احمدیان: در گسترش روابط با همسایگان هیچ محدودیتی قائل نیستیم

۱۴ آذر ۱۴۰۲ | ۰۹:۱۷ کد : ۲۰۲۳۴۴۶ سرخط اخبار

محسن علی اکبر نامدار المندلاوی، نایب رئیس اول مجلس نمایندگان عراق عصر روز دوشنبه با علی اکبر احمدیان نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و در باره مسائل دو جانبه، آخرین تحولات منطقه و اوضاع غزه با او گفتگو کرد.

به گزارش ایسنا، در این دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به عمق روابط دو کشور بر ضرورت گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی تهران - بغداد و رفع موانع موجود تاکید کرد.

احمدیان، با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همه جانبه روابط و تامین نیازهای عراق به ویژه در حوزه فناوری‌های پیشرفته گفت: در گسترش روابط با همسایگان هیچ محدودیتی قائل نیستیم.

وی با تجلیل از مواضع صریح و ثابت عراق در محکومیت رژیم کودک کش صهیونیستی و مقابله با جنایات این رژیم به ویژه قانون جرم انگاری عادی سازی روابط با اشغالگران صهیونیستی و همچنین مصوبه مجلس عراق در اخراج  نظامیان آمریکایی ابراز امیدواری کرد؛ خواست ملت عراق در کوتاه کردن دست بیگانگان از منابع مالی و اقتصادی عراق هر چه زودتر محقق شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تشکر از تلاش های دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان در مبارزه با تروریسم تصریح کرد؛ تبدیل توافق امنیتی میان ایران و عراق به قانون در پارلمان با توجه به ممنوعیت حمله به خاک کشورهای همسایه در قانون اساسی عراق، می تواند گام بسیار مهم و موثری در برقراری ثبات و امنیت پایدار در مرزهای دو کشور باشد.

احمدیان با تاکید بر تاثیر همکاری مجالس قانون گذاری ایران و عراق و سایر کشورهای اسلامی بر گسترش اقدامات و کمپین های پارلمانی علیه رژیم صهیونیستی افزود: قطع ارتباط با این رژیم و تحریم همه جانبه و مجازات جنایتکاران جنگی صهیونیستی باید از سوی مجالس کشورهای اسلامی پیگیری شود.

در این دیدار محسن علی اکبر نامدار المندلاوی، نایب رئیس اول مجلس نمایندگان عراق با اشاره به روابط گرم ودیرینه دو کشور تصریح کرد؛ مجلس و دولت عراق ضمن آمادگی کامل برای گسترش بیش از پیش روابط با جمهوری اسلامی ایران تلاش خواهند کرد موانع تجاری، مالی و اقتصادی میان دو کشور بر طرف شود.

المندلاوی گفت: ظرفیت های عراق و پارلمان این کشور با توجه به ریاست دوره ای مجلس عراق بر اتحادیه مجالس کشورهای عربی  فرصت مغتنمی برای حمایت از آرمان ملت فلسطین است.

نایب رئیس اول مجلس نمایندگان عراق، قانون اخراج آمریکایی‌ها را خواسته‌ی بر حق ملت عراق ذکر کرد و افزود: با قدرت اجرای کامل این قانون را پیگیری خواهیم کرد.

المندلاوی، با اشاره به پیروزی کشور سوریه بر تروریست‌های داعشی و بازگشت این کشور به اتحادیه عرب، همگرایی و همکاری کشورهای منطقه در مقابله با تروریسم به ویژه رژیم تروریستی و تروریست پرور صهیونیستی را خواستار شد.


نظر شما :