اخبار لحظه به لحظه از وین

بیانیه ظریف و موگرینی: تحریم‌ها علیه ایران لغو شد

اوباما دستورالعمل لغو تحریم‌های ایران را امضا کرد/ حسن روحانی: برجام به فرجام رسید. خدا را سپاس می‌گویم و در مقابل عظمت شما ملت صبور سر تعظیم فرود می‌آورم. این سربلندی و پیروزی بر شما مبارک.
بیانیه ظریف و موگرینی: تحریم‌ها علیه ایران لغو شد

۱:۳۳- ایسنا: سید عباس عراقچی بعد از قرائت بیانیه مشترک از سوی ظریف و موگرینی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که در ساعات پایانی چیزهای جدید اضافه شده بود؟ گفت: خیر. برخی کارها که باید در این مدت انجام می شد برخی ظرایف داشت که مانده بود برای روز آخر که به خوبی انجام شد. مذاکرات سختی های خاص خود را داشت برخلاف آنچه تصور می شد برخی جزییات در عمل پیچیده بود و حل و فصل آنها به آن آسانی تصور می شد نبود و طول کشید اما به حمدالله کار انجام شد.

۱:۲۷- جان کری: ما همچنان نگرانی های خودمان را همچون دیگران در مورد ایران داریم. اما می دانیم که وضعیت منطقه حتما پیچیده تر می شد اگر برنامه هسته ای ایران با این توافق متوقف نمی شد.

۱:۲۴- جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا: یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس فردا به تهران می رود تا زمینه ادامه اجرای توافق جامع را فراهم کند.

۱:۱۶- عکس های اختصاصی خبرنگار دیپلماسی ایرانی از کنفرانس خبری جان کری، وزیر خارجه آمریکا

۱:۱۴- باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا دستورالعمل لغو تحریم های ایران را امضا کرد.

۱:۰۰- بیانیه مشترک ظریف و موگرینی:
- امروز، ما به روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رسیدیم.
- امروز، شش ماه پس از نهایی شدن آن توافق تاریخی، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران تعهدات هسته ای ذیربط خود تحت برجام را اجرا نموده است.
- از آنجا که ایران به تعهدات خود عمل نموده است، امروز تحریم های مالی و اقتصادی ملی و چندجانبه مربوط به برنامه هسته ای ایران منطبق با برجام برداشته شد.
تحریم های سازمان ملل مربوط به برنامه هسته ای ایران برداشته شد.
- اتحادیه اروپایی تأیید کرده است که چارچوب های قانونی لازم برای برداشتن تحریم های مالی و اقتصادی اتحادیه درباره برنامه هسته ای ایران اجرایی شد.

- ایالات متحده اعمال تحریم های مصوب مرتبط با برنامه هسته ای ایران را امروز متوقف می کند که همچنین شامل لغو فرمان های اجرایی مربوطه و صدور مجوز برخی فعالیت ها، آنگونه که در برجام مشخص شده است، می باشد.

- اتحادیه اروپایی و ایالات متحده آیین نامه های مربوطه در خصوص جزئیات تحریم هایی که برداشته می شوند را صادر و از این طریق مشارکت بین المللی در پیشرفت اقتصادی ایران را تسهیل کردند.
- این توافق تاریخی، استوار و منصفانه است، خواست های همه را تأمین می کند، و اجرای مناسب آن گامی کلیدی در کمک به بهبود صلح، ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی خواهد بود.

۰۰:۵۹- بی بی سی: کاخ سفید متن حکم حکومتی باراک اوباما در ارتباط با تحریم های ایران را منتشر کرد. کاخ سفید در کنار انتشار حکم حکومتی باراک اوباما، نامه او خطاب به کنگره آمریکا را هم منتشر کرده که طی آن رئیس جمهوری آمریکا رسما نمایندگان کنگره را از تصمیم خود برای صدور حکم حکومتی در ارتباط با توافق هسته ای و برداشتن تحریم های این کشور، مطلع کرده است.

