ولیعهد عربستان یک میلیارد دلار به ترامپ رشوه داده است

۱۶ آبان ۱۳۹۶ | ۲۱:۱۹ کد : ۱۹۷۳۰۶۹ سرخط اخبار

براساس گزارش یک افشاگر توییتری، ولیعهد عربستان در زمانی که ترامپ به این کشور سفر کرده بود، یک میلیارد دلار به وی رشوه داده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در جریان سفر ماه مه ۲۰۱۷ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به ریاض به مبلغ یک میلیارد دلار رشوه داده است.

این افشاگر توییتری که با عنوان "مجتهد" شناخته می شود، زمانی این افشاگری را انجام داده که عربستان با بحران برکناری ده ها تن از شاهزاده های سعودی روبه روست.

مجاهد روز دوشنبه مدعی شد که سفر ترامپ به عربستان موضع واشنگتن را درباره رقابت میان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و محمد بن نایف، ولیعهد برکنارشده تغییر داده است.

دولت های قبلی آمریکا درباره حفظ هماهنگی در داخل شورای همکاری خلیج فارس که برای منافع آمریکا در منطقه بسیار حیاتی است، محتاط بوده اند.

محمد بن سلمان علاوه بر آنکه به سمت ترامپ متمایل شده تا در امور داخلی عربستان طرف وی را بگیرد، همچنین خط مستقیم ارتباطی با رئیس جمهوری آمریکا دارد. ترامپ دولت قطر را دیگر قبول ندارد و در بیانیه ای محاصره قطر توسط عربستان را ستوده و این در تضاد با گفته های وزیر دفاع و خارجه است که به دنبال پایان بخشیدن به مناقشه کشورهای حوزه خلیج فارس هستند.

این افشاگر بدون آنکه منابع خود را مشخص کند، ادامه داد: در جریان سفر ترامپ به عربستان در ماه مه، یک قایق حامل یک میلیارد دلار  به صورت محرمانه به هیات آمریکایی داده شد که به نظر می رسد هدیه شخصی از جانب محمد مسلمان باشد.

روز دوشنبه نیز ترامپ، اقدامات محمد بن سلمان در برکناری و زندانی کردن تعداد زیادی از اعضای خانواده سلطنتی به اسم مقابله با فساد را ستود. نیروهای امنیتی عربستان ۱۱ شاهزاده به همراه ۳۵ تن از تجار با سابقه و وزرای سابق و کنونی را دستگیر کردند.

منتقدان محمد مسلمان این دستگیری ها را اقدامی از سوی ولیعهد برای تحکیم قدرت خود می دانند.

کلید واژه ها: ولیعهد


نظر شما :