مصاحبه با نویسنده کتاب «آمریکای ترامپ»

همه تاثیر ترامپ را درک کرده‌اند

۰۵ تیر ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۱ کد : ۱۹۷۷۱۰۹ آمریکا گفتگو
می‌دانید از نظر من کار شماره یک ترامپ این است که همچنان ترامپ باقی بماند. چه بخواهد گلف بازی کند و چه هر کار دیگری که او را آرام نگه می‌دارد تا همین ترامپ باقی بماند را انجام دهد چرا که او شخصیتی ویژه دارد.
همه تاثیر ترامپ را درک کرده‌اند

نویسنده: جینی مونتالبانو

دیپلماسی ایرانی: نیوت گینگریچ، نویسنده کتاب «آمریکای ترامپ: حقیقت بازگشت ملت بزرگ ما» و نماینده جمهوریخواه کنگره امریکا است. جینی مونتالبانو از دیلی سیگنال به گفت وگو با این نویسنده درباره کتاب جدیدش پرداخته است. در اینجا این مصاحبه را خواهیم دید.

می خواهم با کتاب جدیدتان شروع کنم. در «آمریکای ترامپ» شما درباره دستاوردهای دولت بحث می کنید. از نظر شما تا به اینجا بزرگ ترین موفقیت رئیس جمهور چه بوده است؟

خوب فکر کنم بزرگ ترین موفقیت شروعی دوباره در اقتصاد بوده است؛ با رشد اشتغال و پایین ترین میزان بیکاری آمریکایی های آفریقایی تبار در تاریخ. فکر می کنم دومین موفقیت بزرگ او گرفتن تایید حضور قضات محافظه کار در سنا بوده و این مساله گامی در این راه است که قوف قضاییه در 20، 30 یا 40 سال آینده واقعا تغییر کند و این دستاوردی فوق العاده است.

شما رابطه ای شخصی با ترامپ دارید. او در پشت صحنه چگونه است؟

خیلی شبیه به چیزی که در جلوی صحنه است. او خیلی با انرژی و تهاجمی است. حس شوخ طبعی خوبی دارد. همیشه انرژی دارد و همیشه ایده هایی پیشرو دارد. شنونده بسیار خوبی است و سوال های خوبی می پرسد. او همیشه به نوعی در جستجوی این است که اتفاقی می خواهد بیفتد و مردم چه فکر می کنند.

چه نظری درباره مدل ارتباطی رئیس جمهور دارید؟

فکر می کنم شیو رئیس جمهور کاملا ویژه و یگانه است. فکر نمی کنم هیچ رئیس جمهور دیگری حتی نزدیک به توانایی های ترامپ باشد. او فرهنگ معاصر و تکنولوژی های امروزی را درک کرده است. این توانایی را دارد که هر روز در مرکز توجهات دنیای مجازی قرار بگیرد. هیچ کس دیگری را نمی شناسم که دارای این شرایط باشد.

بزرگ ترین درک نادرست مردم از رئیس جمهور چیست؟

فکر می کنم بزرگ ترین اشتباه مردم این است که فکر می کنند او کمی خشن است درحالی که این طور نیست. او بسیار منطقی است. او وقتی که می خواهد کاری را انجام دهد حالتی بسیار جدی دارد که صادقانه برخی اوقات من حالت او را نمی پسندم. اما او روی این کار تاکید دارد و در بلند مدت بسیار باثبات و قدرتمند عمل می کند.

چه نمره ای به رسانه ها به دلیل رفتارشان با ترامپ می دهید؟

خوب فکر کنم برای خصومت به آنها باید نمره A بدهم و برای صحت و درستی نمره F. فکر کنم برای رفتار احمقانه شان نمره C را بگیرند. اگر به داستان های که رسانه ها فکر می کنند واقعا مهم است نگاه کنید می بینید که یک سری احمق رسانه ها را رهبری می کنند. این نشانه های رفتارهای بچه گانه رسانه های مدرن و رفتار به شدت خصمانه آنها علیه رئیس جمهور ترامپ است.

شما درباره همکاری های ضد ترامپ نوشته اید. چه کسی این مخالفت ها را رهبری می کند و ترامپ چگونه می تواند از خود محافظت کند؟

می توان گفت بخشی از این رهبری در رسانه های نخبه انجام می شود و بخشی دیگر از جناح چپ دموکرات ها. اساتید دانشگاهی و بعضی از سلبریتی های هالیوود رهبران دیگر هستند. اما کاری که ترامپ باید انجام دهد همین کاری است که تا کنون انجام داده است. او باید روی ایده های بزرگ خود تمرکز کند و به پیش برود. شغل ایجاد کند، دولت را پیشرفت دهد. روی قول هایش بماند و ارزش های محافظه کارانه را حفظ کند. اگر او همین طور به کارش ادامه دهد قوی تر و قوی تر می شود.