۰۰:۵۷- توئیت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران: برجام به فرجام رسید. خدا را سپاس می گویم و در مقابل عظمت شما ملت صبور سر تعظیم فرود می آورم. این سربلندی و پیروزی بر شما مبارک.

۰۰:۵۶- جان کری، وزیر خارجه آمریکا همزمان با موگرینی و ظریف طی بیانیه ای تایید کرد ایران به تعهداتش عمل کرده و از نظر آمریکا تحریم های مورد اشاره در توافق هسته ای با ایران از هم اکنون مطابق توافق نامه برداشته می شود.

۰۰:۴۴- موگرینی: با تأیید آژانس در مورد اینکه ایران به تعهدات خود عمل کرده است، امروز تحریم های هسته ای علیه ایران برداشته می شود.

۰۰:۳۶-اختصاصی دیپلماسی ایرانی/ موگرینی، آمانو، ظریف، صالحی و عراقچی در مقر سازمان ملل در وین

۰۰:۳۱- آمانو: ایران همراستا با تعهداتش، اجرای موقت پروتکل الحاقی بر توافقنامه پادمانی اش با آژانس بین المللی انرژی اتمی را آغاز می کند. این امر، همراه با دیگر اقدامات مرتبط با هسته ای ذیل برجام، توانایی آژانس برای نظارت بر فعالیت های هسته ای در ایران و راستی آزمایی صلح آمیز بودن آن ها را افزایش می دهد.

۰۰:۳۰- آمانو: رابطه ایران و آژانس اکنون وارد مرحله جدیدی شد ه است. این یک روز مهم برای جامعه بین الملل است. من به همه کسانی که این را به واقعیت تبدیل کردند بخصوص کشورهای ۳+۳ و ایران و شورای حکام آژانس تبریک می گویم.

۰۰:۲۷- توئیت موگرینی: به همراه آقای ظریف به دیدار یوکیا آمانو می رویم و سپس بیانیه مشترک را قرائت می کنیم.

۰۰:۲۲- بیانیه یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی: امروز من طی گزارشی تائید کردم که ایران گام های مقدماتی لازم برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را تکمیل کرده است. این گزارش به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده است.

۰۰:۱۷- وین - ایرنا -آژانس بین المللی انرژی اتمی همه گام های ایران برای رسیدن به روز اجرا را تایید کرد.

۰۰:۱۲- اختصاصی از وین/ ظریف تا دقایقی دیگر با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار می کند و سپس بیانیه مشترک ظریف و موگرینی قرائت می شود. به خبرنگاران حاضر در وین گفته شده است که تا نیم ساعت دیگر در مقر سازمان ملل حضور یابند.

۲۲:۵۶- نسیم آنلاین: یک مقام مسئول در دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: امشب حتما گزارش آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تایید انجام تعهدات ایران در راستای اجرای برجام منتشر خواهد شد.

۲۲:۵۲- صدای آمریکا: گزارش ها حاکی از آن است که پنجمین آمریکایی زندانی در ایران که امروز شنبه ۲۶ دی آزاد شده، متیو ترویتیک نام دارد. مقامات آمریکایی گفته اند که آزادی نفر پنجم، که یک دانشجوی آمریکایی است، خارج از توافق مبادلات زندانیان بین دو کشور صورت گرفته است.

۲۲:۴۸- جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه: رایزنی های دیپلماتیک همچنان ادامه دارد و هر لحظه این احتمال هست که با صدور گزارش آژانس، بیانیه مشترک اجرای برجام توسط دکتر ظریف و خانم موگرینی قرائت شود. اندکی صبر، سحر نزدیک است.

۲۲:۱۸- غلامعلی خوشرو، نماینده ایران در سازمان ملل گفت: بر اساس مذاکرات کنسولی فشرده در یک سال گذشته بین ایران و آمریکا که دولت سوئیس هم تسهیل کننده آن بود چهار نفر که تابعیت دوگانه ایرانی آمریکایی داشتند آزاد شدند.

