صندوق بین‌المللی پول:

افق روشنی برای بهبود اوضاع خاورمیانه نیست

۱۲ مهر ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۰ کد : ۱۹۶۳۵۸۷ اخبار اصلی اقتصاد و انرژی خاورمیانه
بعد از چهار سال از کشتار و خشونت در سوریه تولید ناخالص داخلی این کشور به نصف میزان تولید ناخالص داخلی در سال 2010 یعنی قبل از آغاز درگیری‌ها رسیده است. همچنین نرخ تورم تا ماه مه 2015 نزدیک به 300 درصد افزایش داشته است.
افق روشنی برای بهبود اوضاع خاورمیانه نیست

دیپلماسی ایرانی: صندوق بین المللی پول در 10 روز گذشته گزارشی را با عنوان «اثرات اقتصادی و بحران پناهندگان در خاورمیانه و شمال آفریقا» منتشر کرده که در آن درگیری ها در خاورمیانه و شمال آفریقا مورد بررسی قرار گرفته است. در این گزارش همچنین به اثرات درگیری ها به خارج از مرزهای کشورهای این منطقه نیز اشاره شده است.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، در این گزارش بر ضرورت حمایت از اردن و لبنان و تونس و بعضی کشورهای آفریقایی با هدف رویارویی با مشکلات پناهندگان و همچنین تبدیل شدن آنها به الگویی مناسب برای توسعه برای دیگر کشورهای عربی این منطقه تاکید شده است. 

بر کسی پوشیده نیست که این گزارش هم زمان با نشست مجمع عمومی سازمان ملل که در آن رهبران کشورهای جهان در نیویورک گرد هم می آیند منتشر شده تا شاید زمینه ای برای بررسی مشکلاتی که ملت سوریه از آغاز بحران آن در پنج سال پیش تا کنون با آنها دست به گریبان است، فراهم شود تا شاید به میلیون ها مهاجر و پناهنده سوری کمک شود.

صندوق بین المللی پول تاکید می کند که اولویت کوتاه مدت در کمک رسانی انسانی فوری چه به مناطق مورد منازعه چه به مناطقی است که میزبان شمار بسیاری از پناهندگان مثل اردن و لبنان است. این مطالعه همچنین تاکید می کند که باید اقتصادهای کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا تقویت شوند.

بنا به این گزارش نزدیک به 20 میلیون نفر در پی درگیری های جاری در خاورمیانه فرار کرده اند که بیش از 10 میلیون نفر از آنها پناهنده محسوب می شوند. فاجعه ای که از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون سابقه نداشته است.

هم زمان با این گزارش کریستین لاگارد، مدیر صندوق بین المللی پول نیز در یادداشتی یادآور می شود: «هزینه های اقتصادی درگیری های خاورمیانه سرسام آور است، علاوه بر هزینه های تاسف آور انسانی و ویرانی زیربناها که در پی جنگ ها و درگیری های داخلی در کشورهایی مثل عراق و لیبی و سوریه و یمن به وجود آمده، نرخ فقر و بی کاری نیز سر به فلک کشیده به طوری که دولت های این کشورها بیش از هر زمانی متزلزل شده اند و دستاوردهای توسعه گذشته در تمامی نسل ها همگی از بین رفته اند.

لاگارد در ادامه می نویسد: «مثلا میانگین نرخ تحصیل در مدارس تا سال 2013 در سوریه به 52 درصد رسیده و میانگین سن نیز از 76 در قبل از جنگ به 56 کاهش یافته است. جنگ سبب افزایش نرخ تورم و ضعف اوضاع مالی شده که به دنبال آن رکودهای عمیق در نهادهای متضرر را به وجود آورده است. مثلا بعد از چهار سال از کشتار و خشونت در سوریه تولید ناخالص داخلی سوریه به نصف میزان تولید ناخالص داخلی در سال 2010 یعنی قبل از آغاز درگیری ها رسیده است. همچنین نرخ تورم تا ماه مه 2015 نزدیک به 300 درصد افزایش داشته است، این بالاترین نرخ تورم در ماه های اخیر سوریه بوده است.»

لاگارد درباره جنگ یمن نیز می نویسد: «یمن فقط در سال 2015 در حدود 25 تا 35 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را از دست داد، این رقم سرسام آوری است، جنگ آثار عمیقی بر اقتصاد می گذارد.»

وی در ادامه تاکید می کند، ما پیش بینی می کنیم اگر سوریه به طور میانگین سالانه 4.5 درصد رشد داشته باشد بیش از 20 سال طول می کشد تا تولید ناخالص داخلی آن به سطح قبل از سال 2010 برسد.

صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند با ادامه روند فعلی در صورتی که راه حلی برای بحران ها یافت نشوند اوضاع در خاورمیانه بدتر شود و بسیاری از کشورهای این منطقه نتوانند به رشد و نمو مطلوب برسند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: خاورمیانه سوریه یمن صدوق بین المللی پول


نظر شما :