"یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل در جهان معاصر: رهیافت ها و چالش ها"

تحریم و یکجانبه گرایی، تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان/تحریم فقط باعث تخریب اقتصاد کشورها می شود

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۹:۲۱ کد : ۱۹۸۳۲۴۸ اخبار اصلی خاورمیانه
با بلوکه کردن طلا و ذخایر ارزی کشور ونزوئلا ۴۰ میلیارد دلار به اقتصاد کشور آسیب وارد شده و این در حالی است که دولت ایالات متحده خود را خیرخواه مردم و دولت حاکم را منشا نابسامانی های داخلی معرفی می کند./تحریم اقتصادی و اقدامات قهر آمیز آمریکا دنباله پروژه تروریسم تکفیری است که چند سالی با ایجاد داعش در منطقه دنبال شد که خوشبختانه با شکست مواجه شد.
تحریم و یکجانبه گرایی، تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان/تحریم فقط باعث تخریب اقتصاد کشورها می شود

همایش بین المللی
دیپلماسی ایرانی: روز یکشنبه 15 ادیبهشت 1398 با مشارکت جمعی از دیپلمات ها و نخبگان سیاسی داخلی و خارجی، و سخنرانی جمعی از سفرا و نمایندگان برخی نمایندگی های خارجی مقیم تهران، همایش بین المللی با عنوان "یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل در جهان معاصر: رهیافت ها و چالش ها" در مرکز همایش های بین المللی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزرات امور خارجه، برگزار شد. 

این نشست با سخنرانی دکتر دهقانی، معاون محترم حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه و پیام تصویری آقای ادریس جزائری، گزارشگر ویژه اقدامات یکجانبه زورمدارانه شورای حقوق بشر آغاز به کار کرد؛ سپس سفیر دولت فلسطین و سفرای کشورهای چین، کوبا، عراق، نیکاراگوئه، روسیه، ونزوئلا، سوریه و همچنین کاردار  بولیوی، با ارائه سخنرانی، دیدگاه ها و نظرات خود را در خصوص تحریم های یکجانبه و تاثیر اقدامات قهر آمیز بر حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه، بیان کردند.

دکتر دهقانی با اشاره به  مسئولیت جمعی کشورها در قبال موضوع تحریم های یکجانبه و خطیر بودن موضوع، بر قابلیت تسری اقدامات فراسرزمینی به کشورهای مختلف و در نتیجه آن چالش های فراگیر اقتصادی و تهدید امنیت و صلح بین الملل، تاکید کرد. سپس آقای ادریس جزائری در پیامی که به صورت ویدیویی منتشر شد با  تاکید بر مغایرت تحریم های یک جانبه فراسرزمینی با حقوق بین الملل، بطور ویژه موضوع تحریم های زورمدارانه و فراسرزمینی اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران و همچنین ونزوئلا و کوبا  را مورد اشاره قرار داد.  

صالح زواوی، سفیر دولت فلسطین در تهران به عنوان شیخ السفرا، یکی از سخنرانان آغازین همایش بود که بر یکجانبه گرایی به عنوان یک تهدید برای امنیت منطقه و جهان تاکید داشت. 

سفیر جمهوری خلق چین نیز با اشاره به خروج آمریکا از برجام و شناسایی غیرقانونی حاکمیت جدید بر منطقه جولان، آنها را بر خلاف قطعنامه های شورای امنیت دانسته و از مصادیق یکجانبه گرایی عنوان کرد.  

سفیر جمهوری کوبا در تهران با اشاره به اینکه از 60 سال پیش کشورش تحت تحریم های آمریکاست گفت: این تحریم ها میلیون ها دلار به اقتصاد ملی خسارت وارد کرده و مانع بزرگی بر سر راه پیشرفت کشورش بوده است. وی تاکید کرد که کودکان، معلولان و زنان و سالمندان از آسیب پذیرترین اقشار جامعه در جریان تحریم های گذشته بوده اند.

سفیر جمهوری عراق گفت: جهان بدون حاکمیت قوانین بین المللی تاریک و به مثابه جنگل خواهد بود. کشورهایی که مبادرت به اقدامات زورمدارانه می نمایند علاوه بر قوانین بین المللی،  نظام بین الملل را نیز تضعیف می کنند.

