در یورش به معترضان ضد اسرائیلی

نقاب از چهره دمکراسی آمریکایی‌ها افتاد

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۶:۰۰ کد : ۲۰۲۵۸۰۷ خاورمیانه انتخاب سردبیر
جمیله کدیور در یادداشتی می نویسد: اتفاقات اخیر آمریکا در برخورد‌های خشن با دانشجویان و اساتید و نقض حق تجمع، حق آزادی بیان، حق اعتراض، حق امنیت در محافل آکادمیک و دانشگاهی نقاب از چهره دمکراسی آمریکایی برداشت. باید در انتظار نشست و دید عملیات ۷اکتبر و در پی آن جنگ اسرائیل علیه غزه چه دستاورد‌های دیگری در آینده با خود به ارمغان می‌آورد!
نقاب از چهره دمکراسی آمریکایی‌ها افتاد

نویسنده: جمیله کدیور، نماینده پیشین مجلس

دیپلماسی ایرانی: درحالی که در آستانه هفتمین ماه حمله اسرائیل به غزه هستیم، در هفته ای که گذشت، شاهد چند اتفاق مهم مرتبط با هم در آمریکا پیرامون جنگ اسرائیل-غزه و قضیه فلسطین بودیم. اتفاقاتی که هر یک در جای خود برای آزمودن دمکراسی آمریکایی شایسته توجه است.

 اول. در ادامه اعتراضات سراسری در خیابانهای آمریکا و اروپا و دیگر نقاط جهان پیرامون جنایتهای اسرائیل در غزه،  شاهد شکل گیری اعتراضات گسترده در دانشگاههای آمریکا بودیم. هرچند از روزهای نخست جنگ، تجمعات اعتراضی در دانشگاههای مختلف غرب شکل گرفت، ولی تحولات هفته گذشته به مراتب گسترده تر از قبل بود و تلاش محافل سیاسی و دانشگاهی در آمریکا طی این مدت برای خاموش کردن این اعتراضات به نتیجه نرسید.

اعتراضات که در برخی با سرکوب خشن مواجه شده، همچنان در حال گسترش است. تجمعات اعتراضی از دانشگاه کلمبیا شروع شده و به هاروارد و ام آی تی و دانشگاههایی در برکلی، نیویورک، ماساچوست، میشیگان، آستین، ییل، لس آنجلس، بوستون، کالیفرنیا، واشنگتن، فلوریدا، جورجیا، نیومکزیکو ... و دانشگاههایی در اروپا، کانادا و استرالیا رسیده است.

منتقدان دانشجویان معترض ضد اسرائیل، از حربه قدرتمند «یهود ستیزی» برای خاموش کردن اعتراضات استفاده کرده و می کنند. این درحالی است که بسیاری از یهودیان این تظاهرات را سازماندهی کرده و دانشجویان و اساتید یهودی هم در آن شرکت کرده و سرکوب و بازداشت شده اند.

جو بایدن روز یکشنبه در واکنش به اعتراضات «یهودستیزی آشکار» را محکوم کرد و گفت:چنین اعمالی «هیچ جایی در پردیسهای دانشگاهی ندارد.» بنیامین نتانیاهو هم معترضان دانشگاههای آمریکا را گروهی «یهودستیز» خواند و گفت: هرچه سریعتر باید این تجمعات خاتمه یابد. به باور او «آنچه در دانشگاههای آمریکا رخ می دهد، اتفاقی وحشتناک است. اوباش یهودیستیز دانشگاههای پیشرو را تصرف کرده اند. افرادی که خواستار نابودی اسرائیل هستند، به دانشجویان و اساتید یهودی حمله می کنند. این بی وجدانی باید متوقف شود.»

