چالش ارزی مسافران جام جهانی روسیه

۱۱ خرداد ۱۳۹۷ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۷۷۰۲۲ سرخط اخبار

گرچه بانک مرکزی شرایطی را فراهم آورد تا مسافران جام جهانی روسیه بتوانند با ارائه"FAN ID "ارز مسافرتی دریافت کنند، اما مسافران با مسائل دیگری مواجهند که هیچ جواب قانونی برای آن وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، در آستانه شروع جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، فوتبال دوستان ایرانی نیز برای سفر به این کشور و تماشای مسابقات خود را آماده می کنند. یکی از مسائل مهم آن ها تامین ارز مورد نیاز برای دوره اقامت در روسیه است. به هر حال در شرایط جدید ارزی که از سوی بانک مرکزی در حال اجراست، مسافران روسیه می توانند حداکثر ۵۰۰ یورو و یا معادل آن را  دریافت کنند.

با توجه به اینکه یکی از مدارک مورد نیاز برای انجام فراید دریافت ارز در بانک ها ارائه ویزاست و روسیه از جمله کشورهایی به شمار می رود که برای سفر به آن نیاز به ویزا نیست، اخیرا بانک مرکزی در توافقی با وزارت امور خارجه شرایطی ایجاد کرد تا مسافران روسیه برای دیدار مسابقات جام جهانی بتوانند در کنار ارائه بلیت و سایر مدارک با ارائه "FAN ID" و یا به عبارتی مجوز صادره سفارت فدراسیون روسیه به بانک عامل ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند.

با وجود اینکه نحوه دریافت ارز برای مسافران روسیه تسهیل شده، اما گزارش های دریافتی و صحبت های این مسافران با ایسنا داشته اند با گله هایی همراه است. برخی از آن ها می گویند ما در حدود یک سال گذشته باز هم سفر خارجی داشته ایم و اکنون برای سفر به روسیه نمی توانیم ارز را از بانک ها تهیه کنیم چراکه طبق قوانین ارز مسافرتی فقط یک بار در سال اختصاص پیدا کرده و از این رو ما امکان تامین ارز نخواهیم داشت.

نکته دیگری که به آن اشاره دارند این است که اکنون برای سفر خود ارز مورد نیاز را باید چگونه تهیه کنند، آن هم  در شرا یطی که بانک مرکزی صرافی ها را ممنوع المعامله و اعلام کرده که خرید و فروش در بازار ارز ممنوع است. در این شرایط وقتی که بانک ها به ما ارز نمی دهند، باید نیاز خود را چگونه برآورد کنیم؟ آیا می توان بدون ارز از ایران خارج شد و به سفر رفت و یا اگر قرار است به بازار برویم، صرافی حاضر است بدون اینکه ما آشنا بوده و سابقه قبلی خرید و فروش با او را داشته باشیم، به ما ارز بفروشد؟

از سوی دیگر نه تنها یک بار سفر در سال اکنون مشکل برخی مسافران از جمله عازمان جام جهانی است، بلکه تامین ارز مازاد بر آنچه که بانک در اختیار آن ها قرار می دهد، خود به یک معضل تبدیل شده است. این در حالی است که طبق مقررات جدید ارزی مسافران حداکثر ۱۰۰۰ یورو می توانند دریافت کنند که برای کشور هم مرز و مشترک المنافع به ۵۰۰ یورو می رسد. در این حالت مسافری که به هر دلیلی نیازی مازاد بر این داشته باشد، راه قانونی برای تامین نداشته و باید به بازار آزاد که اکنون معاملات آن ممنوع و قاچاق اعلام شده برود.

اینها مسائلی است که چه مسافران عازم جام جهانی و چه سایر مسافرانی که به هر دلیلی برای بار دوم عازم سفر به خارج کشور هستند، و یا نیازی مازاد دارند مطرح می کنند، اما تاکنون بانک مرکزی پاسخ روشنی به این مسافران نداده است.

کلید واژه ها: جام جهانی


نظر شما :