گزارشی از منابع اطلاعاتی روسیه و چین

حضور داعش در آسیای مرکزی با حمایت ایالات متحده

۲۰ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۱:۵۱ کد : ۱۹۷۷۰۳۷ اخبار اصلی اروپا آسیا و آفریقا
این اطلاعات از طریق کانال‌های رسمی میان وزارتخانه‌های دفاع چین، ازبکستان و افغانستان تایید شده و گفته می‌شود که افغانستان سنگ بنای این طرح است.
حضور داعش در آسیای مرکزی با حمایت ایالات متحده

نویسنده: آندری آفانسایف

دیپلماسی ایرانی: آنها از طریق دریا به پاکستان و سپس به شمال مرزهای افغانستان رفته اند. از آنجا به جمهوری های ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان نفوذ می کنند. منابع نظامی روسی و سرویس های اطلاعاتی آنها این هشدار واقعی را داده اند تا این کشور آمادگی کامل برای مقابله با عملیات تهاجمی داعش را از طریق مرزهای ازبکستان و تاجیکستان داشته باشد.

این اطلاعات از طریق کانال های رسمی میان وزارتخانه های دفاع چین، ازبکستان و افغانستان تایید شده و گفته می شود که افغانستان سنگ بنای این طرح است. گزارش هایی مشابه نیز وجود دارد که در کنفرانسی امنیتی در تاشکند پایتخت ازبکستان درباره آنها صحبت شد. در این اجلاس وزیر امور خارجه تاجیکستان درباره تحرکات تروریستی در منطقه گزارش داد:

«ما فعالیت های گروه های تروریستی را مشاهده کرده ایم، آنها پیشرفت هایی در مناطق شمالی افغانستان انجام داده اند. به ویژه خود را به مرزهای تاجیکستان نزدیک کرده اند. با افزایش شمار طرفداران داعش و مشکلات تعدادی از شهروندان جمهوری های پس از شوروی امکان عضویت آنها در گروه های تروریستی وجود دارد. این موضوع برای ما بسیار مهم است.»

به گفته سازمان های اطلاعاتی روسیه، تعداد تروریست های داعشی فعال در افغانستان از بین 2500 تا 4000 نفر متغیر است. این اطلاعات از سوی وزارت دفاع چین نیز تایید شده است. منابع چینی می گویند حداقل 3800نیروی نظامی در 160مرکز نظامی فعال هستند. اکثر آنها در ستان ننگرهار در مرز پاکستان متمرکز هستند جایی که با حضور داعش تولید و قاچاق مواد مخدر افزایش یافته و به این وسیله زیربنای لازم برای آموزش ستیزه جویان و بمب گذاران انتحاری فراهم می شود.

براساس گزارش منابع نظامی روسیه، تروریست ها از سوریه و عراق و از طریق دریا به بندر کراچی در جنوب پاکستان رفته اند. از آنجا راه خود را به پشاور در نزدیکی مرز افغانستان هموار کرده و در ولایت ننگرهار مستقر شده اند. حضور داعش در این منطقه کاملا واضح است. از اواخر سال 2017، تروریست ها توانستند 500 نیروی نظامی را از سوریه و عراق از جمله ده ها زن را از این طریق جابجا کنند. منابع گزارش داده اند که اکثر آنها شهروندان فرانسه سودان، قزاقستان، جمهوری چک و ازبکستان هستند. هدف اصلی داعش بی ثبات کردن افغانستان نیست بلکه هدف اصلی رساندن خودشان به جمهوری های آسیای مرکزی از جمله ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان است تا از این طریق تنش را مرزهای جنوبی روسیه افزایش دهند.

منابع اطلاعاتی روسیه دو مسیر برای حملات داعش شناسایی کرده اند. یکی از تاجیکستان و از طریق ولایت نورستان و بدخشان و دیگری در ترکمستان و از طریق فریات و سرپل. منابع اطلاعاتی یک فرد را در منطقه به عنوان مسئول اصلی تحرکات داعش مشخص کرده اند: محمد گولاب منگال. او از ارتباطات و نفوذ لازم برای فراهم کردن زیرساخت ها در کشورهای همسایه برخوردار است.

علاوه بر این منگال برای دست داشتن در عملیات مالی داعش مشهور است. منابع می گویند که هرگونه تلاش برای اعتراض مردم محلی با خشونت مقامات مسئول مواجه می شود و تحرکات غیرنظامیان به شدت سرکوب می شود و این وسیله ای برای سود بردن داعش است. گفته می شود که منگال با نیروهای ویژه ایالات متحده در ارتباط است و طی چندسال گذشته ارتباط خود را حفظ کرده است. گفته می شود که او در جنگ علیه نیروهای شوروی در دهه 1980 شرکت داشته است و درست پس از حمله ایالات متحده در سال 2001 به عنوان مسئولی محلی گماشته شد.

رسانه های غربی او را دولتمردی کارامد و منصف جلوه داده اند و بی بی سی حتی منگال را «امید جدید برای هلمند» معرفی کرده است. هلمند یکی از ایالاتی است که او پیش از فرماندار آن بود. به گفته وزارت دفاع افغانستان، داعش سعی دارد تا نیروهای خود را به 5هزار نفر گسترش دهد و اکثر آنها از سوی منگال حمایت می شوند. قابل توجه است که در دو ایالت بزرگی که پایگاه های نظامی ایالات متحده قرار دارند تحرکات داعشی ها و دولت های محلی فاسد امری عادی است.

منبع: رسانه آزاد غرب/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: ازبکستان منگال افغانستان داعش


نظر شما :