عدم استقبال از سخنرانی نتانیاهو در سازمان ملل

نطقی که صدایی نداشت

۱۱ مهر ۱۳۹۴ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۵۲۵۹۱ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
گروهی در آمریکا وجود دارد که شامل دولت اوباما و یهودیان آمریکا می شود. نتانیاهو نشان داده است که مخالف ایدئولوژیک این گروه است. الآن زمان آن رسیده است تا کلمات وی را قبول کنیم و روند برنده نشان دادن او را متوقف کنیم.
نطقی که صدایی نداشت

نویسنده: میچل پلیتنیک

دیپلماسی ایرانی: بنیامین نتانیاهو نطقش در مجمع عمومی سازمان ملل را دیروز، یعنی یک روز پس از سخنرانی محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطین انجام داد. هیچ چیزی در نتیجه این سخنرانی ها تغییر نکرد. اما نتانیاهو توانست تصویر خوبی از وضعیت فعلی امروز و این که چرا در این وضعیت هستند را نشان دهد.

به وضوح مشخص است که مخاطبان نتانیاهو جامعه بین الملل نبوده اند و مخاطبان اصلی وی اسرائیل و ایالات متحده هستند. در واقع نتانیاهو که به کف زدن های متمادی در هنگام سخنرانی اش در کنگره عادت کرده بود، این بار با شرایطی مواجه شد که پس از مکث های طولانی اش فقط عده ای مودبانه دست زدند، در حالی که اکثر سخنرانی وی با سکوت سنگینی همراه بود.

نکته قابل توجه دیگر این سخنرانی لحن خصومت آمیز نتانیاهو بود. در حال حاضر مکث 44 ثانیه ای وی معروف شده است. این مکث، پس از آن رخ داد که نتانیاهو، سازمان ملل را به مماشات در مقابل تهدید نسل کشی از سوی ایران متهم کرد. این اظهارات همراه با اخم نتانیاهو در کل حضور او در مجمع عمومی همراه بود.

این لحظه حاکی از رویکرد سرزنش آمیز نتانیاهو بود. پیامی که وی قصد داشت به کسانی که در سالن حضور داشتند یا سخنرانی او را می دیدند، برساند، «تزلزل ناپذیر بودن» پیوند میان اسرائیل و ایالات متحده بود. نتانیاهو به جهان اعلام کرد تا زمانی که آمریکا را دارد، اهمیتی به این که دیگر نقاط جهان به چه فکر می کنند، نمی دهد.

نتانیاهو در قسمتی از سخنرانی اش می گوید: «من و رئیس جمهور اوباما گفته ایم که اختلافمان بر سر توافق هسته ای همانند اختلاف در یک خانواده است. اما ما هیچ اختلافی درباره این که نیازی به همکاری با یکدیگر در جهت امن تر کردن آینده مشترک نداریم، نداشته ایم.»

حتی اگر استدلال نتانیاهو مبنی بر خانواده بودن را قبول کنیم، باید این نکته را مد نظر داشت که در حالی که به صورت کلی اعضای خانواده یکدیگر را ایمن نگه می دارند، اما لزوماً همیشه از تلاش های دیگر اعضای خانواده حمایت نمی کنند.

نکته ای که در این زمینه باید به آن اشاره کرد گزارش پولیتیکو است. در این گزارش به این موضوع اشاره شده است که سناتور هری رید، رهبر اقلیت سنا، دو بار از رئیس جمهور درخواست کرده است تا به صورت علنی اعلام کند که هر گونه قطعنامه شورای امنیت که خواستار تشکیل دولت فلسطینی است را وتو می کند. در هر دو بار اوباما موافقت با چنین اقدامی را رد کرده است.

احتمال صدور چنین قطعنامه ای در سازمان ملل واقعا وجود دارد و اگر دولت اوباما اجازه به تصویب این لایحه بدهد، تغییری مهم در جایگاه ایالات متحده در سازمان ملل رخ خواهد داد. برخی ممکن است این مسئله را ناشی از عدم رابطه دو طرفه میان اوباما و نتانیاهو بدانند، اما در واقعیت مسئله فراتر از این حرف ها است. بدون شک وقتی جانشین اوباما به قدرت برسد اقدامات مورد علاقه اسرائیل را بیشتر انجام خواهد داد، اما اختلاف هایی واقعی در سیاست ها وجود دارد که محدود به ایران هم نیست.

ند پرایس، سخنگوی شورای امنیت ملی درباره این که چرا اوباما نسبت به پیشنهاد سناتور رید، ابراز تمایل نکرده است، متذکر می شود که ایالات متحده از راه حل دو دولت حمایت می کند. وی می گوید تلاش های فلسطینی ها در سطح بین المللی مورد استقبال دولت قرار ندارد، اما تاثیرات آن مشخص است: دولت اوباما قول وتوی این لایحه را نخواهد داد.

سخنرانی نتانیاهو فقط موجب منزوی شدن اسرائیل در جهان می شود. همچنین کار را برای ایالات متحده به منظور محافظت از اسرائیل نه تنها به خاطر سیاست هایش، بلکه به دلیل غرور نتانیاهو، سخت تر می کند. گروهی در آمریکا وجود دارد که شامل دولت اوباما و یهودیان آمریکا می شود. نتانیاهو نشان داده است که مخالف ایدئولوژیک این گروه است. الآن زمان آن رسیده است تا کلمات وی را قبول کنیم و روند برنده نشان دادن او را متوقف کنیم.

منبع: لوب لاگ/ مترجم: حسین هوشمند

کلید واژه ها: نتانياهو آمريكا سازمان ملل اسرائيل


نظر شما :