ذخیره‌سازی نفت ایران از سوی چین پیش از ماه مِی/ خرید روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت در ماه آوریل

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۱ کد : ۱۹۸۳۳۰۰ سرخط اخبار

آمارهای گمرک چین نشان داد پکن پیش از پایان یافتن مهلت معافیت‌ها در ماه می، خرید نفت از ایران را به 800 هزار بشکه در روز افزایش داده و ذخایر خود را پر کرده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، آمارهای اداره گمرک چین نشان داد علی‌رغم توقف فعالیت پالایشگاه‌ها به علت تعمیرات و تقاضای داخلی نه چندان زیاد سوخت، واردات نفت خام چین در ماه آوریل به طور غیرمنتظره‌ای رکورد جدیدی ثبت کرد زیرا پالایشگاه‌های دولتی با پیش‌بینی سخت‌تر شدن تحریم‌ها، ذخایر خود را با نفت خام ایران پر کردند.

بر اساس آمار گمرک چین، واردات نفت این کشور در ماه گذشته میلادی به 43.73 میلیون تن برابر با 10.64 میلیون بشکه در روز رسید.

به گزارش رویترز، این رقم از 9.26 میلیون بشکه در روز در ماه مارس (ماه پیش از آوریل) بیشتر است و نسبت به آوریل 2018 نیز 11 درصد رشد را نشان می‌دهد.

آمارها نشان داد چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام در جهان 164.9 میلیون تن یا روزانه 10.03 میلیون بشکه نفت خام طی  ماه نخست 2019 وارد کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی 8.9 درصد بیشتر است.

وانگ زائو، رئیس بخش تحقیقات نفتی شرکت سابلیم چاینا اینفورمیشین گفت: «واردات نفت خام از انتظارات ما فراتر رفته زیرا هم تولید پالایشگاه‌های داخلی و هم حاشیه سود به نظر نمی رسد که بتواند چنین حجم زیادی از خرید را پشتیبانی کند.»

وانگ توضیح داد: «ما احتمالا شاهد افزایش ذخایر خواهیم بود زیرا پالایشگاه‌های دولتی از ایران و آمریکا، در ماه آوریل از پیش، با پیش‌بینی تاثیر تحریم‌ها ذخیره‌سازی کردند.»

آمارهای ریفینیتیو نشان داد، واردات نفت چین از ایران در ماه آوریل به 24 میلیون بشکه برابر با حدود 800 هزار بشکه در روز، بالاترین رقم از ماه آگوست 2018 رسیده است چراکه خریداران پیش از پایان یافتن مهلت معافیت‌ها در اوایل می، برای خرید هجوم آوردند.

حداقل دو پالایشگاه چین، سینوپک  لویانگ و پتروچایناز لانژو ماه گذشته برای تعمیرات برنامه‌ریزی شده، تعطیل شدند.

کلید واژه ها: صادرات نفت ایران چین


نظر شما :