گزارش دیپلماسی ایرانی از مجمع گفت وگوی تهران

امیرعبداللهیان: انتظار نداشتیم بیانیه سال ۲۰۱۴ نشست وزرای خارجه منطقه و چین کپی پیست شود/ کمال خرازی: ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی است

۲۸ آذر ۱۴۰۱ | ۱۶:۲۵ کد : ۲۰۱۶۴۹۶ اخبار اصلی اخبار داخلی
وزیر امور خارجه در ادامه به توسعه روابط با چین اشاره کرد و اظهار داشت: ما از همکاری های منطقه ای چین با کشورهای منطقه همواره استقبال کرده ایم؛ تهران و پکن در سال های اخیر سطح مناسبات خود را به همکاری های بلندمدت راهبردی ارتقا داده اند؛ هفته گذشته دو نماینده عالی ایرانی و چینی برای پیگیری اجرای برنامه جامع مشترک همکاری های راهبردی دو کشور در تهران گفت و گو کردند و ما در مسیر اجرای همکاری های ۲۵ ساله با سرعت و با نگاه همه جانبه به پیش می رویم. ما در این فضای همکاری انتظار نداشتیم که بیانیه سال ۲۰۱۴ نشست وزرای خارجه منطقه و چین در مورد جزایر تعلق داشته ابدی و تاریخی به جمهوری اسلامی ایران کپی - پیست و تکرار شود. مراتب ناخرسندی و اعتراض خود را از مجاری دیپلماتیک به شکل رسمی و ارسال یادداشت رسمی به طرف چینی اعلام و ابلاغ کردیم. به صراحت اعلام کردیم که در مسیر حفظ تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران با هیچ طرفی تعارفی نداریم.
امیرعبداللهیان: انتظار نداشتیم بیانیه سال ۲۰۱۴ نشست وزرای خارجه منطقه و چین کپی پیست شود/ کمال خرازی: ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی است

دیپلماسی ایرانی: سومین مجمع گفت وگوی تهران، امروز دوشنبه با حضور میهمانان خارجی اعم از سفرا، وزیر امور خارجه نیکاراگوئه، معاون وزرای امور خارجه ونزوئلا و قطر و روسا و نمایندگان اندیشکده های ایرانی و خارجی در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و با حضور جمعی از خبرنگاران برگزار شد.

دبیر این نشست آقای محمدحسن شیخ‌الاسلامی بود که در ابتدای نشست گفت: مفهوم نشست امسال یعنی رهیافتی به دوستی و همسایگی، در راستای سیاست خارجی دولت سیزدهم و بسیار فراتر از مفهوم قدیمی همسایگی است که هدف آن ایجاد و تثبیت همسایگی متکی به مفهوم عمیق اعتماد با کشورهای همسایه است.

وی در توضیح جزئیات مجمع گفت‌وگوی تهران، گفت: در این نشست درباره چهار موضوع بحث خواهد شد و حوزه‌های اصلی گفتگوها امنیت غرب آسیا و خلیج فارس، امنیت انرژی، بحران اوکراین و تحولات افغانستان و تشکیل دولت فراگیر در این کشور است.

شیخ‌الاسلامی با اشاره به بررسی مکانیسم‌های اجرایی موثرتر در ساختارهای امنیتی منطقه خاورمیانه و غرب آسیا در مجمع گفت وگوی تهران اظهار داشت: بحث و تحلیل شرایط فلسطین و نحوه حل و فصل معضلات این کشور و ظلم‌های رژیم آپارتاید صهیونیستی به مردم فلسطین در این اجلاس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی گفت‌وگوهای نشست را بر اساس تنوع مسیرهای تعامل، دانست و گفت: مفهوم امنیت انرژی، ایجاد شرایط بُرد – بُرد در این حوزه برای کشورهای منطقه، شناسایی ریشه‌های بحران اوکراین و جلوگیری از تسری آن به بخش‌های دیگر جهان، بررسی متغیرهای تعیین کننده در افغانستان برای تشکیل دولتی فراگیر و مسئولیت جهانی در قبال مردم این کشور و چگونگی ایجاد صلح پایدار در افغانستان از پرسش‌هایی است که در این نشست در پی پاسخ آنها هستیم.

