معرفی کتاب

اپوزسیون وفادار

بررسی عملکرد اخوان المسلمین اردن همزمان با بیداری اسلامی در منطقه از ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱
۱۰ آذر ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰ کد : ۲۰۲۳۳۲۱ اخبار اصلی کتابخانه
نویسندگان: دکتر سید حمزه صفوی و سعید جمشیدی ناشر: مرکز آینده پژوهی جهان اسلام
اپوزسیون وفادار

دیپلماسی ایرانی: اخوان‌المسلمین با حکومت پادشاهی اردن از بدو تأسیس روابط حسنه‌ای با همدیگر داشته‌اند و هر چقدر از تأسیس این جنبش می‌گذرد روابط حسنه به تیرگی می‌گراید و علت آن را باید در خواسته‌ها و مطالباتی که اخوان‌المسلمین از حکومت دارند، و متقابلاً طبقه حاکم این خواسته‌ها را در تعارض با خود می‌بیند، جویا باشیم.

آنچه را در بررسی محدوده زمانی در این کتاب مورد بررسی قرار می‌گیرد از سال‌های 2011 به بعد است. درست زمانی که بیداری اسلامی در اواخر سال 2010 کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا را در بر می‌گیرد و از این تاریخ به بعد اخوان‌المسلمین اردن با شرکت در اعتراضات، تحریم انتخابات و اتهام‌زنی به حکومت به عنوان یک جریان مخالف در برابر حکومت قد علم می‌کند و موج جدیدی از روابط خصمانه با حکومت را آغاز می‌کند.

شاخه سیاسی جنبش یعنی جبهه عمل اسلامی با شرکت در انتخابات به ایفای نقش در عرصه سیاسی می‌پردازد و این در حالی است که ما می‌بینیم اخوانی‌ها همچنان متعهد به حکومت و پادشاه هستند و به عنوان یک اپوزیسیون وفادار عمل می‌کنند ولی در مقابل پادشاهی اردن به جای برخورد مستقیم از قبیل روش‌هایی نظیر خشونت، زور و سرکوب این گروه را از درون تکه‌تکه می‌کند.

لینک دسترسی در وبسایت مرکز:

 

B2n.ir/z27583

کلید واژه ها: اردن سید حمزه صفوی اخوان المسلمین اردن اخوان المسلمین سعید جمشیدی


( ۴ )

نظر شما :