دو کشوری که نمی خواهند کار داعش تمام شود

بازی فاش شده ترکیه – امریکا

۰۱ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۷۵۱۰۹ اخبار اصلی خاورمیانه
ترکیه هم مثل امریکا، به شکست داعش تمایل ندارد. او در آن بدشگونی خود را یافته و به همین بهانه به شمال سوریه وارد شده است تا بی رحمانه کردها را هدف قرار دهد.
بازی فاش شده ترکیه – امریکا

نویسنده: احمد عبد الحکم

دیپلماسی ایرانی: امریکا نه جدی است و نه تمایلی دارد که کار شبکه داعش را تمام کند. شواهد روشن و تحرکات واضحی وجود دارد که این مساله را ثابت می کند.

واشنگتن وارد عراق شد و این کشور را به زعم خود برای خلاص کردن جهان از دست صدام و سلاح شیمیایی او اشغال کرد. در حالی که واقعیت این است که امریکا بر عراق مسلط شد تا ماهیت کشور و همچنین ارتش و نهادهای آن را از بین ببرد، دقیقا عکس این گفته مشهور امریکایی ها که می گفتند: «عراق نمونه یک کشور دموکراتیک در منطقه خواهد شد.»

این کشور سپس با درگیری های مذهبی و قدرت های سیاسی ای که طرف های خارجی آنها را به حرکت در می آوردند، فلج شد. واقعیت این است که همه تلاش می کنند بر ثروت های «نفتی» عراق دست بگذارند. نفت سبب شد تا قدرت های بزرگ به ثروت های آن طمع بورزند و ملت عراق را غارت کنند.

نمونه امریکایی، عراق را به جایی برای جذب تروریسم و ایجاد بدترین و احمقانه ترین گروه های تروریستی یعنی «داعش» تبدیل کرد. این امریکا بود که این شبکه را در عراق به وجود آورد.

بعدا از طریق آن چه به دروغ انقلاب های عربی نامیده شد عناصر خود را تربیت کرد و آنها را به سوریه فرستاد. سپس به توافقی اعلام نشده با حکومت اردوغان رسید تا مبارزان داعش از کشورهای مختلف جهان از مرزهای ترکیه عبور کنند تا به سوریه برسند. و دیدیم که چه شد. همه اظهارات موثق و گزارش های تایید شده درگیر شدن ترکیه در انتقال داعش به سوریه و عراق را تایید می کنند. این اسناد همچنین تایید می کنند که ترکیه با این شبکه تروریستی در تجارت نفت و سلاح و دریافت نفت سوریه به ارزان ترین نرخ ممکن به داد و ستد می پرداخت.  

ترکیه هم مثل امریکا، به شکست داعش تمایل ندارد. او در آن بدشگونی خود را یافته و به همین بهانه به شمال سوریه وارد شده است تا بی رحمانه کردها را هدف قرار دهد. کردهایی که مورد حمایت امریکا هستند و نیروهای آنها، «پیشمرگه» صفوف درخشانی را برای مبارزه با داعشی ها و بیرون راندن آنها از اراضی شان ایجاد کردند.  

بازی امریکایی – ترکیه ای با وجود اختلافات ظاهری در سطح و دلایل دیگرِ غیر سوری، فاش شده است. از این جاست که می توانیم بگوییم سینای 2018 یکی از پیام های قاطع به اظهارات اردوغان داده است تا به او گفته شود که داعشی ها از سوریه و عراق به سینا انتقال می یابند.  

همچنان سناریوهای داعش بسیار است. و هنوز بسیاری از این سناریوها اجرا نشده اند، یعنی زمان اجرای آنها هنوز فرا نرسیده است.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: داعش امریکا سوریه ترکیه


نظر شما :