۲۱:۱۹- بی بی سی: وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای آزادی چهار زندانی را تایید کرده و گفته که ایران همچنین متعهد شده است که درباره تعیین سرنوشت رابرت لوینسون، آمریکایی مفقود شده در ایران، همکاری کند.در این بیانیه گفته شده است که آمریکا هفت ایرانی را که شش نفر از آنها تابعیت دوگانه ایرانی- آمریکایی دارند، آزاد کرده است. به نوشته بیانیه وزارت خارجه آمریکا این کشور همچنین حکم جلب پلیس بین الملل و اتهامات ۱۴ ایرانی را که "بعید بود درخواست استرداد آنها عملی شود" لغو کرده است.

۲۰:۳۸- بی بی سی: خبرنگار نیویورک تایمز در تهران از قول منابعی می گوید که مبادله زندانیان هم اکنون در عمان در جریان است/ چهار زندانی ایرانی-آمریکایی به سوئیس می روند.

۲۰:۳۰- ظریف توئیت کرد: چیز جدی ای نیست. دیپلماسی نیاز به صبر دارد و همه ما می دانیم که مطمئنا هیچ جایگزین دیگری وجود ندارد.

۲۰:۲۶- خبرنگاران در انتظار قرائت بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی/ عکس های اختصاصی دیپلماسی ایرانی

 

۲۰:۱۹- رویترز از قول یک مقام آمریکایی نوشته که تاخیر در اعلام اجرای توافق هسته ای ربطی به مساله تبادل زندانیان ندارد. آسوشیتدپرس از قول یک مقام آمریکایی نوشته است که آزادی زندانیان در ایران و آمریکا، مبادله زندانی نبوده و نوعی نمایش حس انسان دوستانه بوده است. این خبرگزاری از آزادی احتمالی زندانی پنجم آمریکایی هم خبر داده است. البته مقام آمریکایی که این خبر را داده گفته این آزادی ربطی به مبادله زندانی ها ندارد.

۲۰:۱۴- خبرنگار دیپلماسی ایرانی از وین: برخی خبرنگاران خارجی از تعویق اعلام اجرای برجام خبر داده اند. خبرنگار پرس تی وی نیز به گفته یک دیپلمات آمریکایی اشاره کرده که چند مشکل پیش آمده، کار را به تعویق انداخته است. خبرگزاری رویترز، خبر پرس تی وی را تایید کرد اما گفت که در حال حل این مشکلات هستند.

۱۹:۳۶- همزمان با انتظارها برای اعلام اجرای برجام، جیسون رضاییان، سعید عابدینی، امیر حکمتی و نصرت الله خسروی رودسری، چهار زندانی دو تابعیتی آزاد شدند. عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران گفته است: «در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری در چهارچوب مبادله زندانیان آزاد شدند.» این در حالی است که ۷ ایرانی نیز که در آمریکا زندانی بودند آزاد شدند که اسامی آن ها از این قرار است: نادر مدانلو، بهرام مکانیک، خسرو افقهی، آرش قهرمان، تورج فریدی، نیما گلستانه وعلی صابونچی

۱۸:۴۰- تا دقایقی دیگر ظریف با وزیر خارجه اتریش دیدار می کند.

۱۷:۴۶- گزارش سید علی موسوی خلخالی از وین:
همه منتظرند که بیانیه آژانس خوانده شود و رسما لغو تحریم ها اعلام شود و به این ترتیب ۱۲ سال ستم اقتصادی به ملت ایران پایان یابد. در حالی که برخی افراد می گویند قرائت بیانیه ممکن است به فردا موکول شود اما برخی منابع دیگر می گویند بیانیه امشب قطعا خوانده خواهد شد. خبرهایی نیز درباره خواندن بیانیه در ساعت ۱۱ شب به وقت وین شنیده می شود. به گفته دیپلمات ها قرار است آژانس اول بیانیه خود را صادر کند و بعد موگرینی به نمایندگی از ۱+۵ در جمع خبرنگاران حاضر شوند و بیانیه دیگری را در همین راستا قرائت کنند. (متن کامل گزارش را اینجا بخوانید)

۱۶:۵۶- جواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه ایران و آمریکا برای آخرین بار قبل از اعلام اجرای برجام در هتل کوبورگ وین با یکدیگر دیدار کردند.

