تبانی امیر قطر و اولاند در پاریس علیه بشار

۰۲ شهریور ۱۳۹۱ | ۱۵:۱۱ کد : ۱۹۰۵۸۳۸ سرخط اخبار

امیر قطر و رئیس جمهور فرانسه چهارشنبه پس از رایزنی با یکدیگر در چارچوب توطئه عربی-غربی علیه سوریه تاکید کردند که تلاش هایشان را برای کناره گیری سریع بشار اسد از قدرت هماهنگ می کنند.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیره"، شیخ «حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر قطر که به فرانسه سفر کرده است دیروز در کاخ الیزه با «فرانسوا اولاند»، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه ای اعلام کرد که دیدگاه دوحه و پاریس در قبال سوریه مشترک است و دو طرف تصمیم گرفتند تا تلاش هایشان را به منظور انتقال منظم و سریع قدرت سیاسی در سوریه هماهنگ کنند.

فرانسوا اولاند نیز در این گفت وگو تاکید کرد که هیچ راه حل سیاسی بدون کناره گیری بشار اسد، رئیس جمهور سوریه از قدرت برای سوریه وجود ندارد.

رئیس جمهور فرانسه بر پایبندی کشورش به آنچه تشکیل سوریه ای آزاد، دموکراتیک و احترام گذار به حقوق بشر خواند، تاکید کرد.

در همین راستا "جان مارک ایرولت"، نخست وزیر فرانسه نیز بر تصمیم کشورش برای دستیابی به هدف خود که کناره گیری بشار اسد از قدرت باشد تاکید کرد و گفت: فرانسه برای مخالفان سوریه تجهیزات غیرنظامی برای پشتیبانی و برقراری تماس ارسال کرده است.

این در حالی است که فرانسه تاکنون چندین بار به طور آشکار و علنی حمایت های خود از گروه های مسلح و تروریست های سوریه را اعلام کرده و با هدف ایجاد ناامنی و آشوب در این کشور اقدام به حمایت مالی و تسلیحاتی از مخالفان و گروه های مسلح سوری می کند.

نخست وزیر فرانسه درباره اینکه آیا معتقد است که کناره گیری بشار اسد از قدرت در سوریه امکان پذیر است گفت: «باید به این هدف دست یافت چرا که هدف ایجاد شرایط لازم برای انتقال قدرت سیاسی است.»

دیدار دیروز مقامات فرانسوی با امیر قطر سومین نشستی بود که رئیس جمهور فرانسه برای بررسی تحولات سوریه ظرف 3 روز گذشته ترتیب داده است.

فرانسوا اولاند دوشنبه گذشته با «اخضر ابراهیمی» نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه دیدار کرده است و به دنبال آن سه شنبه با «عبدالباسط سیدا» رئیس مخالفان خارج نشین سوریه دیدار کرد.

رئیس جمهور فرانسه دوشنبه پس از دیدار با اخضر ابراهیمی گفت که هیچ راه حل سیاسی برای بحران سوریه بدون کناره گیری بشار اسد وجود ندارد.

اظهارات جدید فرانسوا اولاند درباره کناره گیری اسد از قدرت در سوریه در حالی صورت می گیرد که وی چندی پیش در اظهاراتی اعلام کرد که فرانسه سرسختانه جستجوی راه حل سیاسی برای سوریه را آغاز کرده است.

کلید واژه ها: سوریه فرانسه قدرت کناره سیاسی بشار اسد کناره گیری دیدار گیری بشار اسد اسد از قدرت جمهور فرانسه گیری بشار


نظر شما :