در کنار روسیه

چین تصمیم گیرنده اصلی بازار نفت است نه امریکا

۲۳ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۰۱۸۶۸۸ اخبار اصلی اقتصاد و انرژی
هرچند گزارش ها نشان می دهد که عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت به چین است ولی این کشور مقدار زیادی نفت از ایران و روسیه وارد می کند. اگر نفت روسیه را که به نام دیگر کشورها به چین صادر می شود در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که روسیه بزرگترین صادر کننده نفت به چین است. 
چین تصمیم گیرنده اصلی بازار نفت است نه امریکا

نویسنده: انس بن فیصل الحجی

دیپلماسی ایرانی: چین در سال های گذشته توانسته است با مداخله در بازار نفت، مانع افزایش بیش از حد قیمت ها شود و اکنون نیز همان سیاست را ادامه می هد. چین در سال 2021 مقدار زیادی نفت را با برداشت از ذخایر تجاری و راهبردی خود وارد بازار کرد تا مانع رسیدن قیمت آن به بشکه ای 100 دلار شود و موفق هم شد. 

برنامه چین در آغاز سال 2022 پر کردن مجدد مخازن راهبردی نفت خود همزمان با کاهش فصلی تقاضای نفت و کاهش قیمت آن بود ولی حمله روسیه به اوکراین همه چیز را تغییر داد و موجب افزایش شدید قیمت نفت شد و در پی آن، چین نفت بیشتری از مخازن راهبردی خود برداشت کرد. اما کاهش چشمگیر قیمت نفت روسیه در مقایسه با نفت خام برنت، همزمان با محدودیت رفت و آمد در شهرهای چین برای جلوگیری از شیوع کرونا که مصرف سوخت را کاهش داد، به چین فرصت داد مخازن نفت خود را دوباره با قیمتی پایین پر کند به طوری که اکنون میزان ذخایر نفت چین از یک میلیارد بشکه فراتر رفته و 200 میلیون بشکه از ذخایر نفت آمریکا بیشتر است. 

وجود این ذخایر عظیم نفت در چین به این کشور امکان می دهد با برداشت از این ذخایر مانع افزایش قیمت نفت شود. هرچند گزارش ها نشان می دهد که عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت به چین است ولی این کشور مقدار زیادی نفت از ایران و روسیه وارد می کند. اگر نفت روسیه را که به نام دیگر کشورها به چین صادر می شود در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که روسیه بزرگترین صادر کننده نفت به چین است. 

هرچند الکساندر نوواک، معاون نخست وزیر روسیه و وزیر سابق انرژی این کشور از کاهش تولید نفت به میزان 500 هزار بشکه در روز در واکنش به تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه (بشکه ای 60 دلار) از سوی گروه هفت و اتحادیه اروپا سخن گفته است، ولی این تصمیم های مسکو عمدتا ماهیت سیاسی دارد و تاثیر آنها بر بازار نفت، اندک خواهد بود. همچنین توقف صادرات فرآورده های نفت روسیه در اوایل ماه فوریه کنونی، اقدامی موقت است که ریشه در شرایط جوی دارد. به همین علت می توان گفت دلیلی برای افزایش چشمگیر قیمت نفت به علت تحولات در چین و روسیه، وجود ندارد. در حالی که می توان گفت الآن این چین است که برای بازار نفت تصمیم می گیرد نه ایالات متحده که تا پیش از این تصمیم گیرنده قیمت در بازارهای نفتی بود.

منبع: ایندیپندنت عربی/ تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: چین روسیه نفت بازار نفت چین و روسیه بازار جهانی نفت صادرات نفت ایران صادرات نفت ایران به چین صادرات نفت روسیه به چین امریکا ایالات متحده امریکا


( ۸ )

نظر شما :