شیخ‌الاسلامی مسئولیت محققان و مهمانان این نشست را کمک به ایجاد رویکرد عمیق‌تری از مسائل بین‌الملل دانست و گفت: تلاش می‌کنیم تا گامی صادقانه در زمینه ایجاد تفاهم برداریم.

عادل عبدالمهدی: قرن ۲۱ طلوع قدرتهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین است

بعد از او عادل عبدالمهدی، نخست وزیر اسبق عراق که با عبای عراقی در نشست حاضر شده بود، سخنرانی کرد و ضمن بیان اینکه افتخار می کند در این نشست شرکت دارد، گفت: دوقطبی آمریکا و شوروی از بین رفته است و قدرت‌های جدیدی در حوزه موشکی، هسته‌ای و پهپادی ظهور کرده‌اند. برخی از شاخص‌ها را در وضعیت فعلی جهان وجود دارد و بسیار سخت در این موارد صحبت کنیم، درگیرهایی امروز بین کشورهای سلطه گر و کشورهای مظلوم وجود دارد و تا وقتی این موضوعات را متوجه نشویم نمی‌توانیم درک درستی از وضعیت کشور داشته باشیم. قدرت‌های غربی بسیاری از توانمندی‌های نظامی خود از جمله قدرت هسته‌ای، موشکی و پهپادی خود را از دست داده‌اند. 

نخست وزیر اسبق عراق که خود برای نخستین بار توافقنامه عراق و چین را امضا کرد، در ادامه افزود: در زمینه اقتصادی سرانه تولید ملی کشور چین به سی تریلیون دلار رسیده، چین دومین کشور دارنده اوراق مالی خزانه‌داری آمریکا شده است. در مقابل بدهی‌های آمریکا بیشتر از تولید ناخالص ملی است و کشورهای سرمایه‌داری جایگزین هم شدند که عامل ناتوانی آنها شده است. در سال ۲۰۲۱ در آمریکا بیش از دو میلیون زندانی وجود داشته که بیشترین تعداد در جهان است. از ۲۰ درصد زندانیان دنیا حدود دو میلیون نفر در آمریکا هستند. در چین با وجود اینکه جمعیت آن چند برابر جمعیت آمریکاست حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار زندانی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: جهان در حال در تغییر است و دوقطبی آمریکا و شوروی از بین رفته است. قدرت‌های جدیدی در حوزه موشکی، هسته‌ای و پهپادی ظهور کرده‌اند.

نخست وزیر اسبق عراق یادآور شد: در زمینه اقتصادی، سرانه خرید چین در سال ۲۰۲۲ به ۳۰ تریلیون دلار رسیده است. سهم چین در سال ۲۰۲۰ در حوزه تجارت بین‌المللی به ۱۴ درصد رسید.

وی سپس تاکید کرد، ما شاهد پدیده‌ای تاریخی هستیم و مرکز ثقل به کشورهای مستعمره سابق نظیر هند منتقل شده است.

وی منطقه خلیج فارس، دریای عرب، دریای سرخ و اقیانوس هند را از مسیرهای اصلی در تجارت بین الملل دانست و یادآور شد: اشغالگری رژیم صهیونیستی همچنان یکی از عوامل مهم بحران زا در منطقه است.

نخست وزیر اسبق عراق تاکید کرد: اهتمام ما تمرکز بر کاهش قدرت نظام سلطه و ایجاد جایگزین هایی برای آن است زیرا به نظر می رسد قرن ۲۱ طلوع قدرت های آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین است.

کمال خرازی: ورود چین به مسائل تمامیت ارضی ایران خطا بود
 
بعد از او دکتر کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی و وزیر امور خارجه اسبق کشورمان به پشت تریبون رفت و سخنرانی کرد؛ و با اعلام اینکه «ایران آمادگی بازگشت به تعهدات برجامی را دارد» گفت: مشکلات بسیاری تاکنون حل شده و فقط موضوعات پادمانی مانده است که امیدواریم در سفر کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، این موضوعات حل شود.

