جمهوریخواهان از ایرانی‌ها انتقام گرفتند

همکاری تندروهای آمریکا و ایران برای مقابله با روحانی

طبق قانون لغو ویزای آمریکا، ایران در کنار کشورهایی همچون عراق، سوریه و سودان به عنوان «کشورهای سرکش» قرار گرفته است. اما با نگاهی به لیست مبارزین خارجی که به گروه داعش پیوسته‌اند، متوجه می‌شویم که یک نفر ایرانی در میان آن‌ها وجود ندارد.
همکاری تندروهای آمریکا و ایران برای مقابله با روحانی

نویسنده: کوروش زیاباری

دیپلماسی ایرانی: حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در حال حاضر با چالش هایی از سوی رقبایش که از به نتیجه رسیدن پرونده طولانی مدت هسته ای با شش قدرت جهانی ناراحت هستند، روبه رو است. با این حال تندروها هنوز نمی توانند عصبانیتشان از این که شخص دیگری به جز محمود احمدی نژاد توافق را امضا کرده، پنهان کنند.

رئیس جمهور روحانی نیاز دارد تا مرتباً از توافق تمجید کند تا خوش بینی افکار عمومی به نتایج پیش روی آن را حفظ کند. اما روحانی روز و شب توسط محافظه کاران مجلس مورد حمله قرار می گیرد و تلویزیون دولتی هم ابایی ندارد که مذاکره کنندگان به ریاست محمدجواد ظریف، وزیر خارجه را «خائن» معرفی کند.

همزمان جمهوری خواهان کنگره ایالات متحده هم با تصویب لایحه ای که شانس بهبود روابط ایران و ایالات متحده را پس از توافق هسته ای از بین می برد، زندگی سیاسی رئیس جمهور روحانی را سخت تر کرده اند. همچنین اخیراً دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا لایحه محدودیت لغو ویزا را تصویب کرده اند.

کشورهای سرکش

براساس اصلاحیه جدید شهروندان 38 کشور جهان که عضو برنامه لغو ویزای ایالات متحده هستند و می توانند به طور آزادانه بدون داشتن ویزا به آمریکا سفر کنند، اگر از سال 2011 به ایران سفر کرده باشند، دیگر نمی توانند بدون ویزا به آمریکا سفر کنند. بر این اساس ایران در کنار کشورهایی همچون عراق، سوریه و سودان به عنوان «کشورهای سرکش» قرار گرفته است.

این اقدام پس از حملات پاریس و سن برناردینو به منظور جلوگیری از حملات ترویستی در آمریکا صورت گرفته است. با این حال ایرانی ها نمی توانند متوجه شوند که چه ارتباطی بین تروریست های داعش و خودشان وجود دارد.

با نگاهی به لیست مبارزین خارجی که به گروه داعش پیوسته اند، متوجه می شویم که یک نفر ایرانی در میان آنها وجود ندارد. این در حالی است که 5 هزار تونسی، 2200 سعودی، 1500 فرانسوی، 1200 مراکشی و 1400 شهروند ترک عضو این گروه هستند.

به نظر می رسد اعضای کنگره که نتوانستند توافق هسته ای را نابود کنند حالا به فکر انتقام از ایرانی ها هستند. با وجود این که دو تبعه پاکستانی عاملان حمله سن برناردینو بودند، این ایرانی ها هستند که در این لیست قرار گرفتند.

اقدامی کاملاً غیرسازنده

تصمیم قانونگذاران ایالات متحده کاملاً غیرسازنده بود و جواد ظریف که به خاطر مذاکره مستقیم ایران و آمریکا پس از 37 سال، به عنوان ریسک پذیرترین فرد سال 2015 انتخاب شد، اعلام کرد این اقدام ناقض بند 29 توافق است. هم اکنون تندروهای ایرانی معتقدند که دولت روحانی باید به خاطر نقض صورت گرفته از سوی آمربکا توافق را باطل کند.

این افراد در تلویزیون دولتی حاضر می شوند و میکروفون ها را در اختیار دارند و سیاست های نرم و تعاملات وی با ایالات متحده را مورد انتقاد قرار می دهند. این درحالی است که آنها چشمشان را به هفت قطعنامه سازمان ملل و تحریم های یکجانبه ایالات متحده، کانادا، استرالیا و حتی متحدان سنتی همچون کره جنوبی، ژاپن و هند در زمان محمود احمدی نژاد می بندند. تحریم هایی که موجب ایجاد تورم 40 درصدی شد و تولید ناخالص داخلی را 20 درصد کاهش داد.

انتقادات ریاکارانه

تندروها قصد دارند تا بر اثر مخرب تحریم ها بر اقتصاد کشور سرپوش بگذارند و چشمشان را به روی اقدامات قهرمانشان، محمود احمدی نژاد که مسبب وضعیت وخیم معاش مردم بی صدا بود، بسته اند. حالا آنها نگران فرصت های اقتصادی هستند که به خاطر لایحه جدید محدود شده است، آنها معتقدند که حالا باید اقدامی متناسب صورت بگیرد: ابطال کامل توافق هسته ای.

من با تندروها موافقم که قانون جدید کنگره به تجارت خارجی و صنعت توریسم ایران آسیب می زند و دولت اوباما باید اقدام متناسبی نسبت به نگرانی های ایران صورت دهد. با این حال به این نکته هم اعتقاد دارم که این مسئله از طریق لزوم صرف وقت بیشتر از سوی روحانی برای مقابله با منتقدان، موجب پیچیده تر شدن اقدامات وی می شود. افرادی در مقابل وی وجود دارند که از نابودی توافق هسته ای و ادامه یافتن دشمنی میان ایران و ایالات متحده سود می برند و با استفاده از تکنیک هایشان به دنبال دور کردن میراث تنش زدایی و تعامل سازنده از رئیس جمهور میانه روی ایران هستند.   

منبع: میدل ایست آی/ ترجمه: تحریریه دیپلماسی ایرانی/20 

کلید واژه ها: روحانی توافق هسته ای برجام لغو ویزا


نظر شما :