پرونده خاوری باز و در جریان است

۲۶ دی ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۶ کد : ۱۹۷۴۴۰۹ سرخط اخبار

«بهرام قاسمی»، سخنگوی وزارت امور خارجه، به عنوان یکی از دیپلمات های برجسته علاوه بر اطلاعات جامع و کامل که در حوزه سیاست خارجی دارد، به صورت لحظه ای اتفاقات مهم عرصه بین الملل را رصد و نسبت به آنها واکنش نشان می دهد.

متن گفتگوی تفضیلی خبرگزاری برنا با «بهرام قاسمی»، سخنگوی وزارت امور خارجه را می خوانید:

مقدمه سفر ماکرون به ایران، سفر وزیر امور خارجه فرانسه به کشورمان است

وزارت امور خارجه درباره گسترش روابط با فرانسه تاکید دارد. اما علیرغم اعلام مقامات دو کشور چرا سفر وزیر امور خارجه و رئیس جمهور این کشور به ایران انجام نشده است؟

روابط ما با اروپا در این برهه بسیار خوب است و تماس های خوبی با مجموعه اروپا، اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی داریم. رابطه با فرانسه در وضعیت خوبی قرار دارد و در دستور کار دو کشور سفرهای زیادی پیش بینی شده است.

مقدمه سفر رییس جمهور فرانسه به ایران، سفر وزیر خارجه این کشور بوده و چندین بار دو طرف برای تنظیم تاریخ تلاش کردند و به دلایل فنی زمان آن قطعی نشده است. امیدوارم این سفر در زمان لازم انجام شود و بتواند مقدمه ای برای انجام تمهیدات لازم برای سفر رییس جمهور فرانسه باشد. ایران و فرانسه اشتراکات زیادی به خصوص در حوزه مسائل منطقه ای و همکاری های اقتصادی با یکدیگر دارند.

وزیر امور خارجه برنامه های زیادی برای سفر به اقصی نقاط جهان دارند

یکی از معاونین وزارت امور خارجه از سفر وزیر امور خارجه به آمریکای لاتین خبر داد، آیا این خبر را تایید می کنید؟

یکی از کارهای مهم وزیر امور خارجه سفر است. دیپلماسی سفر در سیاست خارجی مهم است. البته ما سفر را صرفا برای سفر انجام نمی دهیم، زیرا باید سفر دستاورد داشته باشد و مقدمات آن انجام شود. در مورد فرانسه هم این موضوع مطرح است، وقتی سفر صورت می گیرد که دستاورد لازم را برای طرفین داشته باشد. برای سفر به اقصی نقاط جهان مانند آفریقا، آمریکای لاتین، آسیا و اروپا برنامه هایی در دستورکار داریم.

بازی با برجام بردی برای آمریکا نخواهد داشت

ترامپ شروط 4 گانه برای اجرای برجام گذاشت. نظر شما درباره اقدام اخیر آمریکا چیست؟

آقای ترامپ از ابتدایی که به کاخ سفید آمد، موضع خاصی را اتخاذ کرد. او تصور می کرد با اقدامات اولیه، برجام از بین برود و تخریب شود. رییس جمهور ایالات متحده روز به روز بیشتر آگاهی پیدا کرد که برجام معاهده چندجانبه و بین المللی است و توافق دو جانبه نیست و پشتوانه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را دارد. آقای ترامپ نمی تواند این تفاهم را نادیده بگیرد. اراده جدی که در حوزه اروپا، سازمان ملل و دیگر کشورها وجود داشت ترامپ را در تنگنا قرار داد، به همین منظور به یک بازی جدید پرداخت و با خرید وقت این فرصت را ایجاد کرد تا شاید به صورت آبرومند از این مخمصه رهایی یابد. رییس جمهور آمریکا تلاش می کند تا با کمک مشاورین و اطرافیان خود از این وضعیت و انزوا رهایی پیدا کند.

شرکای آمریکا و به ویژه اروپا، چین و روسیه امروز به این بازی بی حاصل واقف هستند و می دانند در نهایت این بازی بردی برای آمریکا، نخواهد داشت. رییس جمهور آمریکا با تحریم برخی افراد و شرکت ها تلاش کرد تا از این مرحله عبور کند و باز هم وعده آینده را داد. آقای ترامپ باید نهایتا حقیقت برجام را بپذیرد.