گفته می شود در پی متهم کردن معترضان به دادن شعارهای ضد یهودی توسط برخی رسانه های آمریکایی و سیاستمداران، سرکوب اعتراضها آغاز شد. گذشته از سرکوب و قلع و قمع و ضرب و شتم دانشجویان معترض توسط صدها نیروی ضد شورش و پلیس های محلی و ایالتی   از جمله پلیسهای اسب سوار، باتوم به دست و مجهز و مسلح به تسلیحات مختلف، شاهد بازداشت صدها دانشجو و اخراج و تعلیق از تحصیل صدها دانشجوی دیگر دانشگاههای مختلف بوده ایم.

اعتراضها در دانشگاههای آمریکا برای پایان دادن به جنگ اسرائیل در غزه به رغم سرکوب پلیس همچنان ادامه دارد. دانشجویان معترض خواستار آزادی فلسطین، آتش بس دائمی در غزه، قطع کمک های نظامی و ارسال تسلیحات آمریکا به اسرائیل، پایان همکاری تحقیقاتی دانشگاهها با تامین کنندگان سلاح و سایر شرکتهایی که از جنگ سود می برند، قطع ارتباط با همه شرکتهایی که نسل کشی در غزه و اشغال گسترده تر اسرائیل در سرزمین فلسطین را ممکن می سازد و از آن منتفع می شوند، درخواست افشای تمام روابط و مراودات مالی با اسرائیل و قطع روابط و همکاری دانشگاهها با دانشگاههای اسرائیلی، قطع رابطه مالی و معنوی دانشگاه با حامیان اسرائیل، آزادی و عفو دانشجویان و اعضای هیات علمی که به دلیل اعتراض به حمایت آمریکا از اسرائیل، بازداشت، تعلیق یا اخراج شده اند، هستند.

همانگونه که در جریان جنگ ویتنام، جنبش ضد جنگ در آمریکا توانست بر تصمیم سیاستمداران کاخ سفید و ریچارد نیکسون، رئیس جمهور ی آمریکا تأثیر بگذارد، آنان را وادار به خاتمه جنگ کند،با توجه به گسترش فزاینده اعتراضات دانشجویی در آمریکا و سایر کشورهای غربی، بسیاری بر این باورند که قیام نسل زد (Z) و تجمعات دانشجویی ضد جنگ اسرائیل در غزه در دانشگاههای آمریکا علیه آپارتاید اسرائیل و نسل کشی فلسطینیان ظرفیتی مشابه جنبش ضد جنگ و تظاهرات أواخر دهه ۱۹۶۰و اوایل دهه ۷۰علیه جنگ ویتنام برای خاتمه بخشیدن به جنگ جاری را دارد. به همین دلیل نگرانی نتانیاهو از دامنه اعتراضات دانشجویان قابل توجه است.

 دوم. بعد از ماهها بلاتکلیفی، مجلس نمایندگان آمریکا روز شنبه اول اردیبهشت بسته کمک ۹۵میلیارد دلاری به اوکراین، اسرائیل و تایوان را تصویب کرد.   رئیس جمهوری آمریکا پس از تصویب این لوایح توسط کنگره گفت: «کنگره آمریکا با تصویب این قانون به «ندای تاریخ» پاسخ داد که هدف آن  تقویت امنیت ملی ما و ارسال پیامی به جهان درباره قدرت رهبری آمریکا است.» او در مورد کمکهای نظامی به تل آویو هم گفت: این کمکها «به بازسازی دفاع هوایی اسرائیل کمک می کند.»

