نتانیاهو شانسی برای تشکیل ائتلاف دولتی ندارد/ افزایش بی‌سابقه کرسی‌های لیست اعراب

۲۷ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۸ کد : ۱۹۸۶۳۳۰ سرخط اخبار

شمارش آرای انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی که روز سه‌شنبه برگزار شد، ادامه دارد و نتایج اولیه رسمی از پیشتاز بودن حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو بر حزب‌ آبی - سفید (ائتلاف ژنرال‌ها) به رهبری بنی گانتس حکایت دارند.

به گزارش «تابناک» به نقل از سایت شبکه الجزیره، نتایج رسمی اولیه بعد از شمارش ۲۵ درصد آرا نشان می‌دهند، حزب لیکود ۲۹ درصد آرا و حزب آبی - سفید بنی گانتس (ائتلاف ژنرال‌ها) ۲۶ درصد آرا را به دست آورده‌اند. طبق این نتایج ائتلاف لیکود نتانیاهو از ائتلاف گانتس پیش بوده و این عکس نتایج نظرسنجی‌های اعلام شده است.

نتایج اولیه انتخابات بیست‌ودومین کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) براساس نظرسنجی‌های به عمل آمده از کاهش کرسی‌های حزب لیکود  در مقابل حزب آبی سفید بنی گانتس حکایت داشتند،‌ در حالیکه کرسی‌های لیست عربی مشترک شاهد افزایش بوده و طبق این نظرسنجی‌هایی که شبکه ۱۳ اسرائیل منتشر کرد، این حزب توانسته از مجموع ۱۲۰ کرسی کنست ۱۵ کرسی به دست آورد که در تاریخ احزاب عربی در کنست بی‌سابقه است.

براساس گزارش اسکای نیوز، طبق نتایج نظرسنجی‌ها، ائتلاف راست‌گرا به ریاست بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر موقت شانسی برای تشکیل ائتلاف دولتی ندارد.

نتایج نظرسنجی‌ها پیش از این نشان می‌دادند، حزب لیکود ۳۰ کرسی و حزب آبی سفید بنی گانتس ۳۲ کرسی به دست آورده‌اند.

طبق همین نظرسنجی‌ها، حزب متعلق به آویگدور لیبرمن نیز هشت کرسی به دست آورده است.

در این راستا نظرسنجی‌ها از کسانی که در انتخابات رژیم صهیونیستی شرکت کرده‌اند، حاکیست که بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، رقیب اصلی او، فاصله نزدیکی دارند و موفق به کسب اکثریت محسوسی نشده‌اند.

کمیسیون انتخاباتی هنوز نتایج رسمی مقدماتی را اعلام نکرده است.

در انتخابات ماه آوریل امسال، هر چند حزب لیکود بیشترین کرسی‌ها را کسب کرد، بنیامین نتانیاهو در نهایت موفق به تشکیل دولت ائتلافی نشد زیرا نتوانست حدنصاب ۶۱ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی پارلمان را در اختیار گیرد.

رأی‌گیری در انتخابات رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه برگزار شد و انتظار می‌رود در پی اعلام نتایج رسمی مقدماتی طی امروز (چهارشنبه)، رایزنی‌های رهبران احزاب مختلف برای تشکیل دولت بعدی آغاز شود.

برخی ناظران پیش‌بینی می‌کنند که آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق و رهبر حزب راستگرای «اسرائیل خانه ما»، در این مذاکرات نقش سرنوشت‌سازی ایفا کند. لیبرمن هرچند راستگراست اما با بنیامین نتانیاهو اختلافات جدی دارد.

بنیامین نتانیاهو در مبارزات انتخاباتی خود بیش از هر چیز بر امنیت اسرائیل تأکید کرده بود. او هفته گذشته برای جذب رأی جناح راست افراطی وعده داد که اگر مجددا قدرت را در دست بگیرد، بخش‌های مهمی از کرانه غربی رود اردن را ضمیمه اراضی اشغالی کند.

بنی گانتس که فرمانده سابق ارتش است، می‌گوید که اسرائیل پس از یک دهه حکمرانی بنیامین نتانیاهو، به یک رهبر جدید نیاز دارد که به فساد مالی متهم نباشد.

ناظران این انتخابات را نوعی همه‌پرسی درباره شخصیت و عملکرد نتانیاهو می‌دانند. رهبران حزب لیکود به شدت نگران شکست در این انتخابات کنست هستند.

برآوردهای اولیه حاکی از شکست نتانیاهوست

برخی رسانه ها پیش از این گزارش داده بودند که برآورد اولیه انتخابات پارلمانی اسراییل نشان می‌دهد، وضعیت کرسی‌های احزاب تاکنون به این شرح است:

حزب نتانیاهو ( لیکود راست): ۳۳ کرسی

ائتلاف گانتز (سفید و آبی - میانه): ۳۴ کرسی

این خبر را شبکه ۱۲ تلویزیون اسراییل داده است. در گزارش این رسانه آمده است که حزب لیبرمن دیگر رقیب حزب لیکود هم ۱۰کرسی به دست آورده است.پارلمان اسراییل ( کنیست) ۱۲۰ کرسی دارد و تشکیل کابینه نیازمند کسب حداقل ۶۱ کرسی به صورت مستقل یا ائتلافی است.