کمال خرازی وزیر اسبق امور خارجه روز دوشنبه در سومین مجمع گفت‌وگوی تهران با ابراز امیدواری به اینکه این نشست موجب کشف حقیقت و گفت وگو درباره مسائل منطقه خاورمیانه شود، خطاب به مهمانان گفت: شما پیش از رسیدن به تهران ادراکات دیگری از تهران داشتید و تصور می‌کردید که تهران صحنه جنگ و اغتشاش و درگیری است. دلیل این ادراک بمباران خبری و سازمانی است که دستگاه‌های اطلاعاتی غرب به بهانه‌های مختلف علیه ایران به وجود آورده‌اند. در کنار این بمباران خبری رسانه‌های جمعی غرب و شبکه‌های اجتماعی تحت نفوذ، بیگانگان با ورود اسلحه به ایران از نقاط مرزی، سازماندهی نیروهای تروریستی در خارج و وارد کردن آن‌ها به ایران، اغتشاشات را کشور به وجود آوردند.

خرازی با تاکید بر اینکه اعتراض حق هر شهروندی است و ایرانیان هم از این حق باید برخوردار باشند، گفت: اعتراض با اغتشاش تفاوت دارد و هیچ حکومتی اجازه به خطر افتادن امنیت کشورش را نمی‌دهد بلکه با اقتدار جلوی اغتشاش را هم می‌گیرد. در اروپا و آمریکا هم نحوه برخورد با اغتشاشگران مشخص است.

ریاست شورای راهبردی روابط خارجی موضوع اغتشاش در ایران را یک مسئله صرفا داخلی ندانست و گفت: مشکل فقط ناشی از مشکلات معیشتی حاصل از تحریم نبود بلکه جنگ هیبریدی علیه ایران به راه افتاد که در آن هم سیستم خبری، هم عملیات تروریستی و هم دستگاه‌های سیاسی و اطلاعاتی کشورها خارجی در آن درگیر بودند و این جنگ از قبل طراحی شده و منتظر جرقه بود که فوت خانم مهسا امینی این بهانه را به آنها داد. این جنگ شامل همه اضلاع نظامی، سیاسی خبری و اجتماعی بوده و تخریب افکار عمومی از وجهه‌های این جنگ هیبریدی است که به آن جنگ شناختی می‌گویند که تغییر ذهنیت مردم یک کشور نسبت به جامعه، حکومت و کشور خود است.

خرازی با بیان اینکه ناتو و دیگر ارتش‌ها در حال افزودن عرصه جدید به مفهوم جنگ هستند، گفت: عرصه ذهن به عرصه‌های جنگ اضافه شده و در پی راه‌های تاثیرگذاری و تخریب ذهن مردم هستند و جنگ شناختی را هم به عرصه جنگ اضافه کرده‌اند تا شناخت انسان‌ها تخریب شود.

وی را از مسائل درگیر منطقه دانست و گفت: پس از آنکه به همت دانشمندان ایرانی به تکنولوژی هسته‌ای دست پیدا کردیم، زمانی بود که طرف‌های اروپایی حتی با ۱۵ سانتریفیوژ هم موافقت نمی‌کردند و در پی تضمین عینی از ایران به منظور نرفتن به سمت سلاح هسته‌ای بودند که این تضمین عینی نداشتن غنی سازی بود. با مقاومت ایران و همت دانشمندان اکنون ۱۹ هزار سانتریفیوژ را در چرخش داریم و آنها ناچار به مذاکره برای حل مسئله هسته‌ای ایران شدند اما با امضای برجام هم تعهدات غربی‌ها اجرا نشد و در نهایت هم آمریکا از آن خارج شد.

خرازی با اشاره به اینکه ما امروز از توانایی لازم هسته ای برخورداریم اما درصدد تولید بمب نیستیم، تاکید کرد: ایران قصد ساخت سلاح هسته‌ای را ندارد.

ریاست شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این پرسش که چرا ایران بمب اتم تولید نمی‌کند، توضیح داد: اولا از نظر اعتقادی تولید بمب را حرام می‌دانیم و از نظر راهبردی هم آن را راهگشا نمی‌دانیم، برای اینکه اگر ایران به سمت سلاح هسته‌ای حرکت کند در منطقه مسابقه هسته‌ای آغاز می‌شود. ما دهه‌هاست خواهان منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای هستیم و معتقدیم که سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل هم باید نابوده شده و به پادمان بپیوندد.