آمریکا و رژیم صهیونیستی مقاومت های منطقه را نادیده گرفتند

آمریکا برای مذاکره رییس تشکیلات خودگران فلسطین به رژیم صهیونیستی فشار وارد می کند. از سوی دیگر برخی رسانه ها از نامه «محمود عباس» به «سیدحسن نصرالله» برای تسهیل سفر به ایران خبر دادند. آیا رابطه ای میان این دو اتفاق وجود دارد؟

اینکه محمودعباس چه کند الان نمی توان راجع به آن قضاوت کرد. در حال حاضر فشار رژیم صهیونیستی زیاد شده تا وضعیت فسلطین را یکسره و آن دولت را در وضعیت جدیدی قرار دهد و برای این کار از همه اهرم های خود استفاده می کند. رژیم صهیونیستی و آمریکا دچار کمبود شناخت از واقعیت های منطقه هستد و مقاومت منطقه را دست کم گرفته اند. تا وضعیت اشغالگری در فسلطین وجود دارد، نیروهای مقاومت و فلسطین به مبارزه خود ادامه خواهند داد.

به نظر شما آقای «محمود عباس» برنامه ای برای سفر به ایران دارد یا اینکه بیشتر این خبر را گمانه زنی رسانه ای می دانید؟

بیشتر اینها گمانه زنی و خبرسازی است و در مقاطع مختلف مطرح می شود.

جهان پاسخ ترامپ را در یک سال گذشته داد

دولت ایالات متحده با دولت پاکستان وارد چالش شده است، تحلیل شما از این اقدام ترامپ چیست؟

پاکستان بخشی از مشکل آقای ترامپ است. بدون قضاوت در مورد وضعیت و شرایط پاکستان، مجموعا سیاست خارجی ترامپ و زیاده خواهی ایشان و نگاهی که به جهان خارج از ایالات متحده دارند، اعم از آفریقا، اروپا، حتی غرب و آسیا زیاده طلبی است تا آمریکا را در جایگاه برتر قرار دهد و می خواهد به شکل فرمانده عمل کند. فکر می کنم جهان پاسخ او را طی یک سال گذشته داده است. شکست های پی در پی آمریکا در شورای امنیت، تغییر پایتخت از تل آویو به قدس شریف و حتی برخورد اخیر اروپا در مورد بحث هسته ای در اجلاس بروکسل، مجموعه اتفاقات در افغانستان و پاکستان و شبه قاره نشان می دهد که ایالات متحده راه کج و بیراهه را طی می کند که نهایتا جز آشفتگی و گسترش تروریسم و ناامنی چیزی را، به ارمغان نخواهد آورد.

هیچگونه امیدواری نسبت به ترامپ و سیاست های ایالات متحده آمریکا نداریم

البته آمریکا نگران آغاز روابط میان دو کره و زمزمه مذاکرت هسته ای دو کشور نیز است.

اینکه در هر نقطه از جهان و از جمله در دو کره، امنیت و ثبات برقرار شود و تنش کاهش یابد، چیز خوبی است. اما ما هیچگونه امیدواری نسبت به آقای ترامپ و سیاست های ایالات متحده آمریکا نداریم. این رفتار و سخنان متناقض از زبان ایالات متحده، نشان می دهد که یک ثبات، درایت و خردمندی در درون کاخ سفید وجود ندارد. جهان امروز نسبت به سخنان ترامپ و رفتار ایشان بی اعتماد بوده و او را فرد غیرقابل پیش بینی می داند. آقای ترامپ امروز یک رفتاری دارد و فردا رویه خود را تغییر می دهد.

آمریکا دست از سیاست خصمانه علیه ملت ایران بردارد

«علی صوفی» یک ایرانی به بهانه واهی از سوی ایالات متحده و نقض تحریم ها به زندان محکوم شد. واکنش وزارت امور خارجه در این باره چیست و آیا اطلاعی از وضعیت و آماری از تعداد زندانیان ایران در آمریکا دارید؟

متاسفانه، تعدادی از شهروندان ایرانی در ایالات متحده بدون دلیل و جرمی در زندان هستند. اما اقدام بدتر این است که تعدادی از شهروندان ایرانی در سایر نقاط جهان تحت تعقیب قرار می گیرند و ایالات متحده سعی می کند، با کمک سایر دولت ها آنها را مسترد و محکوم کند. البته تعدادی زندانی در سایر کشورها نیز داریم. همواره به آمریکا هشدار می دهیم و هشدار داده ایم، دست از سیاست خصمانه خود علیه هموطنان ایرانی بردارد و هرچه سریع تر نسبت به آزادی آنها اقدام کند و از پیگیرد قانونی آنها در سایر کشورها خودداری کند. این موضوعی نیست که ایران بیکار بماند و نسبت به سرنوشت شهروندان خود بی تفاوت باشد. آمریکا باید نسبت به آزادی ایرانیان اقدام کند.

