ایران در اریتره، به شیعیان یمنی آموزش نظامی می دهد

۲۶ آذر ۱۳۹۲ | ۱۸:۳۱ کد : ۱۹۲۶۱۷۷ سرخط اخبار

یک روزنامه چاپ ریاض مدعی شد ایران در مناطقی از کشور آفریقایی اریتره، به اعضای گروه حوثی یمن آموزش نظامی می دهد.

به گزارش عصر ایران، روزنامه الوطن عربستان سعودی ادعا کرد مجموعه هایی از گروه حوثی یمن در مراکز نظامی در کشور اریتره به دست مربیان ایرانی، دوره های آموزش نظامی را طی می کنند.

گروه مسلح حوثی مستقر در شمال یمن، متشکل از شیعیان زیدیه (چهار امامی) است که بارها با دولت مرکزی این کشور به درگیری های مسلحانه پرداخته است.

روزنامه الوطن می نویسد: پادگان های محل آموزش حوثی های یمن در مناطق مختلف اریتره از جمله مناطق نزدیک به ساحل دریای سرخ مستقر هستند. پایگاه نخست در نزدیکی بندر بریطی، دوم در نزدیکی بندر حسمت و پادگان سوم در منطقه متر قرار دارند.

به نوشته این روزنامه، اعضای گروه حوثی با استفاده از قایق های تندرو، به آسانی به یمن رفت و آمد می کنند چرا که سیستم های راداری این کشور به دلیل ضعف امکانات، قادر به ردیابی این قایق ها نیستند.

ایران هم اکنون یک پایگاه نیروی دریایی در کشور اریتره در اختیار دارد. ایران این پایگاه نظامی را براساس قرارداد مشخص از دولت اریتره اجاره کرده و هدف از برپایی این پایگاه را انجام خدمات پشتیبانی به کشتی های ایرانی مستقر در منطقه اقیانوس هند، دریای سرخ و باب المندب ذکر کرده است.

تاکنون 120 نفر از حوثی ها در این پادگان ها توسط مربیان ایرانی آموزش دیده اند.

گروه حوثی توسط حسین الحوثی بنیانگذاری شد. پسر حوثی یعنی بدرالدین در سال 1991 در شهر قم ایران تحصیلات حوزوی داشته است.

کلید واژه ها: یمن اریتره


( ۱۰ )

نظر شما :