سفیر جمهوری نیکاراگوئه اشاره داشت که:  تحریم های یکجانبه اهداف توسعه ای دولت ها را نشانه می گیرد و به دنبال ایجاد اختلال در اقتصاد، کار و زندگی جوانان و توده مردم است. 

سفیر فدراسیون روسیه با اشاره به مخالف همیشگی دولت روسیه با تحریم های یکجانبه بویژه در زمینه های اقتصادی گفت: هدف تحریم های یکجانبه مواجهه مستقیم با دولت هایی است که از دید تحریم کنندگان رفتار آنها نامطلوب بوده و به اصطلاح دولت های "ناخواسته" لقب می گیرند در حالیکه نحوه برخورد به تضعیف حقوق بین المل می انجامد و نتایج نامعلومی برای صلح و امنیت بین الملل در پی دارد. 

سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا نیز تحریم های امریکا و تنگناهای اقتصادی ایجاد شده علیه کشورش طی سالهای گذشته را با هدف فشار بر روی مردم توصیف کرد و گفت: «با بلوکه کردن طلا و ذخایر ارزی کشور ونزوئلا 40 میلیارد دلار به اقتصاد کشور آسیب وارد شده و این در حالی است که دولت ایالات متحده خود را خیرخواه مردم و دولت حاکم را منشا نابسامانی های داخلی  معرفی می کند. دولت ونزوئلا به این دلیل هدف تحریم قرار گرفته که آزاد و مستقل است و بر مبنای دکترین سیمون بولیوار  به دنبال حفظ حاکمیت ملی خود است. جنگ اقتصادی آمریکا علیه ما نامتعارف است و نسبت به دسیسه های نظامی این دولت  نگرانی عمیق داریم.» 

سفیر جمهوری عربی سوریه  با حساس خواندن وضعیت فعلی منطقه و جهان گفت: «اقدامات قهر آمیز یکجانبه بزرگترین چالش موجود در مناسبات بین المللی است اقداماتی که بشکل مستقیم مردم یک کشور را هدف قرار می دهد و من می خواهم و موکدا از اصطلاح "تروریسم اقتصادی" که چندی پیش آقای دکتر ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مورد اشاره قرار داد، استفاده کنم. بر این باورم که تحریم اقتصادی و اقدامات قهر آمیز آمریکا دنباله پروژه تروریسم تکفیری است که چند سالی با ایجاد داعش در منطقه دنبال شد که خوشبختانه با شکست مواجه شد. وی بر شراکت راهبردی اقتصادی برای مقابله با پدیده تحریم اقتصادی، تاکید کرد. 

کاردار دولت بولیوی اظهار داشت: نتیجه اقدامات زورمدارانه بی عدالتی و خفقان است و این امر مغایرت مستقیم با روح حقوق بین الملل دارد که عبارت از همزیستی مسالمت آمیز است. کودتای 1953 علیه دولت وقت ایران که منابع نفتی را ملی اعلام کرده بود نمونه ای از استفاده از استانداردهای دوگانه است که آمریکایی ها در خصوص موضوع دموکراسی دنبال می کنند. خروج آمریکا از توافقنامه پاریس، بی اعتنایی این کشور به شورا و مکانیسم های حقوق بشری و همچنین شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی همگی مصادیقی از یکجانبه گرایی دولتی است که با حمایت از رژیم های دیکتاتور اهداف ژئوپولتیک منطقه ای و بین المللی خاص خود را دنبال می کند.

در بخش پایانی و مباحث کارشناسی این نشست محورهای زیر مورد بحث و تبادل نظر شرکت کنندگان در هر گفتگوی تخصصی (پنل) بود:

•    نقض اصول بنیادین حقوق بین الملل، حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه 
•    پیامدهای تحریم های یکجانبه و ثانویه بر حاکمیت دولت ها 
•    پیامدهای تحریم های یکجانبه و ثانوی،مانع غیرقانونی بر سر راه تجارت جهانی 
•    یکجانبه گرایی و اهداف توسعه ملل متحد، تعارض با اهداف توسعه پایدار انسانی 
•    تحریم و افزایش جهانی قیمت نفت، روند فزاینده بی ثباتی اقتصادی در سطح جهان 

کلید واژه ها: تروریسم تحریم ونزوئلا ایران سوریه


( ۱ )

نظر شما :