هشدار روسیه به اسرائیل

مبادا تل آویو آتش بس سوریه را نادیده بگیرد

۲۲ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۷۰۸۶۰ اخبار اصلی خاورمیانه
کانال دوی اسرائیل هشدار معاون فرماندهی نیروهای ناظر روسیه در جنوب سوریه، سرهنگ الکسی کوزین را پخش کرد که به تل آویو هشدار می داد از هر گونه حمله ای به سوریه خودداری کند و به آتش بسی که در سوریه به وجود آمده پایبند باشد.
مبادا تل آویو آتش بس سوریه را نادیده بگیرد

دیپلماسی ایرانی: توافق امریکایی – روسی بر سر جنوب سوریه، و آن چه به دنبال آن تفاهم هایی بر سر امتداد آن به دیگر بخش های از سوریه مطرح شد، ورود به راه نگران کننده ای است که می تواند تهدیدهای بسیاری را در خود داشته باشد، این نگرانی ها و تهدیدها بیش از همه از طرف اسرائیل است. اسرائیل مخفی نمی کند که از این توافق نگران است و آن را نمی پذیرد. تل آویو می گوید که نسبت به این توافق ملاحظاتی دارد که این ملاحظات بیش از همه متوجه طرف روسی است که قرار است مراقب و ضامن این توافق باشد.

با این حال اسرائیل چاره ای نمی بیند با وجود ملاحظاتی که به این آتش بس دارد که برای حفظ منافع خود توافق آتش بس را رعایت کند و مطالباتش را در چارچوب آن ببیند. مطالبات اسرائیل اخراج نیروهای وفادار به ایران و حزب الله از جنوب سوریه و از این فراتر کل جغرافیای سوریه است. اسرائیل می خواهد که ارتش سوریه ده ها کیلومتر از مرزهای جولان دور باشد. همچنین نمی خواهد دولت سوریه توانایی لازم نظامی داشته باشد، همچنین می خواهد نیروهای ناظر غیر روسی با موافقت آن در مناطق تحت آتش بس فعال باشند. این ها شرایطی است که مطلقا در تبیین توافق آتش بس میان روسیه و امریکا بر سر سوریه لحاظ نشده است. علاوه بر آن در نتایج نظامی میدانی جنگ سوریه نیز چنین چیزهایی دیده نمی شود که با مطالبات این چنینی اسرائیل تطابق داشته باشد. با این وجود اسرائیل درک کرده است که نمی تواند در برابر توافق امریکا و روسیه بایستد، برای همین تنها از لحاظ میدانی تهدیدهایی را مطرح کرده و از طرف های توافق خواسته است که در صورتی حاضر به رفع این تهدیدها خواهد شد که شرایطش پذیرفته شود.

اما تهدیدهای اسرائیل با واکنش روسیه مواجه شده است. کانال دوی اسرائیل هشدار معاون فرماندهی نیروهای ناظر روسیه در جنوب سوریه، سرهنگ  الکسی کوزین را پخش کرد که به تل آویو هشدار می داد از هر گونه حمله ای به سوریه خودداری کند و به آتش بسی که در سوریه به وجود آمده پایبند باشد. کوزین که یکی از افسرهای عالی رتبه روسی در سوریه است، در جریان دیدارش با خبرنگاران روس به طور خیلی روشنی گفت: «روسیه شرایطی را برای این آتش بس وضع کرده که شامل اسرائیل هم می شود. اسرائیل تا الآن آزادی عمل در سوریه داشته است. ما امیدواریم که آنها آتش بس در جنوب سوریه را مراعات کنند، و اگر اسرائیل تصمیم گرفت به طور یک جانبه حمله ای را انجام دهد، ما روس ها، به عنوان طرفی از اجرای توافق می دانیم که چگونه با این مساله برخورد کنیم و می دانیم در این صورت چه باید انجام دهیم.»

کوزین تهدیدهای خود علیه اسرائیل را این گونه ادامه داد که «به ما گفته شده است که تصمیم گیران در اسرائیل پشت پرده در حصول توافق میان روسیه و امریکا بر سر سوریه نقش داشته اند و به دو طرف (روسی و امریکایی) توصیه هایی را با هدف تامین مطالباتشان کرده اند و به طور خاص گفته اند که باید ارتش های سوریه و ایران و حزب الله از مرزهایشان دور شوند، اما از جزئیات توافق و آن چه در میدان عمل جریان دارد مشخص است که توافق به سود اسرائیل نیست، اشاره هایی که در این زمینه می شود هم صحیح نیستند.»

کانال دوی اسرائیل در ادامه اشاره می کند که نیروهای روسی در جنوب سوریه مستقر شده اند و نیروهای ارتش سوریه تحت فرماندهی بشار اسد و نیروهای وفادار به ایران و حزب الله از مرزها دور شده اند، در حالی که دولت سوریه به صراحت اعلام کرده است که به طور قاطع در این منطقه حضور دارد و «خلاصه این که اسرائیل رسیدن چنین لحظه ای را نباید انتظار بکشد.»

در همین رابطه کوزین به مخالفت اسرائیل در جلسه کمیته توافق برای کاهش تنش در شهر البعث در استان قنیطره اشاره کرد و گفت که اسرائیل مخالف حضور نیروهای ناظر روس در شمال قنیطره بود و مواضع سلبی در این رابطه اتخاذ می کرد، اما توافقی که میان کشورهای بزرگ به دست آمد موید این واقعیت بود که نیروهای روسیه باید در این منطقه حضور داشته باشند. وی گفت: «همین اقدامات ایجابی است که جنگ در جنوب سوریه را متوقف می کند و افراد مسلح بدانند که استان قنیطره به زودی به طور کامل امن خواهد شد و برای آنها محدوده زمانی برای تسلیم خود و سلاح هایشان به نیروهای سوری در نظر گرفته خواهد شد. اوضاع این شهر هم با ضمانت روسیه سر و سامان خواهد گرفت.»

منبع: المرده / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: جنوب سوریه آتش بس امریکا و روسیه اسرائیل


نظر شما :