 این اتفاق و اظهارات در شرایطی رخ داد که آمار دفتر اطلاع رسانی دولتی در غزه حاکی است که طی ۲۰۰روز از حمله اسرائیل به غزه ۴۱هزار و ۱۸۳نفر شهید یا مفقود شده اندکه از این تعداد پیکرهای ۳۴هزارو ۱۸۳شهید پیدا شده و ۷۰۰۰نفر هنوز مفقود است  . ۷۷هزار و ۱۴۳نفر هم مجروح شده اند. تردیدی نیست که این حجم از جنایت بدون حمایت و کمک تسلیحاتی آمریکا و دیگر کشورهای غربی ناممکن بود. همچنین در همین هفته، چندین گور  جمعی در بیمارستان ناصر در جنوب غزه با صدها جنازه بر اثر جنایات اسرائیل و کمک های تسلیحاتی آمریکا کشف شده است؛ جنازه هایی که ۵۸درصد آنها قابل شناسایی نبودند و از اجساد باقیمانده، جسدهایی پیدا شد که برخی قبل از دفن تکه تکه شده، بر بعضی دیگر با دستهای بسته آثار شکنجه مشهود بود، بعضی زنده به گور و جمعی زیر بولدوزرهای ارتش اسرائیل له شده بودند، برخی اعضای بدن جسدها ربوده شده و  تعدادی از بیماران و اعضای تیم پزشکی هم اعدام میدانی شده  بودند. همزمانی انتشار این اخبار با کمک تسلیحاتی به اسرائیل خشم دانشجویان آمریکایی را بیش از پیش برانگیخت.

سوم. بایدن روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت با امضای لایحه واگذاری یا ممنوعیت تیک تاک که روز شنبه در مجلس نمایندگان به عنوان بخشی از بسته کمک خارجی به اوکراین، اسرائیل و تایوان به تصویب رسیده بود و سه شنبه توسط سنای آمریکا تصویب شد، «بایتدنس»، شرکت چینی مالک تیک تاک را ملزم کرد تا ظرف ۹ماه تمام سهم خود را در این پلتفرم واگذار کند و در صورت عدم اجرا دسترسی به تیک تاک در آمریکا مسدود خواهد شد.

گفته می شود این اپلیکیشن ۱۷۰میلیون کاربر در آمریکا دارد وهفت میلیون کسب و کار از طریق تیک تاک در آمریکا ایجاد شده است. نیمی از کاربران تیک تاک در آمریکا بین ۱۰تا ۲۹سال سن دارند و نوجوانان بیشترین تعداد کاربران را تشکیل می دهند و بیش از ۵۰درصد از تولیدکنندگان محتوا بین ۱۸تا ۲۴سال سن دارند. در دسامبر ۲۰۲۳، گزارش شد که محتوایی که دیدگاههای طرفدار فلسطین را در تیک تاک به نمایش می گذارد، ۲۷برابر بیشتر از محتوایی که دیدگاههای طرفدار اسرائیل را به نمایش می گذارد، مشاهده شده است.

سناتور پیت ریکتز قبل از تصویب لایحه در سخنانی اعتراف کرده بود  آنها در آستانه ممنوعیت تیک تاک هستند. او با تحلیل اتفاقات در دانشگاههای آمریکا می گوید :اکثر جوانان اخبار خود را از تیک تاک دریافت می کنند و هشتگ های "طرفدار فلسطین" بازدیدهای زیادی داشته است. به گفته او «کمونیست های چینی "این دستور کار نژادپرستانه" را برای تضعیف آمریکا پیش می برند»!

چند ماه پیش نیز، صدای ضبط شده ای از جاناتان گرینبلات، مدیر «اتحادیه ضد افترا» ( ADL) به بیرون درز کرد که در آن نگرانی شدید خود را نسبت به دیدگاههای غالباً طرفدار فلسطینی تیک تاک و نسل زد (Z) ابراز کرده بود. گرینبلات در سخنرانی سال ۲۰۲۲خود در جمع رهبران ADLهم گفته بود: «صهیونیسم ستیزی، یهودستیزی است.» (Anti-Zionism is antisemitism) او همچنین «دانشجویان برای عدالت در فلسطین» و «صدای یهودی برای صلح» را به عنوان چپ افراطی معرفی کرده بود. اتحادیه ضد افترا که در سال ۱۹۱۳برای مبارزه با یهودستیزی تأسیس شد، یک بازیگر بسیار قدرتمند و تاثیرگذار در محافل سیاسی، رسانه ای و دانشگاهی آمریکا ست.