خرازی با بیان اینکه سلاح هسته‌ای را الزاما مولفه امنیت نمی دانیم، گفت: داشتن فناوری هسته‌ای بازدارنده و نشان‌دهنده توانایی ماست. 

وی تاکید کرد، ایران آمادگی بازگشت به تعهدات برجامی را دارد و مشکلات بسیاری تاکنون حل شده و فقط موضوع پادمانی مانده و امیدواریم در سفر کارشناسان این موضوعات حل شود.

خرازی با بیان اینکه  توسعه نیاز به همکاری کشورهای منطقه دارد، گفت: جمهوری اسلامی مخالف دخالت سیاسی و نظامی بیگانگان و باج‌دهی برخی کشورها به قدرت‌های جهانی است. سرمایه‌گذاری همه کشورهایی که دارای  فناوری، سرمایه و اقتصاد بالاتری هستند، مورد تایید است اما نباید در مسائل منطقه دخالت شود، منطقه احتیاج به گفتگو دارد و کشورها با این گفتگو باید مشکلات خود را حل کنند. ایران به گفت وگو اعتقاد دارد، خواهان صلح است و از ۲۰۰ سال گذشته به کشوری حمله و تجاوز نکرده و با آن مخالفت است‌. طبیعی است که به کشورها و ملت‌های بیدار شده کمک کنیم و هر جا که از ما خواسته شود در راه استیفای حقوق ملت‌ها ورود کنیم. ایران آماده ایجاد زمینه برای گفت‌وگو میان کشورهای منطقه است. 

ریاست شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به دیدار اخیر رئیس جمهوری چین، از منطقه گفت: از این دیدارها که منجر به توسعه منطقه می‌شود، استقبال می‌کنیم اما ورود به مباحثات سیاسی و تمامیت ارضی ایران  بود و گرچه سعی کردند جبران کنند اما این خطا به مثابه این بود که ما هم درباره وضعیت تایوان که جز خاک چین است اظهارنظری کنیم که برای آنها قابل قبول نخواهد بود. 

وی ابراز امیدواری کرد چینن خطاهایی تکرار نشود و جبران شود.

خرازی درباره جنگ اوکراین هم گفت: از ابتدا مخالف این درگیری بودیم اما مشاهده می‌کردیم که غرب در تلاش بود تا دو کشور را به جنگ بکشاند و حرکت نیروهای ناتو روسیه را وادار به واکنش کرد. ما جنگ و خسارات آن را تجربه کردیم و می‌دانیم که جنگ امر مطلوبی نیست. درگیری اوکراین هم باید از طریق گفتگو پایان پذیرد و ایران آماده ایجاد زمینه برای این گفت وگوهاست.

وزیر اسبق امور خارجه با اشاره به مشکلات عراق هم گفت: عراق در سال‌های گذشته با مصیبت‌ها و نابسامانی‌های زیادی روبه رو بود، برای دولت جدید عراق آروزی موفقیت کرده و امیدواریم در مسیر مقابله با تروریسم و توسعه عراق موفق شود. ایران هم مانند همیشه که در کنار این کشور بوده و جان‌های عزیزی مانند شهید سلیمانی را هم در این مسیر تقدیم کرده، آماده کمک به دولت بغداد است.  

خرازی درباره معضلات افغانستان هم گفت: افغانستان همسایه ایران بوده و تاثیر زیادی بر امنیت ما دارد. همواره به طالبان توصیه کردیم که با تروریسم مبارزه کرده و از ورود نیروهای بیگانه به خاک این کشور به بهانه های مختلف جلوگیری کنند و حکومت فراگیر با حضور همه اقوام و مذاهب تشکیل دهند.
وی تاکید کرد: یک قوم نمی‌تواند بر کشور چند قومی و مذهبی حکومت کند و امیدواریم که رهبران طالبان با این نگاه به آینده توجه کنند و ایران هم آماده کمک برای ایجاد صلح و ثبات پایدار در این کشور است. 