شما اخیرا اقدام قوه قضاییه در برابر کمپین ترامپ را «بزرگ ترین اشتباه سیاسی تاریخ آمریکا» خواندید. می توانید توضیح دهید چرا اینطور فکر می کنید؟

زمانی که شما تشخیص می دهید که نفر اول و دوم رهبران اف بی آی قانون شکنی کرده و تلاشی سیستماتیک برای سرپوش گذاشتن روی خطاهای کلینتون انجام داده اند و بعد می بینید که چطور به شکلی عجیب به طرفداران ترامپ نگاهی مشکوک می شود به این نتیجه می رسید که بدترین و بزرگ ترین سواستفاده از قدرت بروکراتیک در تاریخ این کشور انجام شده است.

اگر کلینتون به پیروزی می رسید روی همه چیز سرپوش گذاشته می شد و کشور با برزگ ترین فساد تاریخ قوه قضاییه روبه رو می شد. بنابراین من بسیار خوشحالم که ترامپ به پیروزی رسید چرا که فکر می کنم خطر کلینتون بسیار وحشتناک بود.

شما یک مورخ هستید. وقتی از منظر تاریخی به این دوره زمانی نگاه می کنید فکر می کند با چه دوره زمانی مشابهت داریم؟

فکر می کنم به دوره اندرو جکسون در سال های 1820 و اوایل 1830 شباهت داریم. فکر می کنم به نوعی به دوره لینکولن و جنگ های داخلی شباهت هایی داریم و تا حدی به دوره فرانکلین روزولت و دوره بحران اقتصادی بزرگ. اما فکر می کنم ترامپ ویژه است و این دوره ویژه ای از تاریخ است. حس می کنم که پیروزی ما شروع شده است. مردم درحال درک این مساله هستند که ترامپ چقدر موثر است. اگر اقتصاد به همین شکل پیشرفت کند، بیکاری کاهش یابد و بتوانیم از جنگی بزرگ با کره و ایران اجتناب کنیم، رئیس جمهور ترامپ یقینا برای دوره ای دیگر انتخاب خواهد شد.

در کتاب اشاره کرده اید که ترامپ با تغییراتی چند در سیاست خارجی روبه رو است، از چین و کره شمالی تا ایران. عملکرد او را در صحنه جهانی چطور ارزیابی می کنید؟

فکر می کنم او تا کنون فوق العاده بوده است. نمره ای عالی به او می دهم. او آمریکا به قدرت بازگردانده و منافع آمریکا را تامین کرده است. با متحدان همکاری کرده اما بر اساس منافع مشترک. او در برابر دشمنان سر خم نکرده است. او کار خود را فوق العاده انجام داده است. او به همراه وزیر دفاع، جیمز ماتیس، وزیر امور خارجه، مایک پومپئو و مشاور خود، جان بولتون گروهی بسیار سرسخت و قوی تشکیل داده است.

در کتاب خود اشاره کرده اید که مصالحه ای میان دولت ترامپ و جبهه ضد ترامپ وجود ندارد. اگر بخواهید یک نصحیت به ترامپ انجام دهید آن چه خواهد بود؟

می دانید از نظر من کار شماره یک ترامپ این است که همچنان ترامپ باقی بماند. چه بخواهد گلف بازی کند و چه هر کار دیگری که او را آرام نگه می دارد تا همین ترامپ باقی بماند را انجام دهد چرا که او شخصیتی ویژه دارد.

او ماموریتی فوق العاده را شروع کرده است. او کشور را به پیش برده و با پیش بردن کشور، انسانیت را به پیش برده است. او کاری را انجام داده که هرگز ندیده ام رئیس جمهور دیگری انجام داده باشد. فکر می کنم مهم ترین چیز برای او این است که برای چند سال آینده همچنان دونالد ترامپ باقی ماندن را ادامه بدهد.

منبع: دیلی سیگنال/ مترجم: روزبه آرش  

انتشار اولیه: یکشنبه 20 خرداد 1397 / انتشار مجدد: سه شنبه 5 تیر 1397

کلید واژه ها: دونالد ترامپ ایالات متحده آمریکا


نظر شما :