روزنامه هاآرتض چاپ تل‌آویو خبر داده است بنی گانتز و متحدینش قادر به تشکیل کابینه خواهند بود بر این اساس ائتلاف آبی و سفید و سایر متحدان بنی گانتز می‌توانند به حد نصاب 61 کرسی در کنست برسند و بدین ترتیب شانس آنها در مقایسه با نتانیاهو که 56 کرسی با متحدان خود دارد، بیشتر خواهد بود.

بنی گانتس: به نظر می‌رسد نتانیاهو شکست خورد

رئیس ائتلاف آبی- سفید در انتخابات کنست رژیم صهیونیستی تاکید کرد به نظر می‌رسد حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو در این انتخابات شکست خورد

رئیس ائتلاف آبی - سفید در انتخابات کنست رژیم صهیونیستی تاکید کرد به نظر می‌رسد حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو در این انتخابات شکست خورد.

بنی گانتس در نخستین سخنرانی خود پس از رای گیری انتخابات کنست گفت: به نظر می‌رسد ما ماموریت خود را انجام دادیم و بنیامین نتانیاهو در ماموریت خود شکست خورد.

گانتس در تجمع شماری از طرفداران خود افزود: تماس با احزاب را برای تشکیل کابینه وحدت آغاز کرده ام. منتظر اعلام نتیجه رسمی و نهایی انتخابات خواهیم ماند.

بنیامین نتانیاهو در اولین سخنرانی خود بعد از انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی، حرفی از پیروزی یا شکست در انتخابات نزد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی نه اعلام پیروزی کرد و نه به شکست خود در این انتخابات اعتراف کرد.

نتانیاهو در سخنرانی در تجمع شماری از طرفدارانش در تل آویو، بدون اعلام پیروزی یا پذیرفتن شکست در انتخابات گفت: باید منتظر نتیجه رسمی انتخابات بمانیم.

نتانیاهو افزود: حزب من در رقابت دشوار انتخاباتی شرکت کرد در حالی که رسانه ها علیه آن موضع گیری می کردند.

نتانیاهو ضمن اشاره به اینکه اسرائیل با چالش ها و فرصت های متعددی روبروست گفت مهمترین آنها طرح آمریکایی صلح و خطر برای موجودیت خود است.

کارشناس: شانس بسیار کم نتانیاهو برای هدایت همه جانبه کابینه

مروان بشاره تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی گفت حتی بهترین نتیجه در انتخابات اسرائیل برای فلسطینیان پیامدهای بدی خواهد داشت.

بشاره گفت: این انتخابات اساسا یک همه پرسی در ارتباط با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بود. با آن که او تقریبا چهار دوره نخست وزیر بوده اما در عین حال با شکایتی از سوی دادستان کل اسرائیل در ارتباط با پرونده های فساد مواجه شده است. از آنجایی که او ائتلاف های مذهبی ایجاد کرد, این موضوع سبب خشمگین شدن شمار زیادی از اسرائیلی های سکولار شد که از حزب آبی و سفید و همچنین حزب یسرائیل بیتنا تحت هدایت آویگدور لیبرمن حمایت می کنند. در حال حاضر اسرائیل بین اردوی ملی - مذهبی و اردوی مذهبی سکولار گرفتار شده است. این البته بخشی از اجماع یهودی محسوب می شود.

بسیاری انتظار دارند در کنار نتایج این انتخابات, یک سناریوی واقعی و عملی غیر از تشکیل یک کابینه ملی یهودی رخ ندهد که در آن اگر حزب آبی و سفید رهبری را بر عهده بگیرد به حزب لیکود و همچنین ییسرائیل بیتنا خواهد پیوست. این بدان معناست که نخست وزیر نتانیاهو شانس بسیار کمی برای هدایت چنین دولت وحدت ملی خواهد داشت. این موضوع به نوبه خود بدین معناست که او به زندان خواهد افتاد. اما تأثیر این موضوع بر فلسطینیان که طی پنج دهه گذشته تحت اشغال زندگی کرده اند, این است که آنها به این باور می رسند تشکیل چنین دولتی در اسرائیل سبب ایجاد یک شرایط تهدید کننده برایشان خواهد شد. می توان گفت بهترین سناریوی ممکن برای فلسطینیان به شدت وخیم است. دولت ترامپ هم روی نتانیاهو حساب می کند. آمریکا طی دو سال گذشته به شدت بر روی او سرمایه گذاری کرده است. اگر او بار دیگر نخست وزیر اسرائیل نشود, این موضوع می تواند تأثیری منفی بر توافق نامه قرنی داشته باشد که طی هفته ها و ماه های آینده شاهد آن خواهیم بود و همچنین این که این فلسطینیان هستند که همچنان به سبب این سیاست ها آسیب خواهند دید.

کلید واژه ها: بنیامین نتانیاهو اسرائیل


( ۱ )

نظر شما :