وزیر خارجه نیکاراگوئه: افول ایالات متحده آمریکا نزدیک است

وزیر امور خارجه نیکاراگوئه با بیان اینکه افول ایالات متحده آمریکا نزدیک شده است، گفت: دنیا در تغییر هدف جدید به سر می‌برد و در آستانه چندجانبه‌گرایی دولت‌های مستقل است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، دنیس مونکادا روز دوشنبه در سومین مجمع گفت‌وگوی تهران (TDF ۲۰۲۲) که در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد، گفت: از دولت جمهوری اسلامی ایران و برادرم آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه برای سازماندهی سومین نشست تهران تشکر می‌کنم و سلام رییس جمهور نیکاراگوئه را ابلاغ می‌کنم.

وزیر خارجه نیکاراگوئه افزود: دنیا در تغییر هدف جدید به سر می‌برد و در آستانه چندجانبه‌گرایی و دولت‌های مستقل است .

وی با بیان اینکه شعار سیاست ایران شامل سیاست و همسایگی است و بر حقوق بین‌الملل و توسعه روابط بر پایه اعتماد تاکید دارد، اظهار داشت: ما پرچم‌های عادلانه را برای خیر بشریت افراشته می کنیم.

مونکادا با اشاره به جنگ اوکراین ادامه داد: دولت آمریکا با نقض حقوق بین الملل از کشورهای اتحادیه اروپا و اوکراین به ابزاری برای هجمه علیه روسیه و مرز روسیه استفاده کرده و صلح و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار داده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی نیکاراگوئه روابط کشورش با ایران را دوستانه، بردارانه و ضد امپریالیستی توصیف کرد و با تاکید بر حمایت نیکاراگوئه از دولت و ملت ایران گفت: اعتقاد ما به دوستی چندجانبه گرایانه و برای صلح و امنیت و پیشرفت است.

وی با بیان اینکه افول ایالات متحده نزدیک شده و شرایط برای قطع تحمیل های امپریالیستی فراهم است، افزود: نشست تهران می‌تواند فرصتی را فراهم کند که راه برای همکاری ملت های دنیا باز شود.

امیرعبداللهیان: آماده همکاری با همسایگان هستیم

پس از او وزیر امور خارجه کشورمان سخنرانی خود را آغاز کرد. وزیر امور خارجه گفت: آماده اعتمادسازی و همکاری در همه ابعاد و سطوح با همسایگان در منطقه و حوزه خلیج فارس هستیم تا یک بار برای همیشه تفکر تامین امینت از خارج منطقه کنار رفته و با همیاری کشورهای منطقه امنیت پایداری در منطقه به وجود آید. امیدواریم با تبادل دیدگاه‌ها بتوانیم آخرین تحولات منطقه‌ای و بین المللی چالش های منطقه و فراروی جهان را مورد واکاوی قرار دهیم.

امیرعبداللهیان برگزاری موفق جام‌جهانی فوتبال به معاون وزیر امور خارجه قطر تبریک گفت و از همراهی این کشور با تیم‌ ملی فوتبال ایران تشکر کرد.

وزیر امور خارجه مجمع تهران را مجمعی برای گفتگو، اشتراک گذاری و ایجاد فضای مفاهمه دانست و گفت: در این نشست صاحبنظران سخن می‌گویند و امیدوارم این گفت وگوها برای ایجاد منطقه‌ای آرام و با ثبات‌تر و جهانی صلح‌آمیزتر داشته باشیم. این مجمع در سال جاری با مفهوم محوری سیاست همسایه محور ایران با رهیافتی به سوی دوستی و اعتمادسازی برگزار می‌شود تا یادآوری کند دولت ایران مفهوم همسایگی را محور سیاست خود قرار داده و با تمام توان به اعتماد سازی و تقویت پایه‌های دوستی در منطقه می‌اندیشید و با قوت گام برمی‌دارد.

