روسیه: ۴۱ پهپاد اوکراینی بر فراز دریای آزوف و کریمه خنثی شدند

۱۴ آذر ۱۴۰۲ | ۰۹:۱۹ کد : ۲۰۲۳۴۴۹ سرخط اخبار

مقامات وزارت دفاع روسیه امروز (سه‌شنبه) گفتند، نیروهای اوکراینی به چندین هدف حمله پهپادی انجام داده که ۲۲ پهپاد توسط پدافند هوایی روسیه و ۱۳ پهپاد دیگر بر فراز دریای آزوف و کریمه رهگیری شدند.

به گزارش ایسنا، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که شب گذشته تلاش کی‌یف برای انجام یک حمله «تروریستی» با استفاده از پهپاد به اهدافی در خاک روسیه خنثی شد.

در این بیانیه آمده‌است: سامانه‌های پدافند هوایی ۲۲ پهپاد اوکراینی را منهدم و ۱۳ پهپاد دیگر را بر فراز آب‌های دریای آزوف و قلمرو جمهوری کریمه رهگیری کردند.

رفت‌وآمد روی پل اصلی که روسیه را به شبه جزیره کریمه متصل می‌کند، به حالت تعلیق درآمد. همچنین از رانندگان خواسته شده تا خونسردی خود را حفظ کرده و دستورالعمل‌های مربوطه را دنبال کنند.

طبق گزارش راشا تودی، مقامات دلیل این تعلیق را اعلام نکرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد که حدود ساعت شش صبح امروز چهار فروند پهپاد دشمن بر فراز دریای آزوف منهدم و دو پهپاد دیگر رهگیری شدند.

در پایان ماه گذشته، دفاع روسیه گزارش داد که ۱۳ پهپاد اوکراینی را که سعی در هدف قرار دادن مواضعی در شبه جزیره کریمه داشتند، سرنگون کرد.

کی‌یف در ماه‌های اخیر حملات موشکی و پهپادی خود را به کریمه افزایش داده‌است.

ارتش روسیه اعلام کرد، در ماه اکتبر ده‌ها پهپاد اوکراینی بر فراز دریای سیاه و بخش شمال‌غربی شبه جزیره کریمه مشاهده و منهدم شدند.

به گفته ارتش روسیه، اوکراین در ۱۳ سپتامبر به یک کارخانه کشتی‌سازی در سواستوپل با موشک‌های کروز حمله کرد و به دو کشتی نیروی دریایی آسیب رساند. ۹ روز بعد، یک موشک به مقر ناوگان دریای سیاه در سواستوپل اصابت کرد.

اوکراین همچنین چندین بار از شهپادها برای حمله به زیرساخت‌های بندری روسیه در سواستوپل استفاده کرده‌است. این شهپادها (پهپادهای دریایی) زیرساخت‌های حمل و نقل کلیدی از جمله پل ۱۹ کیلومتری کریمه را هدف قرار دادند که در حمله ماه ژوئیه به شدت آسیب دید، اما در ماه اکتبر تعمیر و به طور کامل بازگشایی شد.

مناطق مرزی روسیه شامل کورسک، بریانسک و بلگورود و همچنین کریمه و مسکو، از زمانی که روسیه عملیات نظامی خود را در اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ آغاز کرد، بارها هدف هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی قرار گرفته‌اند. مقامات روسیه همچنین کی‌یف را به طراحی «اقدامات خرابکارانه» از طریق هدف قرار دادن سایت‌های زیرساختی اصلی، از جمله نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور متهم کرده‌اند.

براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کی‌یف در ماه‌های اخیر حملات خود را به خاک روسیه افزایش داده‌است و در همین حال ضدحمله اوکراین که در اوایل ژوئن آغاز شد، نتوانسته هیچ پیروزی قابل توجهی را به همراه داشته باشد؛ اما این درحالی‌ است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفته که این کشور برنامه‌ای برای ادامه ضدحملاتش دارد تا در برابر روسیه به پیروزی دست یابد.


نظر شما :