گفت‌وگوی لاوروف با دیپلمات‌های اروپایی درباره برجام

۲۵ تیر ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۴ کد : ۱۹۸۴۹۰۷ سرخط اخبار

وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرد که لاوروف در دیدارش با سفیران اتحادیه اروپا و رئیس نمایندگی این اتحادیه در مسکو درباره وضعیت پیرامون برجام و اوکراین گفت‌وگو کرده است.ژ

به گزارش نامه نیوز، سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه روز دوشنبه با سفیران اتحادیه اروپا و رئیس نمایندگی این اتحادیه در روسیه دیدار کرد.
 
بنابر اعلام وزیر امورخارجه روسیه، لاوروف در این دیدار درباره راه‌های توسعه روابط دو جانبه و همچنین یک سری موضوعات بین‌المللی ازجمله عادی سازی وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بحث و رایزنی کردند.
 
جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یک سال از نقض برجام توسط آمریکا و خروجش از برجام و در پی تعلل اروپا برای انجام اقدامات عملی برای حفظ این توافق سرانجام اعلام کرد که می‌تواند در هر سطحی اورانیوم را غنی‌سازی کند و در دومین گام خود برای کاهش اجرای تعهدات برجامی‌اش، غنی‌سازی خود را از حد تعیین شده در این توافق، یعنی ۳.۶۷ درصد بالاتر برده است.
 
ایران تاکید دارد که طبق مفاد تعیین شده در برجام، به‌ویژه بندهای ۲۶ و ۳۶، ایران حق دارد در صورت عدم پایبندی طرف دیگر توافق، اجرای تعهدات خود را به‌طور جزئی یا کلی متوقف کند.
 
اما انگلیس، آلمان و فرانسه روز یکشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که با توجه به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و عبور ایران از محدودیت‌های تعیین شده در برجام، ممکن است توافق جامع هسته‌ای که تنها چهار سال پیش منعقد شده بود، فروبپاشد.
 
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه پس از برگزاری نشست شورای روابط خارجی اروپا در بروکسل گفت که ایران از برجام تخطی اساسی نکرده است.
 
وی افزود: در حال حاضر، هیچ یک از طرفین برجام برای راه‌اندازی مکانیسم ماشه اقدامی نکرده‌اند. این بدان معناست که هیچ کدام از آنها در حال حاضر با اطلاعاتی که به ویژه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اختیار دارند، عدم پایبندی ایران را تخطی مهمی نمی‌دانند.
 
موگرینی همچنین با بیان اینکه ایران پیش از اینکه تعهدات برجامی خود را کاهش دهد، به مدت ۱۴ ماه پس از خروج آمریکا از برجام به‌طور کامل به تعهدات خود پایبند بوده است، تصریح کرد: اتحادیه اروپا باید نیمه پر لیوان را در نظر بگیرد و سعی کند که بدون آمریکا، از طریق راه‌اندازی اینستکس و همکاری با چین و روسیه توافق هسته‌ای را حفظ کند.

کلید واژه ها: سرگئی لاوروف برجام اتحادیه اروپا


( ۱ )

نظر شما :