امیرعبداللهیان گفت: در غرب آسیا، منطقه ای که تحولات آن همواره پرچالش و تاثیرگذار بر سایر مناطق بوده، ما همسایگان خود را که با آنها اشتراکات تمدنی، تاریخی، فرهنگی و دینی داریم، برادران خود می دانیم. ما امنیت و رفاه آنان را امنیت و رفاه خود می دانیم. ایران همواره یکی از پایه های امنیت و ثبات در منطقه و در خط مقدم مبارزه با تروریسم داعش به عنوان تهدیدی مشترک برای منطقه و کل بشریت بوده است. ایران همواره در خط مقدم مبارزه با انواع تروریسم در منطقه و جهان بوده است. مایلم در آستانه سالگرد ترور جنایتکارانه آمریکایی و به شهادت رساندن دو قهرمان بزرگ مبارزه با تروریسم، شهید ابومهدی المهندس و شهید سردار حاج قاسم سلیمانی، یادی کرده باشم و یاد و خاطره این قهرمانان بزرگ حافظ ایران و عراق و امنیت منطقه و جهان را گرامی بدارم.

وزیر امور خارجه گفت: ما همواره اطمینان داده ایم که آماده اعتمادسازی و همکاری در همه ابعاد و سطوح با همسایگان خود در منطقه، از جمله همسایگان خود در حوزه خلیج فارس هستیم تا یک بار برای همیشه، تفکر "تامین امنیت از خارج از منطقه" کنار رود و همکاری و همیاری کشورهای منطقه، امنیت پایدار را به ارمغان آورد.وی ادامه داد: در همین چارچوب، مایلم اعلام نمایم که آماده ایم نشست مشترک وزرای خارجه و دفاع را میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر همسایگان برگزار کنیم. در نگاه به غرب آسیا، لازم می دانم تاکید کنم که مساله فلسطین و حقوق تضییع شده ملت مظلوم آن همچنان شرمسارانه بر پیشانی بشریت خودنمایی می کند و رژیم اشغالگر صهیونیستی، سیاست های تجاوزکارانه و ظالمانه خود را در سکوت نظام مند مدعیان حقوق بشر ادامه می دهد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: دولت رئیس جمهور جناب آقای دکتر رئیسی از ابتدای کار دست همسایگان را به گرمی فشرده و آمادگی داریم که از مسیر گفت وگو و همکاری های سازنده و رو به جلو بر گام های عملی هر چه بیشتر در مسیر توسعه همه جانبه همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بیش از پیش تمرکز یابیم.

امیرعبداللهیان به موضوع جنگ اوکراین اشاره کرد و گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران تاکنون، پیوستگی و تداوم داشته است. سیاست اصولی ما نفی توسل به زور و تاکید بر حل و فصل مناقشه از طریق سیاسی بوده است. ما از ابتدای این بحران با اتخاد بی طرفی فعال، بر این موضع تاکید کرده ایم که نگرانی های امنیتی مشروع طرفین باید در نظر گرفته شود و از طریق گفتگو حل و فصل شود. اعتقاد داریم که نگاه تک بعدی به این بحران پاسخ گو نیست. پس باید به ریشه های بحران و رفتار غیرمسئولانه برخی کنشگران در ایجاد زمینه های بحران، دامن زدن به آن و تحریک و تهییج یک طرف بحران نیز پرداخته شود. امروز شاهد هستیم اروپا دارد بهای هزینه سیاست های ایالات متحده را که دور از محدوده بحران ایستاده است، می پردازد.

امیرعبداللهیان ضمن تاکید مجدد بر بی‌پایه و اساس بودن ادعای ارائه تسلیحات و پهپاد از سوی جمهوری اسلامی ایران به یکی از طرف‌های بحران اظهار داشت: تاکید می کنیم هیاهو درباره ارسال پهپاد ایرانی در شرایطی که میلیاردها دلار انواع سلاح از کشورهای غربی برای تداوم جنگ وارد اوکراین شده است، هدفی جز سرپوش گذاشتن بر روند دمیدن غرب در آتش جنگ در خشونت در اوکراین ندارد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در مساله اتصالات منطقه‌ای و امنیت انرژی، ما معتقد به هم افزایی و ایفای نقش مثبت و سازنده همه کشورها در مناطق پیرامونی از غرب آسیا تا اوراسیا و هم پیوندی و هم تکیملی ظرفیتهای مختلف آن هستیم. ضمن تاکید بر آمادگی خود جهت ایفای نقش سازنده و محوری جمهوری اسلامی ایران در تقویت اتصالات منطقه ای، بر ضرورت حفظ خطوط ژئوپلتیک کنونی در منطقه قفقاز تاکید داشته و پای می فشریم. امنیت، موضوعی متقابل است و با این منطق، امنیت وقتی فراهم است که امنیت همه فراهم باشد. آنگاه امنیت انرژی نیز در عالی ترین سطح خود فراهم خواهد بود.