۱۶:۰۷- ورودی مقر سازمان ملل متحد در وین

۱۵:۵۴- جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا وارد وین شد.

۱۵:۰۴- آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام لغو تحریم ها را به رهبری، دولت و مردم تبریک گفت.

۱۳:۳۳- آخر هفته آرام وین؛ ساعاتی قبل از اعلام اجرای برجام/ عکس: سید علی موسوی خلخالی، خبرنگار دیپلماسی ایرانی در وین

۱۳:۲۷- خبرنگاران در حال آماده شدن برای رفتن به دفتر سازمان ملل در وین جهت قرائت بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند. هنوز خبری از آمدن دیگر وزرای خارجه ١+٥ به استثنای جان کری نیست.

۱۳:۱۸- جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آخرین مراحل مربوط به اجرای برجام را مرور و درباره تحولات منطقه نیز رایزنی کردند. صالحی نیز در این دیدار حضور داشت.

۱۳:۱۰- عکس های سیدعلی موسوی خلخالی، خبرنگار دیپلماسی ایرانی از هتل کوبورگ وین، محل برگزاری جلسات اعلام اجرای برجام

۱۳:۰۱- یک منبع آگاه به خبرنگار دیپلماسی ایرانی در وین گفت: مدیران ارشد شرکت های پتروشیمی اتریش به زودی به ایران می آیند تا قراردادهای کلان با تهران منعقد کنند

۱۲:۵۹- خبرها در وین حاکی از آنست که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا بعدازظهر امروز در این شهر خواهد بود.

۱۲:۵۵- یک منبع آگاه به خبرنگار دیپلماسی ایرانی در وین گفت: فولکس واگن به عنوان اولین شریک بزرگ تجاری ایران ظرف روزهای آینده قرارداد خود را با طرف ایرانی می بندد.

۱۲:۵۲- مذاکرات دوجانبه ظریف و موگرینی آغاز شد.
۱۲:۵۱- رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی: بیانیه آژانس درباره ایران تا نیم ساعت دیگر صادر می شود.

۱۲:۳۰- توئیت ظریف از وین: اکنون زمان همه به ویژه ملت های مسلمان است تا با یکدیگر متحد شوند و جهان را از خشونت و افراطی گری نجات دهند. ایران (برای این کار) آماده است.

۱۲:۱۵- بورس تهران رکورد زد/ رشد ۱۰۰۰ واحدی / حافظ هم با برجام به وجد آمد

۱۲:۰۷- ظریف و همکارانش در حال حاضر در هتل کوبرگ وین هستند. مذاکرات ساعت ٩ به وقت محلی آغاز شده است. طرفین در حال رایزنی برای نوشتن عبارات مناسب در بیانیه اجرای برجام و اعلام رسمی لغو تحریم ها هستند.

۱۱:۵۹- باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اختیار اجرای اقدامات لازم برای رفع تحریم های ایران را به جان کری تفویض کرد.
۱۱:۵۷- باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافربری آمریکایی به ایران را صادر کرد.

۱۱:۴۶- ظریف در بدو ورود به وین: امروز روز خوبی برای مردم ایران است و تحریم ها امروز لغو خواهد شد.

۱۱:۳۰- محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد وین شدند. سید عباس عراقچی، معاون و حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز در هیات ایرانی حضور دارند. ظریف برای قرائت بیانیه مشترک با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و اعلام اجرای توافق برجام، وارد وین شده و قرار است با یوکیا آمانو، دبیرکل سازمان ملل متحد و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز دیدار و گفت وگو کند. یک دیپلمات آگاه، به خبرنگار اعزامی دیپلماسی ایرانی به وین گفته هنوز برخی مسائل هست که باید درباره آن ها رایزنی کرد. تمامی دیدار های هیات ایرانی با طرفین ۱+۵ در وین انجام می شود و هیچ برنامه ای برای رفتن به ژنو نیست.

کلید واژه ها: برجام توافق هسته ای


نظر شما :