آمریکا با جنگ روانی نمی تواند علیه ایران اقدامی انجام دهد

ایران یکی از امن ترین کشورهای منطقه است. اما طی چند روز گذشته ایالات متحده در بیانیه ای به شهروندان خود برای سفر به ایران هشداد داد. واکنش وزارت امور خارجه به این اقدام چیست؟

هدفی که ایالات متحده دنبال می کند، موضوع جدیدی نیست. ما در 4 دهه گذشته همواره و در اشکال مختلف شاهد سیاست خصمانه این کشور نسبت به مردم ایران به خصوص در دوران آقای ترامپ بوده ایم. اگر جلوتر برویم، آمریکا در 70 سال گذشته رفتار نامطلوب و شیوه ناپسندی نسبت به مردم ایران اتخاذ کرده و برخوردهای دوگانه و غیراستاندارد آن کشور در ذهن مردم ما وجود دارد و این هم ادامه سیاست های غلط این کشور است. مردم جهان و بخشی از مردم آگاه آمریکا، جایگاه ایران را در منطقه می دانند. آمریکا با شیوه جنگ روانی نمی تواند علیه ایران اقدامی انجام دهد.

پرونده خاوری از طریق اینترپل در حال پیگیری است

در مورد پرونده خاوری بحث زیاده است، در این مورد بخصوص همکاری وزارت امور خارجه با قوه قضاییه چگونه است؟

ما به عنوان دستگاه سیاست خارجی پل ارتباطی بین دستگاه های داخل کشور و قوای مجریه، مقننه و قضاییه با سایر کشورها هستیم. هرآنچه را که می خواهند در خارج از ایران دنبال کنند، حتما باید از طریق وزارت خارجه و سفارت ها پیگیری شود. پرونده آقای خاوری، پرونده خاصی است و سیستم قضایی از طریق اینترپل دنبال می کند و پرونده باز و در جریان است.

صداهای ناهنجار از سفر آیت الله شاهرودی به آلمان شنیده شد

درباره سفر آیت الله شاهرودی به آلمان، آیا موضوعی پیش آمد که وزارت امور خارجه ورود کند؟

وزارت خارجه در چارچوب شرح وظایف و امکانات برای گرفتن ویزا و سفر ایشان به آلمان اقدام کرد. این سفر براساس توصیه پزشکان داخلی و شرایط وخیمی که داشتند، صورت گرفت. در آنجا شیطنت هایی صورت گرفت و اتهاماتی به ایشان وارد کردند. با شناختی که دولت آلمان از جایگاه ایشان و وضعیت ایران و ارتباط دو کشور وجود داشت، جای نگرانی نبود. تبعات و صداهای ناهنجار در این خصوص شنیده شد اما ایشان پس از طی دوره درمان به کشور بازگشتند.

دیدار سفیر ایران در ترکیه با مقامات این کشور هفتگی برگزار می شود

آیا احضار سفیر ایران در ترکیه را تایید می کنید؟

در جهان فعلی و فضای مجازی، خیلی از اخبار در سطح عمومی منتشر می شود که با دقت بیشتر فهمیده می شود که واقعیت داستان چیز دیگری است.

بین سفیر ما با مقامات ترکیه ملاقات های متعددی انجام می شود. این ملاقات ها به صورت هفتگی و همیشگی به دلیل نوع ارتباط میان تهران - آنکارا وجود دارد. درباره احضار سفیر ایران اطلاعی ندارم و قطعا تایید نمی کنم.

هیچ مشکلی در آمد و شد مردم برای سفر به روسیه و شرکت در جام جهانی وجود ندارد

در آستانه جام جهانی فوتبال قرار داریم. برخی از هموطنان قصد سفر به روسیه را دارند. در حال حاضر موضوع لغو روادید دو کشور در چه مرحله ای قرار دارد؟

سفر به یک کشور الزاما منوط به لغو روادید نیست. مشکل اساسی بین ما و روسیه برای آمد و شد شهروندان وجود ندارد. بحث لغو روادید در دستورکار دو کشور است اما تا رسیدن به نتیجه لازم زمان زیادی را باید سپری و مقدمات بیشتری را فراهم کنیم. قطعا تا انجام بازی های جام جهانی این اتفاق صورت نمی گیرد اما با توجه به واقعه جام جهانی فکر می کنم، تسهیلات لازم با صحبت های انجام شده در اختیار تماشاگران ایرانی برای سفر به روسیه قرار خواهد گرفت.

کلید واژه ها: اروپا رژیم صهیونیستی جام جهانی


نظر شما :