اون: برنامه هسته‌ای و موشکی خود را تعلیق می‌کنیم

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۰ کد : ۱۹۷۶۱۷۰ سرخط اخبار

کیم جونگ اون اعلام کرد، کشورش از امروز انجام هر گونه آزمایش هسته ای و موشک بالستیک را متوقف خواهد کرد و محل انجام آزمایش های هسته ای در شمال این کشور را برای اثبات حسن نیت خود خواهد بست؛ تصمیمی که مورد استقبال دونالد ترامپ و کره جنوبی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داد، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در اظهاراتی اعلام کرد، از ۲۱ آوریل برابر با امروز (شنبه) کره شمالی آزمایش های هسته ای و پرتاب موشک های بالستیک قاره پیمای خود را متوقف خواهد کرد.

وی افزود: کره شمالی محل مورد نظر برای انجام آزمایش های اتمی در شمال کشور را به منظور نشان دادن حسن نیت خواهد بست. این محل نابود خواهد شد و این در راستای تلاش برای تحقق رشد اقتصادی و برقراری صلح در شبه جزیره کره است.

طبق خبرگزاری کره شمالی، تعلیق آزمایش های هسته ای امری مهم در خلع سلاح جهانی است و کره شمالی به تلاش های بین المللی برای توقف کامل آزمایش های اتمی خواهد پیوست.

این خبرگزاری به نقل از رهبر این کشور آورده است، پیونگ یانگ دیگر نیازی به انجام آزمایش های هسته ای یا آزمایش های موشک بالستیک قاره پیما ندارد زیرا که برنامه هسته ای اش تکمیل شده است

گزارش شده، این تصمیم در جلسه روسای حزب کارگران کره شمالی، حزب حاکم این کشور اتخاذ شده است.

رسانه دولتی کره شمالی هم با انتشار اطلاعیه ای به تشریح تصمیم رهبر این کشور پرداخته و نوشته است که کیم جونگ اون گفته دیگر نیازی به ادامه آزمایش های هسته ای وجود ندارد چرا که این آزمایش ها به لحاظ نظامی تکمیل شده اند و نیازی به ادامه آنها نیست.

اعلام این خبر که تنها چند روز پس از علنی شدن ملاقات مایک پامپئو، رئیس سیا و رهبر کره شمالی اعلام شده و می تواند یک پیروزی مهم برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تلقی شود.

در همین حال، نشریه وال استریت ژورنال آمریکا عصر جمعه نوشت، کیم جونگ اون در جریان دیدار با مایک پامپئو، رئیس سیا به او وعده داده که همزمان با برگزاری دیدار او و دونالد ترامپ، پیونگ یانگ سه زندانی آمریکایی را هم آزاد خواهد کرد.

واکنش ها

در پی تصمیم تعلیق برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی، دونالد ترامپ توییت کرد: کره شمالی با تعلیق تمامی آزمایش های هسته ای اصلی خود موافقت کرد. این خبر بسیار خوب برای کره شمالی، جهان و یک پیشرفت بزرگ است! اکنون مشتاقانه منتظر نشست با کیم جونگ اون هستم.

کره جنوبی نیز با استقبال از این اعلام پیونگ یانگ آن را زمینه ساز شرایطی مثبت برای موفقیت برگزاری نشست سران دو کره و اجلاس سران کره شمالی و آمریکا دانست.

سئول افزود، این تصمیم کره شمالی به پیشرفت گسترده در زمینه خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره اشاره دارد.

ایتسونوری اونودرا، وزیر دفاع ژاپن نیز امروز اعلام کرد، زمان برای کاهش فشارها بعد از تصمیم پیونگ یانگ درباره تعلیق برنامه هسته ای و موشکی ای اش مناسب نیست.

خبرگزاری کیودو به نقل از اونودرا افزود، ژاپن خواهان دنبال کردن سیاست نهایت فشار بر کره شمالی است تا از برنامه تسلیحاتی خود دست بردارد.

وزارت خارجه چین نیز امروز اعلام کرد که از اعلام پیونگ یانگ مبنی بر توقف آزمایش های هسته ای اش استقبال می کند.

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است، تصمیم کره شمالی به کاهش تنش ها و خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره کمک می کند.

کلید واژه ها: کیم جونگ اون دونالد ترامپ پیونگ یانگ کره شمالی


نظر شما :