امیر عبداللهیان به موضوع افغانستان اشاره کرد و اظهار داشت: در افغانستان، شاهدیم که بیست سال حضور اشغالگران هیچ ثمری از نظر ایجاد امنیت و زیرساخت های اقتصادی و رفاهی برای مردم صبور این کشور در بر نداشته و اکنون مردم افغانستان در شرایط کاملا نامناسب و نگران کننده ای به سر می برند. آمریکا از افغانستان رفته اما با دورایستایی و استفاده ابزاری از گروه های تروریستی، به دنبال تداوم حضور خود در این کشور و ایجاد چالش برای کشورهای منطقه از این طریق است. ما مردم افغانستان را که با آنان اشتراکات تاریخی، تمدنی، فرهنگی، دینی و زبانی داریم، چون مردم خود می دانیم و بر خلاف مدعیان دروغین حقوق بشر، نسبت به سرنوشت آنان مسئولانه عمل می کنیم. در یک سال و نیم اخیر ایران پذیرای خیل عظیم آوارگان افغانستانی بوده در حالی که در کشورم در شرایط سخت‌ترین تحریم‌ها به سر می‌برد با سخاوتمندی آنها را پذیرفته‌ است. ما اعتقاد داریم راه ثبات و امنیت پایدار در افغانستان از مسیر خاص و تصمیم مردم این کشور و با تشکیل دولتی فراگیر می‌گذرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه به حوادث اخیر در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای حیات خود، یک نظام مبتنی بر پویش جمعی و متکی بر مردم بوده است. در یک نظام مردم سالار و در مسیر تحول و تکامل تدریجی مردم سالاری، فراز و نشیب ها موضوعی طبیعی است؛ همان گونه که در برخی کشورهای دیگر نیز شاهد آن بوده و اکنون نیز هستیم. اما متاسفانه مساله این است که مطالبات مسالمت آمیز مردم و تحولات داخلی کشورها نباید مورد سوءاستفاده دیگران به عنوان ابزاری جهت تسویه حساب های سیاسی قرار گیرد. مواضع و دخالت های غیرمسئولانه و سبکسرانه آمریکا و برخی کشورهای غربی - که خود مدت ها درگیر اعتراضات داخلی بوده و با هر گونه اقدام خشونت آمیز علیه پلیس، با حادترین شکل واکنش نشان می دهند - در تحریک اغتشاشات در ایران از طریق ابزارهای سیاسی، جنگ شناختی و رسانه ای و جنگ ترکیبی، آنان حداکثر تلاش خود را برای بی ثبات سازی کشورم به کار بردند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران نسبت به هر گونه مداخله در امور داخلی خود به طرف های مداخله گر هشدار داده و با دقت این گونه مداخلات نامشروع را زیر نظر دارد و با آن قویا برخورد می کند. ملت ایران اعم از زن و مرد و پیرو جوان چهار دهه است که هزینه استقلال طلبی خود را میدهد و به ایده نه شرقی، نه غربی در مسیر استقلال سیاسی کاملا پایبند است؛ هم زمان با آنکه در راستای منافع ملی از توسعه و تحکیم مناسبات سیاسی اقتصادی، تجاری و فرهنگی با شرق و غرب عالم استقبال می کند. زنان و جوانان در کشور من بخش فعال، پویا و موثر جامعه و از مهم‌ترین پیشران های پیشرفت و توسعه هستند. چالش ها و مشکلات در جمهوری اسلامی ایران همواره از طریق مفاهمه و همکاری مردم و دولت حل شده است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: کشورهایی که میزبان تروریست ها بوده یا مشوق تروریسم اقتصادی و رسانه ای و ترویج و مروج خشونت هستند، باید توجه داشته باشند که تروریسم و ناامنی یک تهدید جهانی است. نمی شود در خانه شیشه ای نشست و به دیگران سنگ اندازی کرد و خود آسیبی ندید.

