نظامیان سعودی در بحرین ماندگار می شوند

۲۷ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۵:۳۵ کد : ۱۹۱۵۰۰۱ سرخط اخبار

نیروهای نظامی عربستان سعودی در قالب نیروهای مشترک شورای همکاری خلیج فارس در بحرین به صورت دائمی در این کشور باقی می مانند.

به گزارش عصر ایران، منابع آگاه به روزنامه سعودی الحیات گفته اند که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس درباره راه اندازی پایگاه دائمی نیروهای "سپر جزیره" در بحرین به توافق رسیده اند.

6 کشور کویت، بحرین، امارات، عمان، عربستان سعودی و قطر عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند و نیروهای نظامی مشترکی به نام "سپر جزیره" در اختیار دارند.

اکثریت اعضای نیروی سپر جزیره را نظامیان عربستان سعودی تشکیل می دهند و فرماندهی آن نیز بر عهده این کشور است.

هم اکنون تنها پایگاه نظامی نیروی سپر جزیره در منطقه حفر الباطن عربستان سعودی قرار دارد.

بخشی از نظامیان سعودی در حال ورود به بحرین

نظامیان سپر جزیره در سال 2011 با هدف کمک به سرکوب دولتی اعتراضات مسالمت آمیز مردمی در بحرین، وارد این کشور شدند و تاکنون در بحرین باقی مانده اند. تاکنون نزدیک به 100 نفر در این سرکوب ها کشته شده اند.

بحرین از دو سال گذشته تاکنون با موجی از اعتراضات مردمی اکثریت شیعیان علیه خانواده سنی مذهب حاکم (آل خلیفه) روبه رو است. معترضین خواستار انجام اصلاحات سیاسی و رفع تبعیض های موجود علیه اکثریت شیعیان در بحرین هستند.

منابع آگاه به روزنامه الحیات اضافه کردند: به تازگی، ساختمانی در بحرین تحویل نیروی سپر جزیره شده است تا مقر اصلی آنها در این کشور باشد.

قرار است این ساختمان در آینده ای نزدیک به عنوان "فرماندهی نیروهای پیشرو سپر جزیره" در مراسمی رسمی با حضور شماری از مقامات کشورهای جنوب خلیج فارس افتتاح شود.

این منابع به تعداد نظامیان سپر جزیره مستقر شده در بحرین اشاره ای نکرده اند.

خالد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین قبل از این گفته بود: نیروهای سپر جزیره در بحرین هیچ ماموریتی در خیابان ها یا درگیری با شهروندان این کشور ندارند بلکه تنها از تاسیسات و مراکز استراتژیک در بحرین حفاظت می کند.

کلید واژه ها: بحرین سپر جزیره جزیره سعودی خلیج فارس عربستان سعودی عربستان خلیج


نظر شما :