میانه روی؛ ویژگی ایرانی ها در داووس 2007

۲۲ فروردین ۱۳۸۶ | ۲۰:۵۳ کد : ۸ اروپا
رییس جمهور پیشین ایران و نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری امریکا بر یافتن راه‌های دیپلماتیک برای حل اختلاف بین ایران و امریکا و بن بست عراق تاکید کردند. خاتمی همچنین با ایفای نقشی میانجی‌گرایانه از سیاستمداران خواست تا با حفظ خونسردی از تنش‌هایی که اخیرا بین ایران و ایالات متحده به وجود آمده بکاهند.
میانه روی؛ ویژگی ایرانی ها در داووس 2007

مواضع میانه‌روی سید محمد خاتمی رییس‌جمهور ایران بخشی از اخبار مجمع اقتصاد جهانی داوس را به خود اختصاص داد. بخشی از این اظهارنظرها با پیشنهاد گروه بررسی عراق هم گام بود که از بوش خواسته بودند برای حل بحران عراق با سوریه و ایران وارد مذاکره بشود. خاتمی هم در داوس، چنانکه سایت اینترنتی تورکس دیلی نیوز سوییس نوشت، از پیشنهاد گفت و گو با ایران وسوریه گروه بررسی عراق استقبال کرد.

خاتمی همچنین با ایفای نقشی میانجی‌گرایانه بنا بر خبری که رویترز مخابره کرد از سیاستمداران خواست تا با حفظ خونسردی از تنش‌هایی که اخیرا بین ایران و ایالات متحده به وجود آمده بکاهند. بسیاری از تحلیل‌گران سیاسی غرب معتقد هستند با سقوط رژیم عراق و بیرون راندن طالبان و همچنین ناکامی اسراییل در در هم کوبیدن حزب الله لبنان اقتدار ایران در منطقه افزایش یافته و این اقتدار تا حدودی تعادل در خاورمیانه را مختل کرده است.

 

هم‌نشینی خاتمی با جان کری سیاستمدار دمکرات امریکایی یکی دیگر از کانون‌های تمرکز خبرنگارها در داوس بود. رییس جمهور پیشین ایران و نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری امریکا بر یافتن راه‌های دیپلماتیک برای حل اختلاف بین ایران و امریکا و بن بست عراق تاکید کردند. این گفت و گو بیش از آن که باواکنش  محافظه کاران ایران علیه امریکا همراه شود حمله محافظه کارهای امریکایی علیه جان کری را به همراه داشت. روزنامه‌های واشنگتن تایمز، شبکه خبری فاکس نیوز و روزنامه نیویورک سان نیوز نوشتند، جان کری به سیاست خارجی امریکا حمله کرده و از حق ایران برای دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای دفاع کرده است.

روزنامه‌های جمهوری خواه امریکا همچنین از کری انتقاد کرده‌اند که او در حالی از دولت بوش به خاطر عدم پذیرش پیمان کیوتو انتقاد کرده‌اند که اولین بار در زمان ریاست‌جمهوری بیل کلینتون به این پیمان بی‌اعتنایی شده است.

تا آنجا که به عملکرد خاتمی مربوط می‌شد، خاتمی در حالی در داوس حضور یافت که دولت ایران به طور جدی یک رتوریک نظامی جدید از سوی امریکا در خلیج فارس را بررسی می‌کند که چنانکه رابرت گیتس وزیر دفاع امریکا گفته یک هدف آن فرستادن این پیام به ایران است که امریکا قصد دارد حضور مقتدر خود در خلیج فارس را حفظ کند.

نیویورک تایمز نوشت، خاتمی آنجا که صحبت از فعالیت‌های هسته‌ای ایران شد خاتمی به طور شفاف گفت ایران تنها اهداف صلح‌جویانه را دنبال می‌کند و به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست و چیزی را از آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای پنهان نمی‌کند. آقای خاتمی به هر حال تلاش می‌کرد حداکثر استفاده را از داوس ببرد و لااقل دو پیام مشخص را منتقل کرد. یکی این که ایران به هرحال همچنان در راه دمکراسی قدم برمی‌دارد، اگر چه ممکن است مسیر مخصوص به خودش را طی کند. دوم این که اگر جامعه جهانی به ایران احترام بگذارد ایران هم آماده است تا با جامعه جهانی همگام بشود.

روزنامه وال استریت ژورنال هم نوشت خاتمی از سیاست‌های امریکا در خاورمیانه انتقاد کرده و گفته امریکایی‌ها در یافتن بن لادن، سلاح‌های کشتار جمعی در عراق شکست خورده‌اند. وال استریت ژورنال همچنین نوشت حضور خاتمی در داوس نشان از این داشت که جنگ عراق وضعیت موجود در خاورمیانه را تغییر داده است.

کلید واژه ها: خاتمی امریکا عراق داوس هسته‌ای


نظر شما :