امیرعبداللهیان در ادامه با اشاره به موضوع مذاکرات هسته ای ایران اظهار داشت: آمریکا از سویی امروز صحبت از مذاکرات هسته ای و رسیدن به گام های نهایی توافق می کند و از سوی دیگر از ایجاد ناامنی و بی ثبات کردن ایران حمایت می کند. این سیاست ریاکارانه باید پایان یابد و اگر چنین شود و ایالات متحده واقع بینانه و در مسیری عملی و واقعی به دنبال رسیدن به توافق و بازگشت به تعهدات خود در برجام باشد، جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی دارد از مسیر گام‌های پایانی توافق برای رفع تحریم ها و بازگشت همه طرف ها به تعهدات، استقبال کند. اکنون ما در مسیر استمرار تبادل پیامها، مشورت و تعامل مستمر با نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا هستیم. روز گذشته نیز معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت وگوهای سازنده و رو به جلویی را با همکارانم در سازمان انرژی اتمی به عمل آوردند.

وزیر امور خارجه در ادامه به توسعه روابط با چین اشاره کرد و اظهار داشت: ما از همکاری های منطقه ای چین با کشورهای منطقه همواره استقبال کرده ایم؛ تهران و پکن در سال های اخیر سطح مناسبات خود را به همکاری های بلندمدت راهبردی ارتقا داده اند؛ هفته گذشته دو نماینده عالی ایرانی و چینی برای پیگیری اجرای برنامه جامع مشترک همکاری های راهبردی دو کشور در تهران گفت و گو کردند و ما در مسیر اجرای همکاری های ۲۵ ساله با سرعت و با نگاه همه جانبه به پیش می رویم. ما در این فضای همکاری انتظار نداشتیم که بیانیه سال ۲۰۱۴ نشست وزرای امور خارجه منطقه و چین در مورد جزایر تعلق داشته ابدی و تاریخی به جمهوری اسلامی ایران کپی – پیست و تکرار شود. مراتب ناخرسندی و اعتراض خود را از مجاری دیپلماتیک به شکل رسمی و ارسال یادداشت رسمی به طرف چینی اعلام و ابلاغ کردیم.

امیرعبداللهیان ضمن تاکید بر تداوم روابط راهبردی با چین اظهار داشت: به صراحت اعلام کردیم که در مسیر حفظ تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران با هیچ طرفی تعارفی نداریم. از این که مقامات ذی ربط چین در دیدارهای رسمی فرستاده چین با رئیس جمهور و معاون اول کشورم و دیدارهای سفیر چین و مقامات عالی رتبه چین در پکن با سفیر کشورمان در این کشور نسبت به اصلاح این خطا اقدام کرده‌اند، سپاسگزاریم.

وزیر امور خارجه همچنین درباره تحولات عراق گفت: عراق نقش مهمی در منطقه غرب آسیا دارد؛ موقعیت ژئوپولتیک و ژئواستراتژیک عراق ظرفیتی را برای این کشور دوست و برادر در همسایگی ما ایجاد کرده است که همکاری های منطقه ای و تلاش عراق برای توسعه پیشرفت و همکاری های همه جانبه منطقه ای با استفاده از ظرفیت و موقعیت عراق در دستور کار منطقه قرار دارد. فردا رهبران و وزرای خارجه کشورهای منطقه در قالب نشست بغداد ۲ در کشور اردن هاشمی گرد هم خواهند آمد و این نشان دهنده آن است که عراق با گذر از بحران های مختلف امروز در شرایطی قرار دارد که به جایگاه طبیعی و منطقه‌ای خود باز می‌گردد.

کلید واژه ها: مجمع گفت وگوی تهران ایران و امریکا ایران و چین ایران و همسایگان حسین امیرعبداللهیان عادل عبدالمهدی کمال خرازی


( ۴ )

نظر شما :