سطح روابط آرژانتین با ایران کاهش می‌یابد

پیروزی ماکری؛ جدایی آمریکای لاتین از چپ‌گرایی

۱۷ آذر ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۶ کد : ۱۹۵۴۱۱۴ آمریکا ترجمه برگزیده
روی کار آمدن رئیس‌جمهور راست‌گرا در آرژانتین، می‌تواند رویه ای مشابه را در سایر کشورهای منطقه آغاز کند. فضای سیاسی حاکم بر منطقه آمریکای لاتین علیه احزاب چپ‌گرا است. محبوبیت دیلما روسنف، رئیس‌جمهور چپ‌گرای برزیل نیز کاهش قابل توجهی داشته است.
پیروزی ماکری؛ جدایی آمریکای لاتین از چپ‌گرایی

دیپلماسی ایرانی: در بیست و دوم نوامبر «مائوریسیو ماکری» شهردار بوینس آیرس در رقابتی تنگاتنگ، حریف خود «دنیل سیولی» فرماندار بوینس آیرس را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شکست داد و به عنوان رئیس جمهور آرژانتین انتخاب شد.

به نوشته اکونومیست، انتخاب ماکری واجد معنایی گسترده نه تنها در آرژانتین، بلکه در آمریکای جنوبی است. سیولی، رقیب وی به عنوان میراث دار «کریستیانو فرناندز»، رئیس جمهور فعلی آرژانتین در این انتخابات حاضر شد. پیروزی ماکری با ائتلاف احزاب و با شعار تغییر نشان از رد میراث فرناندز دارد.

در طی ۱۲ سال گذشته، کریستیانو فرناندز و همسر وی که پیش از آن پست ریاست جمهوری را در دست داشت، اقتصاد کشور را در کنترل داشتند. سیاست های اقتصادی آنها تورم را در سطح کشور افزایش داده بود. آرژانتین طی دو دولت پیشین به رژیم های اقتدارگرا و تضعیف نهادهای مستقل همچون رسانه ها، بانک مرکزی و قوه قضائیه گرایش داشته است. ماکری پیش از پیروزی در انتخابات متعهد شده بود که کشور را به سوی اقتصاد شکوفا و هنجارهای دموکراتیک پیش ببرد.

ماکری رسما قدرت را در دهم دسامبر به دست می گیرد. حضور وی در صدر قدرت می تواند نوید بخش صدایی جدید از سیاست آرژانتین باشد. سبک رهبری وی بدون شک نسبت به فرناندز کمتر مواجهه جویانه خواهد بود. در عرصه سیاست خارجی رئیس جمهور جدید به دنبال برقراری توازنی جدید خواهد بود. ماکری با کاهش سطح روابط آرژانتین با چین، ونزوئلا، روسیه و ایران، به گسترش روابط با ایالات متحده و اروپا روی خواهد آورد. رئیس جمهور منتخب آرژانتین اعلام کرده است که در مرکوسور با استفاده از بند لزوم پایبندی اعضا به اصول دموکراسی، در صورت عدم برگزاری انتخابات پارلمانی پیش رو در ونزوئلا بر اساس اصول دموکراسی و عدم آزادی زندانیان سیاسی، خواهان لغو عضویت ونزوئلا در این اجلاس خواهد شد. انتخاب ماکری می تواند منجر به انزوای بیشتر ونزوئلا در آمریکای لاتین شود.

روی کار آمدن رئیس جمهور راست گرا در آرژانتین، می تواند رویه ای مشابه را در سایر کشورهای منطقه آغاز کند. به نظر می رسد که در زمان فعلی فضای سیاسی حاکم بر منطقه آمریکای لاتین علیه احزاب چپ گرا است. محبوبیت دیلما روسنف، رئیس جمهور چپ گرای برزیل نیز کاهش قابل توجهی داشته است. احتمال شکست حزب چپ گرای ونزوئلا در انتخابات پارلمانی ششم دسامبر زیاد است. انتخاب ماکری می تواند موج چپ گرایی که از دهه 1990 آمریکای لاتین را احاطه کرده، از میان بردارد.

سی.ان.ان نیز در گزارشی انتخابات اخیر آرژانتین را در بازارهای مالی موثر دانسته است. انتخاب مائوریسیو ماکری می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای نیز در بازارهای مالی داشته باشد. کشورهای آمریکای لاتین از جمله آرژانتین مدت زیادی است که درگیر بدهی های بین المللی هستند . چگونگی مدیریت کردن این موضوع در شرایط جدید و تعامل با وال استریت از دیگر موضوعات قابل توجه است.

با این حال هنوز برای قضاوت در مورد ماکری و برنامه های آن برای آرژانتین زود است. به گزارش ایندیپندنت، ماکری برآمده از ائتلافی با حمایت رهبران سیاسی با افکار متفاوت است. بنابراین تشکیل کابینه ای موفق و پیگیری وعده های داده شده نمی تواند به آسانی محقق شود. کنترل تورم و جلوگیری از افزایش نرخ دلار در کنار جذب سرمایه گذاران خارجی و حفظ برنامه های اجتماعی نظیر پرداخت یارانه برق و گاز از مشکلات جدی پیش روی رئیس جمهور جدید آرژانتین است.

یکی دیگر از چالش های ماکری هماهنگی با پارلمان کشور است. اکثریت پارلمان همچنان در دست چپ گرایان قرار دارد. چپ گرایان همچنین در نهادهای دولتی و شرکت های مختلف نفوذ زیادی دارند. این مساله می تواند کار را برای ماکری دشوار کند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/۲۵

انتشار اولیه: سه شنبه 3 آذر 1394 / انتشار مجدد: سه شنبه 17 آذر 1394

کلید واژه ها: آرژانتین ماکری آمریکای لاتین


نظر شما :