گام مهم برای اجرای توافقات خانم پارک در تهران

روابط ایران و کره جنوبی عمیق‌تر می‌شود

۲۹ مهر ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۲ کد : ۱۹۷۲۶۰۱ آسیا و آفریقا نگاه ایرانی
مرتضی سلطان‌پور ابیانه، کارشناس مسائل شبه‌کره در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد: کره جنوبی امروزه اظهارات اخیر ترامپ را نادیده گرفته و روز به روز سطح روابط خود را با ایران از هر لحاظ افزایش می‌دهد.
روابط ایران و کره جنوبی عمیق‌تر می‌شود

نویسنده: مرتضی سلطان پور ابیانه، کارشناس مسائل شبه کره

دیپلماسی ایرانی: روابط ایران و کره جنوبی بعد از سفر تاریخی رئیس جمهور سابق کره جنوبی، خانم پاک گیون هی که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ انجام گرفت به دوران طلایی خود در قبل از تحریم ها باز می گردد. طبق آمار منتشره در ۷ ماه سال جاری میلادی حجم مبادلات دو کشور به رقم ۷ میلیارد دلار رسیده است و با پیش بینی کارشناسان این رقم تا پایان سال احتمالاً به بیش از ۱۰ میلیارد دلار خواهد رسید. با ادامه این روند انتظار می رود در سال آینده این روابط به رقم ۱۵ میلیارد دلار نزدیک شود.

این مراودات در حالی است که هنوز بخش عظیمی از توافقات به عمل آمده در سفر خانم پارک به ایران در خصوص حضور شرکت های بزرگ کره ای عملیاتی نشده و مذاکرات طرفین در بخش های مختلف در حال نهایی شدن است. طبق توافقاتی که در سال گذشته میان روسای جمهور دو کشور انجام گرفته است کره ای ها موافقت کرده اند مبلغی بالغ بر ۸ میلیارد دلار خط اعتباری و فاینانس برای حضور در کشورمان اختصاص دهند و به زودی این خط اعتباری در اختیار بخش های مختلف قرار خواهد گرفت. از طرفی دیگر کره ای ها اعلام کرده اند که یک بسته ۲۲ میلیارد دلاری برای حضور در پروژه های نفت و گاز کشورمان در نظر گرفته و مذاکرات طرفین در این خصوص نیز ادامه پیدا کرده و قسمتی از این بسته کاری به زودی عملیاتی می شود. به همین منظور در روز گذشته خانم کیم هیون می، وزیر زمین و زیربنایی کره جنوبی همزمان با موضع گیری ترامپ علیه برجام با سفر به کشورمان و دیدار با وزرای راه و شهرسازی، نفت و نیرو عزم دولت جدید را برای حضور جدی کره جنوبی در ایران به مقامات کشورمان اعلام کرد. ایشان در ملاقات با وزیر راه و شهرسازی کشورمان با تاکید بر همکاری گسترده در زمینه حمل ونقل، شهرسازی هوشمند، حمل ونقل دریایی و همکاری فرودگاهی اعلام کرد دولت جدید از پروژه بزرگ و مدرن خط سریع السیر اصفهان - اهواز به طول ۵۰۸ کیلومتر و مبلغی بالغ بر یک و نیم میلیارد دلار حمایت می کند. همچنین طرفین توافق کردند کمیته مشترکی میان دو وزارتخانه تشکیل شود تا توافقات دو کشور هر چه سریع تر عملیاتی شود. همچنین ایشان در ملاقات با سرپرست وزارت نیرو همکاری دو کشور در زمینه آب و فاضلاب، انرژی های تجدیدپذیر، سدسازی آب شیری کن ها، نیروگاه های حرارتی و زمینه های مختلف گفتگو کرد و بر ساخت سد بختیاری به عنوان بلندترین سد خاورمیانه به ارتفاع ۲۷۵ به عنوان سمبل روابط بالغ بر یک میلیارد و هشتصد میلیارد دلار توسط شرکت های خوش نام کره ای تاکید کرد. همچنین ایشان در ملاقات با وزیر نفت کشورمان مجدداً بر اجرای بسته ۲۲ میلیارد دلاری برای حضور بخش انرژی کشورمان آمادگی شرکت های کره ای را در این برنامه عظیم مورد تاکید قرار داد. به هرحال سفر ایشان در این مقطع تاریخی و تاکید مجدداً بر گسترش روابط میان دو کشور در حالی که کره جنوبی یکی از متحدین آمریکا است در واقع تایید مجدد برجام از طرف یکی از قدرت های بزرگ اقتصادی آسیا است. شاید سفر رئیس جمهور سابق کره جنوبی بعد از ۵۳ سال به ایران باعث افزایش سطح روابط شد اما توافق تاریخی برجام مهم و تأثیرگذارتر از سفر خانم رئیس جمهور بود. این توافق توانست سطح روابط را تا حد زیادی گسترش دهد تا جایی که کره جنوبی که بعد از ژاپن در شرق آسیا به عنوان مهم ترین متحد استراتژیک آمریکا شناخته شده است، امروزه اظهارات اخیر ترامپ را نادیده گرفته و روز به روز سطح روابط خود را با ایران از هر لحاظ افزایش می دهد.

کلید واژه ها: کره جنوبی ایران و کره حنوبی مرتضی سلطان پور


نظر شما :