دستور حمله به داعش در سوریه با هماهنگی امریکاست

تلاش عبادی برای جلب رضایت ترامپ

۰۸ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۷۴۳۱ اخبار اصلی خاورمیانه
ناظران می گویند که حیدر العبادی تلاش دارد رضایت دولت جدید امریکا را به دست آورد و به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا ثابت کند که ماندنش در راس دولت عراق برای واشنگتن سودبخش است.
تلاش عبادی برای جلب رضایت ترامپ

دیپلماسی ایرانی: نیروی هوایی عراق روز جمعه اعلام کرد که حملاتی را به داخل خاک سوریه علیه نیروهای داعش خواهد کرد که اخیرا سلسله حملات خونینی را در داخل بغداد، پایتخت عراق انجام داده اند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق گفت که این حملات با دستوراتی از جانب او انجام خواهد شد و گفت که به این ترتیب همکاری های احتمالی با طرف امریکایی که ائتلاف مبارزه با داعش را در عراق و سوریه فرماندهی می کند، از مرزهای عراق فراتر خواهد رفت.

کارشناسان نظامی می گویند بعید است که این حملات که با جنگنده های اف – 16 عراقی صورت می گیرد بدون موافقت امریکا انجام شود. به ویژه که ایالات متحده فرماندهی عملیات نظامی مبارزه با داعش در شرق سوریه و مناطقی از عراق را بر عهده دارد.

ممکن است این حملات مقدمه ای برای نقش آفرینی جدید عراق باشد که واشنگتن از بغداد انتظار ایفای آن را دارد و از طریق آن می خواهد جنگ با داعش به دستاورد ملموسی برسد، به ویژه که رقابتی سخت با روسیه و ترکیه و ایران در اراضی سوریه دارد.

عراق 8 فروند جنگنده اف – 16 ساخت امریکا در اختیار دارد که چهار فروند آن در حال استفاده هستند.

این حملات دو روز بعد از سفر جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا به بغداد و دیدارش با حیدر العبادی انجام می شود. دیداری که منابع آگاه گفتند در آن بر سر ایجاد پنج پایگاه نظامی در منطقه که چهار پایگاه آن در عراق و یک پایگاه در سوریه با موافقت روسیه باشد، بحث و تبادل نظر شد.

ناظران می گویند که حیدر العبادی با این کارها تلاش دارد رضایت دولت جدید امریکا را به دست آورد و به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا ثابت کند که ماندنش در راس دولت عراق برای واشنگتن سودبخش است.

این در حالی است که افکار عمومی داخلی عراق نسبت به این حملات واکنش نشان داده و آن را در سایه ناتوانی نهادهای امنیتی در تامین امنیت شهروندان عراقی که اخیرا در مناطق مختلف کشور از جمله بغداد قربانی حملات تروریستی داعش شده اند، فرار رو به جلو و پروپگاندای رسانه ای به سود دولت دانسته اند.

در این رابطه خبرگزاری رویترز گزارش داد که یک مسئول امنیتی که نخواست نامش فاش شود، گفت: «حملات این جنگنده ها به مناطقی در بوکمال انجام خواهد شد که در آن خودروهای بمب گذاری شده داعش نگهداری می شوند. سازمان امنیت عراق اطلاعاتی به دست آورده که نشان می دهد خودروهای بمب گذاری شده از داخل سوریه به عراق می آیند.»

این در حالی است که کارشناسان امنیتی هشدار می دهند که سلول های خفته یا همان گروه های مخفی داعش در بغداد و مناطق اطراف نزدیک به آن مستقر هستند و این حوادث تروریستی را رقم می زنند. در حالی که حیدر العبادی حملات اخیر در داخل بغداد از جمله در شهرک صدر را به عوامل داعش مستقر در سوریه ربط داده است.

حدود یک هفته پیش نزدیک به 50 نفر در پی انفجار خودروی بمب گذاری شده در نمایشگاه خودروها در منطقه البیاع در بغداد کشته شدند، این شدیدترین عملیات تروریستی از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون بود. سه روز بعد از آن نیز یک حادثه تروریستی دیگر در بغداد روی داد. و فردای آن روز نیز یک خودروی بمب گذاری شده در بازار فروش خودروهای کارکرده در شهرک صدر در جنوب بغداد منفجر شد که نزدیک به 20 تن کشته شدند.

مردم خشمگین عراق بی کفایتی نهادهای امنیتی را در وقوع این حوادث موثر می دانند و می گویند که عملکرد بد آنها سبب شده است تا راه برای ورود عناصر داعش به پایتخت برای انتقام گرفتن از مردم بی گناه هموار شود.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: حیدر العبادی عراق امریکا داعش


نظر شما :