ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از توصیه عجیب به مسافران عربستانی تا رونمایی چین از نخستین ناو بومی

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۶۸۶۲۸ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
توصیه عجیب به مسافران عربستانی، رونمایی چین از نخستین ناو بومی، 1.4 میلیون کودک یمنی در خطر مرگ، ناامیدی از جبران برگزیت و واکنش نظامی کردها به حمله ترکیه از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از توصیه عجیب به مسافران عربستانی تا رونمایی چین از نخستین ناو بومی

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته " مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

یعلون: داعش یک بار به اشتباه به ما حمله و بعد عذرخواهی کرد

موشه یعالون، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی در همایش "شنبه فرهنگی" درباره اوضاع سوریه گفت: «اسرائیل باید سیاست مسئولانه و مستحکمی درباره اوضاع سوریه اتخاذ کند. از یک سو ما باید منافعمان را حفظ کنیم و از سوی دیگر در اوضاع سوریه مداخله نکنیم. ما خطوط قرمزی را تعیین کرده ایم هر کسی که حاکمیت ما را نقض کند سنگینی پاسخ و قدرت ما را احساس خواهد کرد.»

به گزارش المنار، وی گفت: «داعش یک بار به اشتباه به ما تیراندازی کرد اما فورا عذرخواهی کرد.»

یعالون از آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم انتقاد کرد و گفت: «از خودتان بپرسید که چگونه زمانی که من وزیر جنگ بودم، اظهارات پوچی ایراد کرده و از هر چیزی انتقاد می کردید.»

 

1.4 میلیون کودک یمنی در خطر مرگ

نشریه لوبلاگ گزارش داد، اکنون 1.4 میلیون کودک در خطر مرگ به خاطر قحطی در یمن قرار دارند.

این نشریه در ادامه می افزاید: به خاطر شرایط آب و هوا و درگیری های نظامی – دو سوارکار آخرالزمان قرن 21 – بیست میلیون نفر در چهار کشور در مرز گرسنگی هستند: یمن، سومالی، سودان جنوبی و نیجریه.

لوبلاگ همچنین می نویسد: بر اساس گفته های یک مقام ارشد در سازمان ملل متحد این هولناکترین بحران انسانی از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون است. در واکنش به این شرایط، سازمان ملل درخواست کمک 4.4 میلیارد دلاری برای کمک های فوری برای جلوگیری از فاجعه شده است.

 

ناامیدی از جبران برگزیت

وبسایت شبکه خبری دویچه وله آلمان گزارش داد با وجود این که بسیاری از افراد روشنفکر بریتانیا از برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور که از سوی ترزا می ، نخست وزیر، اعلام شده است، استقبال کرده اند به این امید که شاید بتواند جبران برگزیت را کند اما بسیاری می گویند نمی توان امید داشت که انتخابات زودهنگام در رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تغییری ایجاد کند.

به گزارش این شبکه، توماس والسک، مدیر کارنگی اروپا می گوید: «هنوز تا حد زیادی ندامت در میان رای دهندگان بریتانیایی در مورد تصمیم برای ترک اتحادیه وجود ندارد. این تصور که فرصت دومی دست داده بیشتر شبیه توهم است.»

 

ادعای خرج یک میلیارد دلاری قطر برای آزادی گروگان های قطری

پایگاه خبری اکسپرس عراق گزارش داد که برخی منابع آگاه می گویند که دولت قطر برای آزادی گروگان هایش در عراق یک میلیارد دلار به طرف های ذی ربط در آزادی آنها پول داده است. به گزارش این پایگاه خبری قطری ها آزادی این افراد را که 18 ماه پیش در عراق گروگان گرفته شدند، بسیار مهم می دانند و برای آزادی آنها پول بسیاری صرف کرده اند.

گروگان های قطری که در میان آنها یک شاهزاده و یک مقام عالی رتبه دولت قطر نیز حضور داشند ژوئن سال گذشته میلادی به عنوان ماهیگیر به شکلی مرموز وارد عراق شدند در حالی که با خود مقادیری پول و سلاح داشتند. آنها در صد کیلومتری جنوب عراق در نزدیکی نجف توسط یکی از گروه های وابسته به نیروهای داوطلب مردمی شناسایی و دستگیر شدند.

 

توصیه عجیب سفارت عربستان به اتباع خود

سفارت عربستان در پراگ با آغاز موسم سفرهای تابستانی به اتباع عربستانی توصیه کرد در سفر به چک «از شلاق زدن و تنبیه بدنی کارگران خانگی شان مگر در حالت های اضطراری خودداری کنند.»

به گزارش روزنامه الحیات، در این بیانیه همچنین آمده است که خانم های عربستانی کیف دستی با خود حمل نکنند و تنها سوار تاکسی های شرکتی شوند. همچنین از حمل هر گونه سلاح حتی اسباب بازی خودداری کنند.

 

واکنش نظامی کردها به حمله ترکیه

ارتش ترکیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای «واحد پشتیبانی خلق» که کُرد سوریه هستند یک پایگاه نظامی ترکیه را در خاک این کشور مورد حمله خمپاره ای قرار دادند.

به گزارش رویترز، این حمله خسارت های انسانی در بر نداشته است. به گفته ارتش ترکیه نیروهای کرد پایگاه نظامی دیگری را نیز در نوار مرزی ترکیه – سوریه مورد حمله قرار دادند.

این حمله در واکنش به حمله روز سه شنبه نیروهای ترکیه به گروه های پ.ک.ک و گروه های کرد در عراق و سوریه انجام شده است.

 

رونمایی چین از نخستین ناو هواپیمابر بومی خود

چین روز چهارشنبه از نخستین ناو هواپیمابر بومی خود رونمایی کرد.

به گزارش رویترز، این ناو به جمع ناوهای خریداری شده چین از اوکراین خواهد پیوست.

با این حال رسانه های رسمی چین اعلام کردند که انتظار ندارند این ناو بومی که در بندر دالیان چین ساخته شده است تا قبل از 2020 مورد استفاده ارتش این کشور قرار بگیرد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: عربستان چین عراق یمن قطر


نظر شما :