اتحادیه افراد را به خاطر هر انتقاد جزئی از یهودیان یا اسرائیل مجازات می کند. آنها مکرراً تلاش کرده و موفق شده اند آزادی بیان منتقدان اسرائیل را مخدوش و سرکوب کنند. از زمان عملیات ۷اکتبر، این اتحادیه با مجریان قانون برای سرکوب فعالیتهای دانشگاهی که آن را یهودستیزانه می دانند، همکاری می کند. آنها یک استراتژی قانونی برای تعقیب شاخه های «دانشجویان برای عدالت در فلسطین» ایجاد کردند و با ۲۰۰نفر از روسای دانشگاهها تماس گرفتند و از آنها خواستند که در مورد این گروه به اتهام حمایت از حماس تحقیق کنند. اتحادیه فراخوانهای مردمی برای اعتراض به حملات نظامی اسرائیل را "فعالیت طرفدار حماس" توصیف کرده است.

 غیر از تاثیر زیاد این اتحادیه بر جریان رسانه ای و دانشگاهی آمریکا، نکته قابل توجه تاثیر زیاد این اتحادیه بر سیاستمداران آمریکا است. بعنوان نمونه، مجلس نمایندگان آمریکا در مصوبه ۲۸نوامبر ۲۰۲۳خود به استناد آمار اتحادیه ضد افترا (ADL) مبنی بر افزایش ۳۸۳درصدی یهود ستیزی نسبت به سال قبل، اعلام کرد: «به صراحت و قاطعیت بیان می کند که صهیونیسم ستیزی یهودستیزی است.» (clearly and firmly states that anti-Zionism is antisemitism ) این عبارت قبلا توسط رئیس اتحادیه اعلام شده بود. مصوبه مجلس نمایندگان بلافاصله مورد تمجید اتحادیه ضد افترا ( ADL) قرار گرفت. اتحادیه همراه با آیپک دهه هاست که سیاست های خود را در حمایت از صهیونیست ها در آمریکا پیش می برد.

هر چند برخی از قانونگذاران و سیاستمداران آمریکا پیش از این در زمینه خطرات بالقوه بایتدنس برای امنیت ملی ایالات متحده و احتمال دسترسی دولت چین به اطلاعات کاربران و سوء استفاده از آن ابراز نگرانی کرده بودند، ولی به نظر می رسد آنچه موجب تعجیل در تصویب این لایحه شد، نگرانی از مطالب این پلتفرم در حمایت از فلسطین در بین نسل جوان و محتواهای ضد صهیونیستی آن بود که توسط لابیست های اتحادیه ضد افترا و آیپک تبلیغ و دنبال شد.

اتفاقات اخیر آمریکا در برخوردهای خشن با دانشجویان و اساتید و نقض حق تجمع، حق آزادی بیان، حق اعتراض، حق امنیت در محافل آکادمیک و دانشگاهی نقاب از چهره دمکراسی آمریکایی برداشت. باید در انتظار نشست و دید عملیات ۷اکتبر و در پی آن جنگ اسرائیل علیه غزه چه دستاوردهای دیگری در آینده با خود به ارمغان می آورد!/اطلاعات

کلید واژه ها: فلسطین اسرائیل فلسطین و اسرائیل حمله اسرائیل به غزه جمیله کدیور تظاهرات ضد اسرائیلی امریکا ایالات متحده امریکا امریکا و اسرائیل


( ۳ )

نظر شما :

Aysan Maral ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲۰:۵۵
خانم کدیور ضرب المثلی در ترکی داریم که می گوید: در چشم خودچوالدوز را نمی بینی اما در چشم دیگران مو را می بینی! راستی چند نفر در تظاهرات آمریکا کشته شدند؟؟ همچنین چند روز طول کشید تا پلیس دخالت کند؟
متعجب ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۰۴:۱۳
خانم کدیور اگه امریکا و غرب بد هست چرا تشریف نمی‌اورید ایران زندگی کنید.