی داشت؛ اما این بار در کشوری که تحت قیمومیت انگلیس و سپس اشغال ایالات متحده قرار داشت پرسش هایی را درباره پر کردن جای خالی آمریکا را در زمان خروج از منطقه و نیز نبود انگلیس مطرح می کند. 

اما مسئله مهم تر این است که مکرون با حضور در بیروت و بغداد که ایران در آنها نفوذ دارد از سوی غرب  و نیز سطح بین الملل ماموریت یافته است تا این دو کشور را از وضعیت نامناسب کنونی خارج کند و با وجود این که به صورت کم رنگی از نفوذ ایران سخن گفت؛ اما چشم او این بار به دشمن دیگری دوخته شده است. برای فهمیدن حضور فرانسه در منطقه باید دشمن پاریس را پیدا کرد که مطمئنا آنکارا است، از تنش ها در شرق دریای مدیترانه گرفته تا لیبی و نیز عراق و بیروت و حتی ریاض و قاهره، همگس نشان می دهند که دشمن بالفعل فرانسه ترکیه است. به نظر می رسد اردن نیز به زودی به این فهرست اضافه خواهد شد

به این ترتیب سفر پادشاه اردن به فرانسه درصورت درست بودن خبرها در تکمیل محور عربی موازی اتحادیه اروپا در مقابله با ترکیه است، به ویژه در دو پرونده شرق دریای مدیترانه و لیبی. همچنین احتمالا یادآور طرح "شام جدید" مطرح شده از سوی مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق خواهد بود.

برخی احتمالا می گویند فرانسه توانمندی های اقتصادی و نظامی لازم را در زمان حاضر ندارد. همچنین حساب کردن روی کشورهای خاورمیانه در حالی که خود اتحادیه اروپا در قبال آنکارا دو دسته است، به نظر نمی رسد درست باشد. احتمالا گفته آنها درست باشد اما واگذاری اختیار به پاریس از سوی دو متحد سنتی این کشور تا زمان مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا امری واضح است. پس از آن آمریکا به همراه انگلیس بازمی گردد تا فعالیت خود را در طرح های اردن جدید، سوریه جدید و خاورمیانه جدید از سر بگیرند.

منبع: الایام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: لبنان عراق فرانسه انگلیس ایالات متحده امریکا امانوئل مکرون


( ۲۵ )

نظر شما :

خسرو ۰۳ مهر ۱۳۹۹ | ۱۹:۳۵
امریکا و انگلیس با این کار حربه خواستند مکرون تازه کار و مغرور و بلند پرواز را در هزار توی مشکلات خاورمیانه ،خسته و مستاصل کنند تا در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از دستش راحت شوند
علی ۰۴ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۲
عملا لیبی و لبنان برای فرانسه غرب کنار گذاشته با عراق هم بعلت کمکهای تسلیحاتی به صدام در جنگ مخصوصا میراژ و موشکهای اگزوست ضد کشتی همکاریها زیادی باید باشد به هر حال مشکل اصلی شاید ترکیه باشد وگرنه ایران و گروههای تحت حمایت ایران وزنه و قدرت شبه دولتی دارد قادر به مقابله فرانسه هستند
محمد ۰۴ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۳۷
و البته فرصت سوزی تاریخی دوباره ما که اگر در شرایط بهتری بودیم ، می توانستیم به فرانسه نزدیک تر شویم ، زیرا آنها نسبت به امریکا و انگلیس ، نیروی قابل تحمل تری برای ما بود اند ،
علی ۰۴ مهر ۱۳۹۹ | ۱۹:۳۵
فرانسه از دیرباز دشمن تورکها بوده وهست لابی قوی ارمنی های تروریست نیز در این میان بر طبل دشمنی بیشتر با ترکیه می کوبند فرانسه نه تنها دشمن تمامی تورکهابلکه دشمن تمامی آزادیخواهان هستند که می خواهند از زیر یوغ استعمارگران رهایی پیدا کنند. طبق آخرین اخبارارمنی های تروریست با دلگرم بودن به فرانسه می خواهند با هم افزایی نیروهای تروریستی پ ک ک در مناطق اشغالی قره باغ آذربایجان هم مشکل هم برای آذربایجان هم برای ترکیه درست کنند.
رضا ۰۵ مهر ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۳
علی ۴مهر ۱۹:۳۵ شما ترکها با کدام اقوام در منطقه دشمن نیستید ؟؟؟؟!!!!! ارامنه کرد و....هر روز تهدید کشورهای سوریه یونان ارمنستان عراق امارات فرانسه چرا عادت تهاجم و کشتار اجداد خود را رها نمی کنید؟؟!! آزادیخواهان جهان با ترکهای عثمانی نژاد پرست قابل مقایسه نیستند حماقت ترکیه در سوریه باعث کوچ و اسکان ارامنه سوریه در قره باغ شده چرا از هم افزایی تروریست‌های مهاجر و مهاجم ترکی با ارتش ترکیه در سوریه نمی گویی؟؟؟!!!
دریا ۰۹ مهر ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۹
اغای علی شما فارسها با کدام کشور دوست هستید شاید هم این مقاله اشتباه تحلیل کرده الان هدف اول امریکا فقط ایران هست نه ترکیه الان اقتصاد ایران بیش از حد ضعیف شده اوضاع مردم در شرایط بسیار بدی هست دولت دایم نه از پیشرفت بلکه از تامین اولیه نیازها حرف میزه فکر میکنید چه کسی ایران را به این روز انداخته فقط امریکا این اشتباه محض است که فکر کنیم الان فرانسه و کل غرب دارن برای ترکیه توطئه چینی میکنن چون الان ایران را ضعیف کردن اول میخواهند در. ایران به هدفشان برسند و شاید ترکیه هم هدفشان باشد اما الان نوبت ایران هست چون فعلا روی ترکیه کار نکرده اند
دریا ۰۹ مهر ۱۳۹۹ | ۱۵:۲۲
ببخشید اغا علی جواب اغای رضا رو دادم
sisi ۰۹ مهر ۱۳۹۹ | ۱۵:۲۶
جناب رضا تو برو تاجیکستانو بگیر روسیه دوستتان روسی زبانش کرده شاید شما به اینها میگید دوست !اون پیش کش چند سال دیگه خودتم روسی میشی