خودداری بایدن و هریس از ملاقات با بارزانی

۱۰ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۰:۴۲ کد : ۲۰۲۴۷۹۵ سرخط اخبار

منابع آگاه به یک رسانه آمریکایی گفتند رئیس‌جمهور ایالات متحده و معاون او از دیدار با نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق سر باز زدند.

به گزارش ایسنا، منابع آگاه می‌گویند «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و «کامالا هریس» معاون او، هر ۲ از ملاقات رو در رو با «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق که یکی از متحدان آمریکا به شمار می‌آید و «در برابر نفوذ ایران در عراق عمل کرده است»، خودداری کردند.

پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن خبر داده بارزانی در هفته جاری برای یک سری دیدارهای سطح بالا با مقامات آمریکایی به واشنگتن رفته است. دیدار او با بایدن یا هریس نشان‌دهنده حمایت ایالات‌متحده از کردستان عراق بود، زیرا آن‌ها با بحران مالی ناشی از تصمیم بغداد برای کاهش درآمدهای نفتی‌شان مواجه هستند.

منابعی که با واشنگتن فری بیکن صحبت کردند، از جمله مقامات سابق ایالات متحده ابراز نگرانی کردند که نه بایدن و نه هریس زمانی را برای دیدار با مسرور بارزانی اختصاص ندهند.

یکی از مقامات سابق آمریکایی گفت موضع کاخ سفید در مورد نشست بارزانی به منزله‌ «مماشات با ایران» است.

این مقام سابق آمریکایی با اشاره به روابط نزدیک دولت عراق با ایران و اینکه بغداد همواره از معافیت تحریمی واشنگتن در رابطه با تامین انرژی از ایران بهره برده است، مدعی شد خودداری رئیس‌جمهور آمریکا و معاونش از دیدار با نخست‌وزیر کردستان عراق، مماشات کاخ سفید با ایرانی‌هاست.

بارزانی در جریان سفر خود با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا دیدار داشته است و انتظار می‌رود نشستی نیز با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی این کشور داشته باشد.


( ۸ )

نظر شما :

خسرو ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۷
آمریکا و غربی‌ها در بزنگاه انتخاب بین دولت رسمی عراق و دولت اقلیم ، همیشه دولت بغداد را انتخاب می‌کنند البته گوشه چشمی هم به اسرائیل دارند