ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از توهین عربستان به امارات تا بازگشت ماهاتیر محمد به دنیای سیاست

۲۹ مهر ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۳۹۷۹ اخبار اصلی آسیا و آفریقا خاورمیانه
توهین عربستان به امارات بر سر یمن، بازگشت ماهاتیر محمد به دنیای سیاست، تلاش عربستان برای دستیابی به تکنولوژی هسته‌ای، تلاش مصر برای ایجاد رابطه امنیتی با ایران و تلاش عربستان برای پایان دادن به تنش‌هایش با ایران از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از توهین عربستان به امارات تا بازگشت ماهاتیر محمد به دنیای سیاست

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

حضور آیت الله سیستانی در حرم امیرالمونین (ع)

رسانه های عراقی گزارش داد که آیت الله سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان عراق روز دوشنبه، هم زمان با آغاز عملیات پاکسازی موصل، در حرم حضرت امیر المومنین علی بن ابی طالب (ع) حاضر شد و برای ارتش و نیروهای داوطلب مردمی و تمامی گروه های نظامی ای که در حال جنگ با داعش هستند و برای آزادی موصل تلاش می کنند، دعا کرد.

به گفته رسانه های عراقی حضور آیت الله سیستانی در حدود 50 دقیقه طول کشید.

 

توهین عربستان به امارات بر سر یمن

محمد بن زاید، ولیعهد امارات متحده عربی به اظهارات توهین آمیز احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ یمن واکنش نشان داد و اظهارات او را احمقانه خواند.

به گزارش لحج نیوز، عسیری گفته بود که حمله به ناو اماراتی که باعث نابودی کامل این ناو شد ناشی از اطلاعات اشتباهی بود که این ناو مخابره کرده بود که منجر به آن حادثه نظامی "احمقانه" شد.

بن زاید در واکنش به این اظهارات گفت: «اگر صحبت از حماقت شود احمق حقیقی سیاست های نظامی عربستان سعودی است که همه دنیا شاهد آن هستند.»

وی تاکید کرد که عسیری بعد قبل از هر کس خود را سرزنش کند که تاکتیک های نظامی او و هم فکرانش در دستگاه نظامی عربستان سراسر اشتباه بوده و در تمامی جبهه ها شکست خورده است. عسیری نباید به زور و بازوی خود بنازد و خود را سوپرمن بداند!

 

پلیس عراق یکصد خانواده دربند داعش را در جنوب موصل آزاد کرد

فرمانده پلیس عراق روز سه شنبه اعلام کرد که نیروهای پلیس، یکصد خانواده عراقی در بند داعش را در جنوب موصل آزاد کردند.

 به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوزعراق، شاکر جودت، فرمانده پلیس فدرال عراق افزود: این خانواده ها در روستای بالجونیه واقع درمنطقه الشوره درجنوب موصل در اسارت عناصر داعش بودند و اجازه خروج از روستا را نداشتند.

فرمانده پلیس فدرال عراق افزود : نیروهای عراقی به طور کامل این روستا را از دست داعش آزاد کردند.

درهمین حال منابع آگاه درموصل گزارش دادند که عناصر داعش اهالی ۱۶ روستا در اطراف موصل را برای استفاده از آنها به عنوان سپر انسانی به مرکز شهر موصل انتقال داده اند.

عملیات آزاد سازی موصل از اولین ساعات روزدوشنبه آغاز شده و نیروهای عراقی مواضع تروریست های داعش را با آتش سنگین توپخانه در محورهای شمالی و جنوبی هدف قرار دادند و نیروهای واکنش سریع نیز به ۶ کیلومتری جنوب این شهر رسیده اند.

 

عربستان به دنبال انرژی هسته ای

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که کشورش به زودی محل تاسیس نخستین نیروگاه هسته ای را انتخاب می کند.

به گزارش رویترز، وی از ارائه جزئیات بیشتر و این که نیروگاه هسته ای عربستان چه ویژگی هایی خواهد داشت، خودداری کرد.

وی تاکید کرد، با سقوط قیمت نفت و نیاز کشور به انرژی لازم است که به سمت تولید انرژی هسته ای حرکت کنیم.

بازگشت ماهاتیر محمد به دنیای سیاست

ماهاتیر محمد، نخست وزیر اسبق مالزی به تازگی حزبی سیاسی تاسیس کرده و به عرصه سیاسی کشور بازگشته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی پراجکت سیندیکیت، حزب وی قرار است با حزب انور ابراهیم، رهبر قدیمی مخالفان دولت فعلی مالزی متحد شود و به قدرت برسد.

پیش بینی می شود این اتحاد انتخابات ملی مالزی را به رقابتی پرتنش تبدیل کند.

 

احتمال تامین نفتی مصر توسط ایران

با وجود این که قاهره خبر تامین نفتی مورد نیاز خود از ایران در پی قطع نفت این کشور توسط عربستان را تکذیب کرده اما پایگاه خبری پانوراما الشرق الاوسط گزارش داد که مذاکرات جدی ای در این زمینه توسط قاهره و تهران در جریان است.

بنا به این گزارش قاهره تلاش می کند مذاکرات خود در این زمینه را علنی نکند تا باعث حساسیت کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به خصوص عربستان سعودی نشود. همچنین گفته می شود تامین بخشی از نفت مورد نیاز مصر توسط عراق با میانجی گری ایران صورت گرفته است.

 

تلاش مصر برای همکاری امنیتی با ایران

منابع آگاه عراقی به دیپلماسی ایرانی گفتند در سفر علی مملوک به قاهره درباره امکان همکاری امنیتی مصر با ایران با میانجی گری سوریه مذاکراتی صورت گرفته است.

به گفته این منابع مصر در بحث مبارزه با تروریسم احساس خطر می کند و برای رفع این خطر حاضر است با تمامی قدرت ها و کشورهای در حال مبارزه با تروریسم در خاورمیانه همکاری کند.

به گفته این منابع قاهره خواستار همکاری های امنیتی بیشتر با ایران شده است. این منابع همچنین می گویند که مصر ایران را به عنوان قدرتی موثر در نابودی تروریسم و داعش می داند.

 

افزایش تلاش های عربستان برای رابطه با ایران

منابع آگاه عراقی به دیپلماسی ایرانی گفتند که عربستان سعودی به تازگی نمایندگانی را به عراق فرستاده و از چهره های مورد اعتماد ایران در عراق خواسته است که میان تهران و ریاض میانجی گری کنند.

به گفته این منابع عربستان سعودی نسبت به تشدید بحران در یمن که جنگش با آن 19 ماه به طول انجامیده است، بسیار نگران شده و از ایرانی ها خواسته است برای پایان دادن به این بحران به عربستان کمک کنند. عربستانی ها گفته اند در قبال این کار حاضرند رابطه تیره خود با ایران را بهبود بخشند و برای تلطیف روابط گام های موثری بردارند.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: عربستان سعودی مصر عراق موصل سوریه


نظر شما :